Sonda New Horizons 1 stycznia przeleci obok tajemniczej Ultima Thule. Pobije rekord

Sonda kosmiczna New Horizons pierwszego dnia 2019 roku o godzinie 6.30 polskiego czasu przeleci obok planetoidy Ultima Thule. Jeszcze nigdy wykonane przez ludzi urządzenie nie przeleciało obok obiektu tak bardzo oddalonego od Ziemi.

Ultima Thule to mała, tajemnicza, pokryta lodem planetoida. Niewiele o niej wiemy, więc naukowcy bardzo liczą na zdjęcia, które w Nowy Rok zrobi sonda NASA. New Horizons wystartowała w 2006 roku, trzy i pół roku temu przeleciała obok Plutona.

Planetoida oddalona jest od nas o 6,5 miliarda kilometrów. To tak daleko, że kontrolerzy lotów w NASA na Ziemi dopiero po 10 godzinach dowiedzą się, czy wszystko poszło zgodnie z planem.

"Dziś jest dzień, kiedy odkryjemy świat dalej niż kiedykolwiek w historii. KIEDYKOLWIEK" - napisał na Twitterze Alan Stern, naukowiec i inżynier, mocno związany z wieloma misjami planetarnymi, w tym z New Horizons właśnie.

Sonda przeleci w odległości około 3500 km od Ultima Thule, w tym czasie szereg instrumentów będzie zbierać dane. Planetoida została odkryta za pomocą teleskopu Hubble'a dopiero w 2014 roku, czyli już po tym, jak New Horizons wyruszyła z misją w kosmos. Według naukowców, powstała 4,5 miliarda lat temu, mniej więcej w tym samym czasie, co nasz układ słoneczny, dlatego jest cennym obiektem badań.

Więcej o:
Komentarze (53)
Sonda New Horizons 1 stycznia przeleci obok tajemniczej Ultima Thule. Pobije rekord
Zaloguj się
 • outsider44

  Oceniono 20 razy 16

  Cztery i pół BILIONA lat temu! Rzekłabym, że nieco leciwa! Z któregoś z poprzednich Wszechświatów zapewne.

 • wkrzysztofgawronski

  Oceniono 8 razy 6

  Redaktorzy Gazety Wyborczej powinni przejść przyspieszony kurs podstaw języka angielskiego. Na tym kursie dowiedzą się, że w języku angielskim po milionie następuje bilion. To oznacza, że angielski bilion odpowiada polskiemu miliardowi. Układ Słoneczny ma 4,5 miliarda lat, a nie 4,5 biliona. Może dla dziennikarzy to niewielka różnica. Ten błąd językowy często widziałem także w innych artykułach, np. o rzekomych bilionach dolarów przeznaczanych w USA na zbrojenia.

 • maaac

  Oceniono 8 razy 4

  Ilu jeszcze kretynów wykaże swoją "wyższość" naśmiewając się z biliona? Raz - ok spoko. Warto wytknąć błąd - ale 10 z tym samym hasłem to już przejaw matołectwa.

 • pomruk

  Oceniono 4 razy 4

  Pierwszy, niewyraźny bardzo obraz Ultima Thule można obejrzeć np. na portalu space.com. Widać, że ten obiekt kosmiczny ma bardzo wydłużony kształt.

 • baltazar_g

  Oceniono 6 razy 2

  Jest 6.28 czasu mojego. Właśnie dolatuję do lodowej wyspy na krańcu świata! Jest zimno, ale słonecznie. Odległość cały czas maleje. Teraz jestem ok. 3,5 km od powierzchni! Tubylcy rozwinęli olbrzymi transparent: TO NAM SIĘ NALEŻAŁO!!!

 • miszogun

  Oceniono 2 razy 2

  Voyager 1 - przeleciał 20 000 000 000km. Sygnał z niego dociera po 19 godzinach. Voyager 2 - 17 000 000 000km. Sygnał po 17 godzinach. To "KIEDYKOLWIEK" jest mocno nadmuchane.

 • tarbozaur, Megalodon

  Oceniono 2 razy 2

  Oj tam miliony miliardy biliony Ważne jest to dzisiaj aktualnie teraz pytanie czy w tą niedzielę będą supermarkety czynne bo kościoły to wiem że tak

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX