Oficjalnie: Komisja Europejska oczekuje od Polski wyjaśnień w sprawie ustawy o cenach prądu

Komisja Europejska oświadczyła, że oczekuje, iż polski rząd przekaże do notyfikacji ustawę dotyczącą cen energii elektrycznej. KE chce sprawdzić, czy nowe przepisy nie naruszają unijnego prawa.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa powiedziała, że chce ona sprawdzić, czy ustawa jest zgodna z unijnymi przepisami, zabraniającymi nielegalnej pomocy państwa dla przedsiębiorstw.

"Państwa członkowskie są zobowiązane notyfikować w Komisji wszelkie formy pomocy państwa zanim wejdą w życie" - powiedziała rzeczniczka na cotygodniowej konferencji. Dodała, że unijne prawo stanowi, iż KE powinna mieć możliwość sprawdzenia tego rodzaju przepisów. "Do tej pory nie otrzymaliśmy notyfikacji ze strony polskich władz, ale spodziewamy się, że to zrobią" - dodała Mina Andreewa.

Dworczyk: Ustawa nie narusza prawa UE

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk powiedział dziś w Trójce, że rozwiązania dotyczące cen energii elektrycznej nie naruszają prawa Unii Europejskiej.

Podkreślił, że nie będzie to forma pomocy państwa dla spółek energetycznych. "Mamy ekspertyzy, które jednoznacznie wskazują, że nie zostały tu złamane żadne przepisy. To nie jest żadna pomoc, to jest rodzaj rekompensaty dla firm" - podkreślił gość Trójki.

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym, która weszła w życie wraz z nowym rokiem, zakłada obniżkę akcyzy na prąd oraz tzw. opłaty przejściowej. Ponadto ceny energii ustalono na poziomie z końca czerwca ubiegłego roku. Rozwiązania te dotyczą zarówno indywidualnych odbiorców, firm i samorządów.

Ustawą przyjęta 28 grudnia ub. roku obniża dwa składniki, które wpływają na wysokość naszego rachunku - akcyzę i opłatę przesyłową. W pierwszym wypadku cena spadła z 20 do 5 zł, w drugim z 6 zł do ok. 30 groszy. 

Chaos trwa

Choć rząd obiecał, że nasze rachunki za prąd w tym roku nie wzrosną, to jednak firmy energetyczne już tej pewności nie mają. "W tej chwili nie mamy żadnych informacji" - usłyszeliśmy w środę na infoliniach Tauronu, Enei i PGE Obrót.

Zresztą, podwyżki dla niektórych podmiotów już stały się faktem. Sytuacja Szpitala Bródnowskiego w Warszawie jest tego najlepszym dowodem. Jak donosi RMF FM, placówka od stycznia br. ma płacić za energię o 311 proc. więcej.

O podwyżkach cen prądu donoszą również nasi czytelnicy. Jeden z nich otrzymał już od dostawcy list z taryfą, która ma obowiązywać w tym roku. Wbrew zapewnieniom rządu rachunek za prąd ma być wyższy o co najmniej kilkanaście procent. Bałagan "zafundował" nam sami politycy. Przez późne wprowadzenie przepisów.

Więcej o:
Komentarze (148)
KE oczekuje od Polski wyjaśnień w sprawie ustawy o cenach prądu
Zaloguj się
 • kac

  Oceniono 39 razy 31

  I bardzo dobrze, jak coś spaprali to niech za to bekną a nie ukrywają w deficycie bo wybory się zbliżają. Chcą wunglowy etos to niech poniosą za niego konsekwencje.... szkoda tylko, że my wszyscy zrzucimy się na tę "dobrą zmianę".

 • remo29

  Oceniono 33 razy 21

  Teraz wylezą pisie trolle z przekazem "ręce precz od Polski". W sumie wystarczy Ctrl+C -> Ctrl+V z okrzyków głębokiej komuny.

 • siwywaldi

  Oceniono 32 razy 20

  No to się porobiło.....
  A już towarzyszom wydawało się, że za miesiąc będzie można powołać kolejną, uchwalana w dwa dni Państwową Komisję Cen i jak za najlepszych czasów ZNÓW komuny sterować wszystkim z budynku Komitetu Centralnego Partii...

  A tu taka przykrość ! Jak nic ZNOWU wina Tuska, he, he.... :-))

 • pix_d

  Oceniono 16 razy 16

  Towarzyszu Dworczyk nie zaklinajcie rzeczywistości. Temat jest nie do obrony. Dopłaty zostaną zakwalifikowane jako niedozwolona pomoc państwa. Będziecie to odkręcać szybciej niż przepchnęliście to przez sejm.

 • hrkukus

  Oceniono 22 razy 16

  Jak to powiedział tow. Gierek, "pamiętajcie towarzysze, chciałem dobrze". Jak się zestawi z teraźniejszością, brzmi wiarygodniej.

 • olal.bana.gw

  Oceniono 19 razy 15

  To Adrian i jego fachowcy nie sprawdzili? Same niespodzianki a to dopiero 3 styczen.

 • wujekdolf

  Oceniono 25 razy 15

  hyhyhy - tak to jest jak cokolwiek robi się "na kolanie" - 3 lata miały ciule - można się było przygotować.

 • rybka9915

  Oceniono 28 razy 14

  A odkad to "rekompensata" nie jest "pomoca" dzbanie dworczyku?
  Czy wg ciebie dzbanie i twoich rzadowopodobnych gamoni i fiutow "rekompensata" jest "konstytucyjna" danina rzadowa na pisbolszewickie dziadostwo w pisbolszewickich spolkach pasozytow, zlodziei i nierobow.
  Jakby nie patrzec - jest to chamska subwencja pisbolszewickiego badziewia, w trosce o dobre wyniki "wyborow", czyli prostytucja podatkowa.

 • rymanx

  Oceniono 15 razy 13

  ale pisowskie trole rzuciły się na temat ..przekaz dnia :Unia zła, wina Tuska,brawo my.Prezes.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX