Związkowcy domagają się zmian w 500 plus. Coś zdziałają?

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) w liście do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej domaga się wprowadzenia w programie Rodzina 500 plus zasady "złotówka za złotówkę".

W liście OPZZ do Rafalskiej związkowcy domagają się dwóch rzeczy. Po pierwsze - podniesienia kryterium dochodowego na 500 plus dla pierwszego dziecka. To powinno dać się "załatwić", bo minister rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiadała już tę zmianę pod koniec grudnia. Nowe, wyższe niż obecne 800 zł kryterium mamy poznać najpóźniej pod koniec marca. Jest ono potrzebne, bo samotni rodzice zarabiający w 2019 r. płacę minimalną (2250 zł brutto) straciliby prawo do 500 plus na pierwsze dziecko od okresu świadczeniowego 2020/2021.

Związkowcy z OPZZ oczekują jednak jeszcze jednej zmiany w 500 plus. Chodzi o wprowadzenie zasady "złotówka za złotówkę". Dzięki temu rodziny, w których dochód na jedną osobę wyklucza z możliwości otrzymywania 500 plus, dostawałyby świadczenie, choć w niższej wysokości. Przykładowo, jeśli dochód netto na jedną osobę w rodzinie wynosi 900 zł (czyli o 100 zł przekracza obecne kryterium dochodowe), to świadczenie na pierwsze dziecko wynosiłoby 400 zł (o 100 zł mniej niż "standardowe" 500 plus).

Wiele rodzin kieruje do OPZZ interwencję, iż program [500 plus - red.] nie jest sprawiedliwy, bowiem przekraczając minimalną kwotę ustawowego kryterium dochodowego o niewielką kwotę, eliminuje rodziny z otrzymania świadczenia wychowawczego. Taka sytuacja prawna zniechęca wiele osób do kontynuowania pracy zarobkowej, szczególnie kobiet po okresie urlopu wychowawczego

- argumentuje OPZZ w piśmie. Związkowcy proponują, aby zasada "złotówka za złotówkę" obowiązywała w każdej sytuacji, gdy świadczenie wynosiłoby minimum 20 zł. Dopiero niższych świadczeń nie wypłacałoby się.

Nie tylko OPZZ

Warto przypomnieć, że z apelem o wprowadzenie zasady "złotówka za złotówkę" w 500 plus wychodzili wcześniej nie tylko politycy opozycji, ale też - we wrześniu 2018 r. - ówczesny Rzecznik Praw Dziecka. Marek Michalak proponował to rozwiązanie, gdyby nie doszło do zmian w wysokości progów dochodowych.

Zbyt niskie kryterium dochodowe doprowadziło do sytuacji, w której w ciągu ostatniego roku świadczenie wychowawcze utraciło 156 tys. rodzin (w połowie ubiegłego roku świadczenie pobierało 726 tys., a obecnie 570 tys. jedynaków)

- argumentował cztery miesiące temu Michalak.

Nie ma szans?

Do wprowadzenia w 500 plus zasady "złotówka za złotówkę" w zasadzie na pewno jednak nie dojdzie. Przedstawiciele resortu rodziny, pracy i polityki społecznej - w tym sama minister Rafalska - wielokrotnie podkreślali, że ten mechanizm byłby bardzo kosztowny i skomplikowany administracyjnie. Przekonują także, że świadczenia rzędu np. 50 zł byłyby wypaczeniem idei 500 plus.

Więcej o:
Komentarze (38)
Związkowcy domagają się zmian w 500 plus. Coś zdziałają?
Zaloguj się
 • wolak007

  Oceniono 26 razy 20

  „Czy się stoi, czy tez leży, za dupc...nie się należy.

  Usłyszane w piekarni...

 • qqbek

  Oceniono 13 razy 9

  Ja proponuję 500- zamiast 500+.
  500- do PIT dla dowolnego rodzica dziecka, za każde dziecko.
  Zamiast promować rozmnażanie się niezaradnych życiowo program taki nie tylko promowałby rozmnażanie się klasy średniej, która jest w stanie dzieciom zapewnić odpowiednio lepsze warunki do życia, co jeszcze stałby się zachętą do podejmowania pracy i podnoszenia kwalifikacji w klasie niższej.

  Brzmi jak program eugeniczny, ale takim samym programem jest 500+, promujące mnożenie się tych, którzy i tak mnożą się na potęgę.

 • wiarus25

  Oceniono 9 razy 7

  Czyli rodziny "500 plus" chcą pełną gębą żyć na krzywy ryj, jak jemioła.

 • okoni18

  Oceniono 11 razy 7

  Zagłosujcie na mnie, jak wygram wybory obiecuję pensję+. Do każdej pensji odebranej ostatniego dnia miesiąca, będę dokładał drugą, tej samej wielkości.

 • ekonomiaglupcze

  Oceniono 6 razy 4

  pisożytom udał sięnajlepiej program koryto+

 • ekonomiaglupcze

  Oceniono 5 razy 3

  podatki zusy trzeba obniżać a nie udawać że 500+ od dobrego wujka
  kiedy ludzie zmądrzeją ????????????????
  przecież aby dać Ci 500 trzeba zabrać z podatków 600zł a podatki zusy są masakrycznie wysokie i generują patologię w stylu część ci wypłacę na konto a część do koperty

 • wiarus25

  Oceniono 9 razy 3

  Jak to powiedziała pewna rodzina 500 plus, zanim zaczęli dostawać pińcet plus pili denaturę teraz piją "łyski" (nadal oboje nie pracują)

 • agnrodis

  Oceniono 5 razy 3

  "Whether one stands or whether one lies, one gets paid a fucking price."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX