Zamawiasz na AliExpress? VAT to nie wszystko. Zostaniesz obciążony także innymi kosztami

Kupiłeś coś na AliExpress? Może być od ciebie pobrany nie tylko podatek VAT, ale też kilkanaście złotych opłat m.in. za "przedstawienie do kontroli celnej", "przesłanie adresatowi dowodu odprawy celnej" czy "zainkasowanie od klienta należności celnych i podatkowych".

O opłatach czytamy na portalu "Spider's Web". Sprawa nie jest nowa, są one już pobierane od jakiegoś czasu. Portal donosi jednak, że kupców zirytowanych wiadomościach o dodatkowych kosztach za przesyłkę towaru zamówionego na chińskim portalu (m.in. AliExpress) jest coraz więcej. To zapewne ma związek z uruchomieniem w grudniu nowego oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie, w którym celnicy codziennie skrupulatnie kontrolujące setki przesyłek, właśnie m.in. z Chin.

Kupujesz na AliExpress? Dopłać VAT i nie tylko

Od zakupów na AliExpress czy innych chińskich portalach należy zapłacić podatek VAT. Już w zeszłym roku dało Ministerstwo Finansów jasno dało to do zrozumienia. Nie ma żadnego znaczenia wartość przesyłki (granica 22 euro - krążąca po sieci - to mit!) czy to, czy nabywca jest osobą fizyczną czy firmą. Każdy jest importerem, i musi zapłacić VAT (zwykle 23 proc.). A w niektórych przypadkach także cło.

Czytaj więcej: Kupujesz przez internet z Chin? Ministerstwo: Dopłać VAT. Niezależnie od wartości przesyłki

Wiele osób jest jednak zaskoczonych, bo przy odbiorze paczki (albo w liście od Poczty Polskiej) okazuje się, że VAT nie jest jedynym kosztem, który trzeba dopłacić. Od nabywcy są wymagane także płatności za:

 • Przedstawienie do kontroli celnej - 8,50 zł

 • Przesłanie adresatowi dowodu odprawy celnej - 6 zł

 • Zainkasowanie od klienta należności celnych i podatkowych oraz przekazanie ich na rachunek urzędu celnego - 3,40 zł

Te dodatkowe opłaty mogą więc nawet przewyższać wartość podatku. Razem z 23-procentowym VAT-em robi się kwota, przy której zakupy na drugim końcu świata przestają być opłacalne. 

Wszystko zgodnie z prawem 

Biuro prasowe Poczty Polskiej tłumaczy portalowi "Spider's Web", że choć o rewizji przesyłek decydują celnicy (mają prawo otworzyć paczkę!), to Poczta "wykonuje na rzecz kontroli celnej szereg czynności".

Mowa np. o otwarciu paczki do kontroli, potem jej powtórnym zapakowaniu, wysyłce zawiadomienia o odprawie celnej itd. Za te wszystkie czynności Poczta Polska zgodnie z przepisami Światowej Konwencji Pocztowej może pobierać opłaty, co też czyni. 

Więcej o:
Komentarze (179)
Zamawiasz na AliExpress? VAT to nie wszystko. Zostaniesz obciążony także innymi kosztami
Zaloguj się
 • mateusztt

  Oceniono 76 razy 58

  " Wszystko zgodnie z prawem " - dlatego pier.olę wasze prawa.
  Ostatnie moje zakupy z Ali zostały wysłane z Belgii ( nie wnikam jak to zrobili ),
  spróbujcie to oclić szmondaki :)

 • krzsys

  Oceniono 66 razy 44

  Pół świata robi tanie zakupy na AliExpress choć zarabia pięć razy więcej niż polak, ale PiS musi polaka złupić i z tego.

 • kixx

  Oceniono 59 razy 43

  genialne
  teraz nalezy zaczac masowo kontrolowac pasazerow komunikacji miejskiej ,kierowcow ,pieszych,mieszkancow blokow i domow jednorodzinnych i kogo tam jeszcze i wystawiac im oplaty za to ze zostali skontrolowani
  genialne

 • tomasz.rze

  Oceniono 41 razy 31

  "Przesłanie adresatowi dowodu odprawy celnej - 6 zł".
  Drogi ten list... a raczej mail, przesłany przez internet.
  I jak tam, pięćsetplusy? Jednak trzeba oddać budżetowemu cesarzowi, co cesarskie?

 • jan.w2

  Oceniono 24 razy 24

  Bardziej wku...ająca jest zajebista ślamazarność polandyjskiej poczty. Potrafią pie...ć się z dostarczeniem przesyłek od chinoli 5-6 tygodni i to już po opuszczeniu urzędu celnego. Z reguły po wysłaniu przez chinola przesyłka dociera do granic Polandi w 7-10 dni, a do adresata posrana poczta dostarcza po 6-8 tyg.

 • r0b0l_reaktywacja

  Oceniono 24 razy 22

  to piękny przykład jak państwo polskie staje się aktywnym wrogiem Polaków.

  Wracamy do punktu wyjścia: nie dać się okraść okupantowi

 • paseo

  Oceniono 29 razy 21

  zrozumcie wszyscy,ze PiS rozpaczliwie szuka kasy na 500 + ,na związki zawodowe,Na Dudokacperki i kopalnie,na podwyżki dla wojska i policji i na cala reszte.Opowiesci ze wreszcie maja miliardy z Vat,poprzednio kradzione ,to brednie ! Zadluzyli Polske jak nigdy w historii,zadluzenie zagraniczne minelo w gore BILION i 400 Milairdow zl brutto.Postawili na wygranie wyborow za wszelka cene,na zasadzie "po na schocby potop" i teraz MUsza szukac kasy wszędzie.

 • jakielowski

  Oceniono 24 razy 20

  rozumiem pobranie VAT i cła, ale pozostałe są dla mnie niezrozumiałe, gdy na granicy celnik sprawdza mi samochód i nalicza cło, nie bierze dodatkowych opłat

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX