LOT w tym roku będzie na plusie ponad 200 mln zł. Spółka zapowiada nowe połączenia

Prawie 9 milionów pasażerów przewiozły w 2018 roku Polskie Linie Lotnicze LOT. To nieco więcej niż planowano na początku tego roku. Od 2016 roku przewoźnik uruchomił 66 nowych połączeń. Dziś ma ich w swojej ofercie 107.

LOT na plusie ponad 200 mln zł

Spółka zakończy ten rok z zyskiem przekraczającym 200 milionów złotych - poinformował Adrian Kubicki, rzecznik prasowy PLL LOT. Nie doprecyzowano, czy chodzi o zysk netto, czy z działalności operacyjnej. Na oficjalny raport spółki trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać. Rzecznik firmy dodał jednak, że wynik będzie bardzo podobny do prognoz z początku roku. Stanie się tak mimo niedawnego protestu w spółce i rosnących kosztów działalności. Według szacunków samego przewoźnika październikowy protest spowodował straty w wysokości 15 milionów złotych. Adrian Kubicki zwrócił jednak uwagę, że teraz największym wyzwaniem są rosnące koszty paliw na rynku lotniczym i to one mają duży wpływ na wysokość wypracowanego zysku. Dodał też, że PLL LOT będzie jedną z niewielu linii lotniczych, które utrzymają prognozy zysku na niemal niezmienionym poziomie.

Przypomnijmy, że 2017 rok LOT zakończył z zyskiem netto wynoszącym 354,4 mln złotych. Z kolei zysk na działalności operacyjnej wyniósł 273,5 mln zł.

10 milionów pasażerów?

Rzecznik spółki Adrian Kubicki uważa, że w przyszłym roku liczba przewiezionych pasażerów liniami LOT przekroczy 10 milionów. W roku 2017 LOT-em podróżowało 7 mln osób, a w 2018 już 9 mln. Według rzecznika spółki do wzrostu liczby pasażerów ma przyczynić się systematyczne otwieranie nowych połączeń, które przyciągają pasażerów nie tylko z Polski, lecz także innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.  W przyszłym roku zostaną uruchomione nowe połączenia, w tym dwa długodystansowe. Jednym z nich jest bezpośredni lot z Warszawy do Miami w Stanach Zjednoczonych. Na temat drugiego spółka nie chce się oficjalnie wypowiadać, zastrzegając, że zostanie ono ogłoszone w ciągu kilku tygodni.

Nowe samoloty 

W 2019 roku pojawią się we flocie PLL LOT nowe Boeingi 787-Dreamliner. Rzecznik spółki zapowiada również, że do końca przyszłego roku zostaną naprawione wszystkie silniki starszych typów dreamlinerów. Dziś z powodu wadliwej konstrukcji urządzeń dwa dreamlinery są na stałe uziemione. Rzecznik zaznaczył, że producent silników, firma Rolls Royce, cały czas na swój koszt serwisuje wadliwe silniki Trent 1000, a do końca przyszłego roku wymieni je na bezawaryjne modele.

Więcej o:
Komentarze (178)
LOT w tym roku będzie na plusie ponad 200 mln zł. Spółka zapowiada nowe połączenia
Zaloguj się
 • mcguirre

  Oceniono 27 razy 15

  Bardzo proszę suwerena aby nie posługiwał się kłamstwem na temat chęci zniszczenia LOTu przez rząd PO. Nie zapominajcie proszę, że to własnie decyzją rzadu Tuska dofinansowano LOT z budżetu i rozpoczęto restrukturyzację. Gdyby nie to to dzisiaj samoloty PLL moglibyście oglądać na zdjęciach. Trochę przyzwoitości wam nie zaszkodzi.

 • freejazzy

  Oceniono 8 razy 6

  Bardzo cieszy dobry wynik finansowy LOT-u. Spółka będzie miała pieniądze na wypłaty odszkodowań za odwołane w październiku i listopadzie loty. W/g dyrektywy unijnej to nawet 600 eu dla pasażera, któremu nie udało się polecieć LOT-em np. za ocean. Na przyszłość przydało by się szybciej dogadywać ze swoją załogą zamiast nazywać ich protest "nielegalnym strajkiem".

 • glupiababazsosnowca

  Oceniono 36 razy 6

  Prosimy o wiecej lotow z Dortmundu do Sosnowca Drimlajnerem w barwach narodowych z Gazeta Palska i spowiedzia na pokladzie!

 • marek.krajewski63

  Oceniono 11 razy 5

  Tyle razy slyszy sie wsrod Polonii Amerykanskiej, ze jednemu, czy drugiemu wycofano lot, ze nasepny byl osiagalny nawet i za tydzen, To nie jest wcale tak sporadycznie, bo slychac o czyms takim co raz. Wielu Polonusow, w tym i ja, wybiera wiec zamiast LOTu Lufthanze, bo pewna na 100% i jak nawet maja usterke, to upchna czlowieka w innej, nastepnej maszynie, lub za najdalej pare godzin. Lot nie ma za Atlantykiem najlepszej reputacji, sa zwyczajnie niepewni, taka loteria. Poza tym Polonii bez znajomosci jezyka angielskiego jest coraz mniej, ze juz konczy sie ten dyktat LOTu, ze wielu wybieralo ta firme z racji na jezyk, w ktorym sie mogli komunikowac na pokladzie. A glowne zyski firm lotniczych, to te dlugodystansowe.

 • zbych21

  Oceniono 13 razy 5

  Gdy jest dobra koniunktura, to wszystkie firmy przynoszą zyski. Nic w tym dziwnego.

 • lech2011

  Oceniono 10 razy 4

  LOT na plusie ponad 200 mln zł

  Po spłaceniu kredytów, czy przed ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX