Użytkowanie wieczyste do poprawki? Wiceminister zapowiada większe bonifikaty

Ustawa o użytkowaniu wieczystym, która obowiązuje od początku roku, może wkrótce zostać znowelizowana. Chodzi o wysokość bonifikat, które w przypadku niektórych gruntów samorządowych są wyższe od tych, których udziela państwo.

Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, jak informuje  PAP, zapewnił, że użytkowanie wieczyste znów stanie się przedmiotem obrad Sejmu. Przypomnijmy - od początku roku obowiązuje ustawa, która wprowadza możliwość uwłaszczenia się osób  mających nieruchomości stojące na gruntach samorządowych lub państwowych. Wniesienie jednorazowej opłaty przekształceniowej wiąże się z bonifikatą. Dla gruntów należących do samorządów i skarbu państwa jest ona jednak różna. W pierwszym wypadku wynosi nawet 98 proc.(np. w Warszawie), w drugim tylko 60 proc. 

Tak nierówność może zostać wkrótce "zniwelowana" poprzez nowelizację ustawy. Wojewodowie mieliby móc zwiększyć wysokość bonifikat do takich, jakie ustaliły dane samorządy. 

Ze strony rządu będzie tutaj przychylność, aby dać wojewodom taką możliwość - ponieważ te stawki są różne - żeby w drodze zarządzenia wojewody w danym samorządzie dostosować wysokość bonifikaty na gruntach Skarbu Państwa do tej bonifikaty na gruntach samorządowych. Więc na pewno na gruntach Skarbu państwa nikt nie będzie w gorszej sytuacji.

- stwierdził Artur Soboń na antenie TVP Info.

Czytaj też: O co chodzi w użytkowaniu wieczystym? Liczymy koszty przekształcenia. 

Wnoszenie jednorazowej opłaty przekształceniowej przynosi spore oszczędności. Przy założeniu, że roczna opłata przekształceniowa wynosi 500 zł, koszt spłacenia całego roszczenia z tytułu przekształcenia w 2019 r. - przy 60-procentowej bonifikacie - wyniesie łącznie 4 tys. zł. To od właściciela nieruchomości zależy jednak, czy chce opłatę wnieść od razu, czy wnosić ją przez kolejne 20 lat. Na jednorazowy wykup można też zdecydować się w późniejszych latach. Z każdym rokiem wielkość bonifikaty jednak się obniża. 

Więcej o:
Komentarze (14)
Użytkowanie wieczyste do poprawki? Wiceminister zapowiada większe bonifikaty
Zaloguj się
 • centrum2000

  Oceniono 10 razy 8

  Bardzo dobrze. Po nagonce na Trzaskowskiego, uczciwym byłoby żeby Rząd uchwalił prawo, w którym mój sąsiad (mieszkający na gruncie państwowym) dostał taką samą bonifikatę jak ja. Zaraz pewnie posypią się komentarze, że to rozdawanie ziemi za darmo, albo że politycy kłamią itp itd, ale to komentują osoby, których temat bonifikat bezpośrednio nie dotyczy.

 • justas32

  Oceniono 8 razy 6

  Bałagan jak w polskim Sejmie - mijają stulecia a powiedzonka nadal aktualne ...

 • wujekdolf

  Oceniono 6 razy 4

  uważajcie, jak pisiory robią coś dla ludu (przynajmniej jego części) na bank coś ukrywają - patrz rachunki za prąd.

 • wejsunek47

  Oceniono 3 razy 3

  a z jakiej paki jest w ogóle "opłata przekształceniowa"? państwo ukradło ziemię prywatną...czerpało z niej korzyści a na koniec z wielkiej laski chce sprzedać frajerom...

 • 65dzinek

  Oceniono 3 razy 3

  co z wieczystym użytkowaniem gruntu dotyczącym garaży????

 • azalka12

  Oceniono 2 razy 2

  Mam dosc niekompetentnego panstwa!

 • FILIP

  Oceniono 2 razy 2

  To ukrywanie rachunków za prąd które i tak będą wyższe.

 • 65dzinek

  Oceniono 2 razy 2

  A co z garażami?????? zapomniało towarzystwo

 • junk92508

  Oceniono 3 razy 1

  Licytacja na kiełbasę wyborczą z Trzaskowskim... obrzydliwe...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX