Naprawdę dobra zmiana. Od 1 stycznia związki zawodowe dla wszystkich, nawet bez etatu

Członkostwo w związkach zawodowych będzie od stycznia bardziej dostępne. Związki chwalą zmiany w prawie, pracodawcy krytykują.

Od 1 stycznia 2019 r. do związków zawodowych w firmach będą mogli należeć nie tylko pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowy o pracę, ale także ci samozatrudnieni czy pracujący w oparciu o umowy cywilnoprawne, które pozbawiają pracowników praw takich jak płatny urlop czy urlop rodzicielski. Do związków zawodowych będą mogli należeć także wolontariusze i stażyści.

Według przepisów, które wchodzą w życie, wszyscy wykonujący pracę zarobkową zyskują uprawnienia niezbędne do wykonywania działalności związkowej. Wśród tych uprawnień znajdziemy np. szczególną ochronę działaczy związkowych przed rozwiązaniem lub niekorzystną zmianą umowy. 

Wyższe progi reprezentatywności związkowej

Ustawodawca, otwierając związki zawodowe dla wszystkich, nie zapomniał o tym, by przy okazji nieco podwyższyć progi reprezentatywności, od których zależy pozycja negocjacyjna związków zawodowych w firmach i nie tylko. Dla zakładowych organizacji  związkowych próg ten podniesiono z 7 do 8 procent dla organizacji wchodzących w skład Rady Dialogu Społecznego i ich organizacji członkowskich, a dla pozostałych z 10 do 15 procent. 

W nowych przepisach znalazły się także mechanizmy ochronne mające na celu zapobieganie nierównemu traktowaniu z powodu przynależności związkowej czy możliwość uwzględniania osoby należącej do kilku związków jako członka jednego związku (wskazanego przez tę osobę). Ustawa wprowadza także możliwość weryfikacji liczebności związku przez Państwową Inspekcję Pracy. 

Pracodawcy krytykują, związkowcy chwalą

O nowych przepisach krytycznie wyrażały się organizacje pracodawców. Według pracodawców zwiększą się koszty utrzymania etatów związkowych, a ustawa staje się przez to bardziej skomplikowana. Organizacjom pracodawców nie podoba się, że prawo zrzeszania się w związkach zawodowych zyskały osoby "pozostające w niepracowniczym stosunku zatrudnienia", czyli właśnie zleceniobiorcom, samozatrudnionym czy wolontariuszom. Pracodawcy chwalą jednak choćby możliwość weryfikowania przez PIP liczebności związku. 

Z kolei związkowcy chwalą nowe prawo. Szef "Solidarności" Piotr Duda cieszył się po podpisaniu ustawy przez prezydenta, że pozwoli ona na objęcie ochroną związku tysięcy osób pracujących na umowach cywilnoprawnych. 

Warto przypomnieć, że prawo do zrzeszania osób zatrudnionych w oparciu o inne niż umowa o pracę umowy już w 2015 roku stwierdził Trybunał Konstytucyjny. 

Skoro konstytucja wyraźnie oznaczyła wolność tworzenia związków zawodowych, to ustawodawca nie ma prawa zawężać i określać, kto się może w nich zrzeszać

- mówił w uzasadnieniu wyroku sędzia-sprawozdawca Marek Zubik w czerwcu 2015 r. 

W Polsce poziom uzwiązkowienia od lat spada. Podczas gdy w 2000 roku układami zbiorowymi objętych było 25 procent pracowników, to w 2018 roku układy zbiorowe pracy dotyczyły tylko 15 procent pracowników. Tymczasem przykłady z Polski i ze świata wskazują, że bez związków ciężko jest wywalczyć lepsze warunki pracy i płacy.

Więcej o:
Komentarze (113)
Naprawdę dobra zmiana. Od 1 stycznia związki zawodowe dla wszystkich, nawet bez etatu
Zaloguj się
 • Oceniono 30 razy 28

  Wyraźnie widać spadek liczby związkowców to zatwardziali "szefowie" aby utrzymać swoje koryto będą teraz meneli zapisywać tworząc słupy. Sitwa nierobów pęcznieje a zwykli związkowcy mogą liczyć na spędy protestacyjne na nic więcej

 • irexpol

  Oceniono 24 razy 22

  Na pewno nie zapisałbym się do partyjnych związków zawodowych "Solidarność PiS" pod kierownictwem hrabiego Dudy . Żenada i wstyd że te związki przejęły nazwę "Solidarność" i kierują nim sprzedawczyki , karierowicze , ludzie bez honoru i ambicji.Związek Solidarność powinien nazywać się " Związek Zawodowy Kolaborantów i Sprzedawczyków"

 • jan.go

  Oceniono 28 razy 20

  Od razu sobie przypomniałem w ilu to miejscach "dobra zmiana " wywaliła działaczy związkowych z pracy i to z "Solidarności " która to nie zrobiła nic żeby temu zapobiec Ot taki rechot historii Związki zawodowe były lokomotywa przemian i stały się ich pierwsza ofiarą Sami działacze zaraz po 1989 r, gdy doszli do władzy , zaczęli je niszczyć i zwalczać

 • adam.radwanski

  Oceniono 19 razy 17

  przepracowalem 27 lat w górnictwie nigdy nie nalezałem do zwiazku zawodowego..dla mnie to zawsze byla banda kombinatorow i nierobów...zwiazki zawodowe powinny byc niezalezne od zakladu pracy czyli na swoich etatach zaleznych od ilosci czlonkow czyli skladek a nie oplacane przez pracodawce...a praca w zwiazku nie byla by wliczana do stażu pracy pod ziemia w innnym przypadku tak bo i tak na emerytyure przechodzi sie z wieku..

 • ochujek

  Oceniono 16 razy 16

  Ten Duda nadal zatrudnia personel na śmieciówkach? Straszył sądowymi pozwami tych którzy o tym pisali.

 • sleza SLOPOWER

  Oceniono 16 razy 16

  Tu chodzi tylko i wyłącznie o kasę,.Centrala związkowa zbiera haracz od każdego członka.Okradają oddziały zakładowe z chyba 40% składek.A j.bał was pies czerwone pająki.!!!

 • senior2244

  Oceniono 18 razy 16

  Morda utrwalacza władzy ludowej zawzięta. Przyjdzie na ciebie czas ty ciulu.

 • lica79

  Oceniono 15 razy 15

  Jeszcze więcej związkowej szarańczy żerującej na polskim majątku narodowym to jak Trep Duda ma być niezadowolony.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX