Czarny czwartek Apple. Jeden list i kurs spadł o 10 proc. oraz zdołował Wall Street

To była najgorsza sesja dla Apple od sześciu lat. Od szczytu spółka straciła 450 miliardów dolarów giełdowej wartości i wypadła z czołówki największych w USA. Wszystko przez jeden list prezesa.

Apple zakończył czwartkowe notowania na giełdzie w Nowym Jorku spadkiem o 9,96 proc. Tak dużego spadku nie zanotował od stycznia 2013 roku. Jednocześnie kurs zamknął się z ceną 142,19 USD za akcję, najniższą od lipca 2017 roku.

Apple miał najgorszą sesję od sześciu latApple miał najgorszą sesję od sześciu lat źródło: investing.com

Apple traci, bo iPhone sprzedaje się słabiej

Potężna przecena to efekt listu, jaki dzień wcześniej napisał do inwestorów Tim Cook, prezes spółki. Ostrzegł w nim, że przychody za pierwszy kwartał fiskalny będą niższe, niż wcześniej się spodziewano. Dlaczego zaskoczyło to rynek? Bo Apple nie ma w zwyczaju "nie dowozić" prognoz. Ostatni raz zdarzyło się to 10 lat temu. Jednym ze źródeł problemu jest słabsza sprzedaż iPhone'ów, szczególnie w Chinach.

Spadek notowań sprawił, że kapitalizacja, czyli rynkowa wartość Apple spadła poniżej 700 mld dolarów. Tym samym firma wypadła w podium największych pod tym względem amerykańskich spółek notowanych na giełdzie. Teraz jest na czwartym miejscu, za Microsoftem, Amazonem i Alphabetem, czyli właścicielem Google.

Od szczytu z ubiegłego roku, kiedy kapitalizacja Apple była na poziomie 1,1 biliona dolarów, spadła o 450 miliardów dolarów.

Przecena akcji Apple przyczyniła się do ogólnych spadków na Wall Street. Technologiczny Nasdaq stracił 3,04 proc., Dow Jones 2,83 proc. a S&P 500 2,48 proc. Na te negatywne nastroje wpływ miały także rozczarowujące dane z amerykańskiej gospodarki. Raporty dotyczące aktywności w przemyśle są na najniższych poziomach od lat - ISM spadł najmocniej od ponad 10 lat, a PMI jest najniżej od ponad dwóch lat.

Więcej o:
Komentarze (52)
Czarny czwartek Apple. Jeden list i kurs spadł o 10 proc. oraz zdołował Wall Street
Zaloguj się
 • true_lysander

  Oceniono 30 razy 18

  Telefon za 1100 USD, który jest do wymiany za 2-3 lata, bo mi spowolnią jego działanie tłumacząc to zużyciem baterii? Dziękuję, I-diotów zapraszam na początek kolejki

 • to-pu

  Oceniono 10 razy 10

  Skoro sprzedają mniej słuchawek, to powinni podwyższyć cenę - wtedy zarobią tyle, ile zakładali. Hahaha

 • jan.go

  Oceniono 16 razy 10

  Naprawdę oni wierzyli że telefonów będzie się sprzedawało coraz więcej i więcej ? nie będzie ,świat nie jest z gumy Za chwilę odczuj to następni producenci Smartfon jest już właściwie zamkniętym urządzeniem tak jak dębowa beczka ( nic sie nie da wymyślić ) a rynek bliski nasycenia Fascynujące jak jedno urządzenie potrafiło zdominować całą gospodarkę

 • total_immersion

  Oceniono 13 razy 7

  Mowia ze gielda wyprzedza gospodarke o 6 miesiecy.
  Daj boze krach przed wyborami w Polsce w przeciwnym razie niech wygra Pis i po wyborach niech znajdzie sie w samym centrum swiatowego kryzysu.
  Moze wtedy suweren sie przekona ile sa warci siskie sasiny i blaszczaki .

 • wagadudu

  Oceniono 11 razy 7

  Kolejne chrzanienie o wirtualnych pieniądzach. Apple nic nie straciło, bo po prostu nie jest tyle warte. Ile może być warte realnie? 20 mld USD? Wątpię. Tez mogę sobie powiedzieć, że moje buty są warte 200 mln złotych i jeśli znajda się durnie (czytaj: inwestorzy), którzy to łykną, to wprowadzę moje buty na giełdę i będą miały taką wartość, ale tylko na papierze.

 • java77

  Oceniono 21 razy 7

  Dla mnie to zadna nowosc.Apple to kolejna wydmuszka gieldy ktora ma zawyżaną wartosc.Sztucznie dmuchana.Wszyscy przeciez wiedza zeich produkty nie sa tyle warte na ile je wyceniają.Telefony Appla są produkowane w calości w Chinach za 1/20 ceny detalicznej w USA.

 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 20 razy 6

  Apple w liście wydało ostrzeżenie, że ze względu na wojnę handlową USA - CHINY zarobi tylko 83 mld$
  TYLKO 83 MLD$ - giełda jest chora.

  Zresztą spadły również inne firmy. Microsoft o 3,6% Podobnie google, czy amazon. Tesla spadła w 3 dni 10%.
  Cała giełda tonie z powodu obaw o konsekwencje blokady handlowej Chin.

 • rasta-mw

  Oceniono 5 razy 3

  jaka ulga, że nie mam ich akcji w portfelu, ba nawet ich flagowego produktu, choć z komputerów jest bardzo zadowolony,

 • merkury-3

  Oceniono 11 razy 3

  Chinczycy nie kupuja apllea dla zasady . To dumny narod i nie bedzie dawac zarabiac USA ktore sie szykuje do ataku na ich kraj ( ekonomicznie i militarnie ) bo USA chce zniszczyc Chiny ktore zagrazaja amerykankim korporacjom i ich swiatowej dominacji glownie ekonomocznej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX