Jest rekord! Sonda New Horizons przeleciała obok tajemniczej planetoidy Ultima Thule

Bezzałogowa sonda New Horizons przeleciała w pobliżu planetoidy Ultima Thule - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA. Jest to najbardziej odległy od Ziemi obiekt, w pobliżu którego przeleciał wykonany przez człowieka statek kosmiczny.

Manewr został wykonany w Nowy Rok, około godziny 6 czasu obowiązującego w Polsce, jednak na Ziemię sygnał dotarł dopiero po 10 godzinach. 

Sonda pędząca z prędkością ponad 50 tys. km/h, przeleciała w odległości około 3500 km od Ultima Thule - sama planetoida oddalona jest od nas o 6,5 miliarda kilometrów. Pierwsze zdjęcia wykonane przez sondę mają dotrzeć na Ziemię jeszcze dzisiaj. 

Zanim to jednak nastąpi, NASA opublikowała zdjęcie, które sonda zrobiła ok. 24h przed maksymalnym zbliżeniem - w odległości niecałych 2 mln km od asteroidy. 

Zdjęcie asteroidy Ultima Thule wykonane przez sondę New Horizons z odległości 1,9 mln kmZdjęcie asteroidy Ultima Thule wykonane przez sondę New Horizons z odległości 1,9 mln km NASA

Ultima Thule (2014MU69) to tymczasowa nazwa tajemniczej, pokrytej lodem planetoidy o średnicy około 30-40 kilometrów, prawdopodobnie w kształcie orzeszka ziemnego. Znajduje się w tak zwanym Pasie Kuipera, leżącym za Neptunem i Plutonem. 

Niewiele o niej wiemy, więc naukowcy bardzo liczą na zdjęcia. New Horizons wystartowała w 2006 roku, trzy i pół roku temu przeleciała obok Plutona.

Planetoida została odkryta za pomocą teleskopu Hubble'a dopiero w 2014 roku, czyli już po tym, jak New Horizons wyruszyła z misją w kosmos. Według naukowców, powstała 4,5 miliarda lat temu, mniej więcej w tym samym czasie, co nasz Układ Słoneczny, dlatego jest cennym obiektem badań. 

Lot sondy New Horizons do spotkania z Ultima ThuleLot sondy New Horizons do spotkania z Ultima Thule NASA/http://pluto.jhuapl.edu/Mission/Where-is-New-Horizons.php

Więcej o:
Komentarze (40)
Jest rekord! Sonda New Horizons przeleciała obok tajemniczej planetoidy Ultima Thule
Zaloguj się
 • ramwit

  Oceniono 39 razy 15

  Przecież tam, to musi już być niebo, a w nim żywa Matka Boska Wniebowzięta. Bo jak daleko wreszcie ono jest?

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 11 razy 11

  Do najbliższej gwiazdy, Proximy Centauri (czerwony karzeł w układzie potrójnym Alfa Centauri) New Horizons dalej ma circa 40 bln km (minus te 6,5 mld km które przeleciała w ciągu ostatnich 13 lat).

 • air_duster

  Oceniono 10 razy 8

  Panowie, panie: IAR, MA, MMZ.
  Albo wydarzenie jest ważne i pisze się kto zacz na focie, albo nie jest ważne, nie pisze się nic o ludziach na zdjęciu i nie podkreśla się na czerwono. Cenisz dobre dziennikarstwo? Sama sonda niczego nie zrobiła. Zrobili ludzie, których uwidaczniacie. Tym bardziej, że widać panią kierownik zespołu. A może się mylę.

 • true_lysander

  Oceniono 11 razy 7

  Najlepsze w tym wszystkim jest to, że z dzisiejszą technologią nowych silników jonowych, możemy powtórzyć tą misję New Horizon, przy wykorzystaniu do wyniesienia na orbitę Falcona Heavy... i dodatkowo rozbudować misję np. o wejście na orbitę Plutona (przy wykorzystaniu grawitacji Charona). Tak bardzo do przodu poszła technika od czasu wystrzelenia sondy New Horizon w 2006r. Tylko czekać aż ktoś niebawem rozpocznie prace nad ekonomicznym biznesem górniczym, np. na asteroidach... Żyjemy w ciekawych czasach.

 • m.martyn

  Oceniono 5 razy 5

  Trzeba poprosić graczy w Minecraft o pomoc w analizie zdjęć.

 • kopolimer

  Oceniono 3 razy 3

  Wczoraj pismaki wiek planetoidy przeszacowali 1000 krotnie. Dziś jest już lepiej..

 • frank.west

  Oceniono 2 razy 2

  "...i dlatego wiemy, że Ziemia ma kształt banana..."

 • pt.nut

  Oceniono 1 raz 1

  No i fajnie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX