Firmy zatrudniające alimenciarzy "na czarno" narażone na 45 tys. zł kary. Wielkie zmiany w prawie

Nielegalne zatrudnienie dłużników alimentacyjnych w tym roku może kosztować nawet 45 tys. zł. Zmian, które wprowadza nowa ustawa, jest znacznie więcej.

W 2019 roku zaczną obowiązywać nowe zasady związane ze świadczeniami alimentacyjnymi. Rząd w trosce o większą ściągalność zdecydował się na drastyczne podniesienie kary, która grozi za nielegalne zatrudnienie dłużnika alimentacyjnego. Za pracę "na czarno" będzie trzeba zapłacić nie 30 a nawet 45 tys. zł.

Nowy rejestr dłużników

W praktyce przepisy mogą już zacząć obowiązywać za kilka tygodni. W lutym ma bowiem zacząć funkcjonować Krajowy Rejestr Zadłużonych, w którym znajdą się informacje o osobach, wobec których bezskutecznie prowadzono egzekucję komorniczą. W wielu wypadkach takie osoby ukrywają dochody. 

Przed komornikiem się nie ukryjesz

W tym roku będzie to trudniejsze z jeszcze jednego powodu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informacje o zatrudnieniu osób płacących alimenty będzie do komorników wysyłał w postaci elektronicznej. Zmiana pracy, uzyskanie wyższych dochodów czy nowe źródła utrzymania zostaną więc szybko "wykryte". 

Czytaj też: 500 plus nie dla samotnych rodziców? Ministerstwo Pracy: Przypominamy tylko jakie jest prawo

Więcej dzieci dostanie alimenty

Później, bo w październiku tego roku, zmienia się kryterium dochodowe związane z alimentami. Zostało podniesione z 725 do 800 zł - tym samym rząd zrównał je z warunkami obowiązującymi w programie 500+. 

Ustawa nakazuje też w przypadku robót publicznych w pierwszej kolejności zatrudniać alimenciarzy. Tego typu osoby będą też priorytetowo traktowane w kwestii aktywizacji zawodowej. 

Za: rp.pl

Więcej o:
Komentarze (71)
Firmy zatrudniające alimenciarzy narażone na 45 tys. zł kary. Wielkie zmiany w prawieFirmy zatrudniające alimenciarzy "na czarno" narażone na 45 tys. zł kary. Wielkie zmiany w prawie
Zaloguj się
 • nick221

  Oceniono 35 razy 19

  Ciekawe kiedy nasze Państwo weźmie się za mamusie (występujące, jak się okazuje, w hurtowych ilościach) alienujące dzieci wobec tatusiów? Chodzi o wszystkie formy alienacji, a przede wszystkim utrudnianie realizowania kontaktów. Na tym odcinku nie widać żadnej determinacji.

 • owrank

  Oceniono 25 razy 15

  nawet pośród dłużników jest lepszy i gorszy sort ? czyli jak mi się śmieje dłużnik w twarz bo ma dług "nie-alimentacyjny" a ja przez to nie mam pieniędzy dla swoich dzieci to dłużnik może śmiać się nadal, ale jak tylko dłużnik staje się "alimentacyjny" to Państwo dopiero robi się "mniej teoretyczne" i wdrażą mechanizmy, żebym mógł ten dług odzyskac ???

 • domektomek

  Oceniono 13 razy 11

  Mnie to śmieszy.
  Czyli za nielegalne zatrudnienie alimenciarza grozi wysoka kara, a za nielegalne zatrudnienie innych pracowników kara nie grozi ?
  A w jaki sposób pracodawca ma się dowiedzieć, czy zatrudniony jest alimenciarzem ?

 • hula.kula

  Oceniono 15 razy 9

  ale co mnie obchodzą czyjeś długi?
  dlaczego taki alimenciarz ma mieć pierwszeństwo w aktywizacji zawodowej?

 • bling.bling

  Oceniono 5 razy 5

  To znaczy że pracodawca pyta czy pracownik ma zobowiązanie alimentacyjne? Bo form zatrudnienia uciekających od ZUS i podatków nie dotyczy tylko tych z alimentami ale wszystkich którzy od podatków uciekają. Dlaczego więc akurat w przypadku tylko alimenciarzy kary mają być surowsze?

 • komentator_2000

  Oceniono 11 razy 5

  Szkoda, że autor nie wysilił się, żeby napisać co to znaczy "nielegalne zatrudnianie alimenciarzy". Chodzi o pracę na czarno, czy normalne zatrudnienie alimenciarza też jest nielegalne? Jeśli tak, to genialny pomysł. Najpierw zamiast płacić alimenty siedzieli w więzieniach, teraz na bezrobociu.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 4 razy 4

  A wystarczy zostać księdzem :-)
  I obowiązki alimentacyjne za pasożyta przejmuje budżet RP :-)

 • mocno_kwasny

  Oceniono 11 razy 3

  alez kwiczenie alimenciarzy :-) kij wam w oko pajace

 • jango33

  Oceniono 6 razy 2

  500+ = 500 zł i nikt się nie zastanawiał jakie potrzeby ma dziecko, może czas ustalić stałą kwotę alimentów na dziecko a 500+ wypłacać w bonach, których nie można wydać na inne rzeczy niż żywność, ubrania, przybory szkolne itp.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX