Dworzec Centralny w Warszawie będzie mieć patrona. Po raz pierwszy w swojej historii

Dworzec Centralny w Warszawie po 43 latach działalności będzie miał swojego patrona. W styczniu obiektowi zostanie nadane imię słynnego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki.

Dworzec Centralny w Warszawie będzie miał patrona. Placówka otwarta w roku 1975, 43 lata temu, do tej pory go nie miała. Jak informuje Radio RDC 5 stycznia 2019 roku dworcowi zostanie nadane imię Stanisława Moniuszki.

Inicjatorem tek akcji jest dyrygent Mieczysław Nowakowski z Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki. Swój wniosek złożył już w roku 2014. Ostatecznie przychylił się do niego Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA. 

Rok 2019 rokiem Moniuszki

Decyzją Senatu rok 2019 ogłoszono w Polsce Rokiem Stanisława Moniuszki. Okazją jest dwusetna rocznica urodzin polskiego kompozytora. Do jego najsłynniejszych dzieł należą opery "Straszny Dwór" oraz  "Halka". Lista kompozycji stworzonych przez artystę jest zacznie dłuższa - zawiera 268 pozycji.

Czytaj też: Znakomity rok PKP Intercity. Liczba pasażerów szybko rośnie, ale rośną też opóźnienia

Dworzec Centralny powstał 30 lat po zakończeniu drugiej wojny światowej, w czasie której Niemcy zniszczyli Dworzec Główny. Warszawa Centralna jest połączona przejściami podziemnymi z dwiema stacjami śródmiejskimi. Stanowi jeden z ważniejszych punktów na mapie warszawskiego transportu miejskiego.

Więcej o:
Komentarze (259)
Dworzec Centralny w Warszawie będzie miał patrona. To Stanisław Moniuszko
Zaloguj się
 • mlynek_999

  Oceniono 49 razy 43

  Wspaniała inicjatywa. Od razu przestanie śmierdzieć, a pociągi będą już tylko punktualne.
  Czy ktoś mi wytłumaczy jaki jest cel nadawania patronów?

 • czechy11

  Oceniono 48 razy 40

  Kiedy swoje nazwy zaczną zmieniać szalety? Mam propozycje patronów: Lech Kaczyński, Beata Szydło, Ksiądz Jankowski itd

 • Top Corporation Poland

  Oceniono 27 razy 25

  I po co? Czy zaczną używać teraz tej nazwy? Nie. Zatem po za kilkoma tablicami za tysiące złotych nie zmieni się praktycznie nic. No ale jest przynajmniej fucha przy przekręcie

 • acototak

  Oceniono 26 razy 22

  Dworzec Maliniaka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX