Litewski rząd walczy z wysokimi cenami. Pomóc ma oficjalna porównywarka

Litwini walczą z rosnącymi od dłuższego czasu cenami żywności i innych produktów. W tym celu litewskie ministerstwo rolnictwa
uruchomiło stronę internetową, gdzie publikowane są ceny.

Litwini mogą porównywać ceny

Znajduje się na niej porównywarka cen dwudziestu produktów w pięciu największych sieciach handlowych na Litwie. Dane będą aktualizowane co tydzień. Z pierwszego porównania wynika, że najbardziej różnią się ceny żółtego sera, śmietany i masła. Kilogram tego pierwszego w najdroższym wariancie w jednej z sieci kosztował ponad 7 euro, gdy tymczasem gdzie indziej był on tańszy o prawie połowę. Litewskie ministerstwo rolnictwa planuje też publikowanie informacji, jaka część ceny przypada na koszt produkcji, a jaka jest marżą sprzedawcy.

Strona litewskiej porównywarki

Ceny na Litwie zbliżają się do średniej unijnej

"Żywność stanowią znaczną część w strukturze wszystkich wydatków Litwinów. Gdy ceny podstawowych artykułów spożywczych zostaną w opublikowane w internecie, kupujący będą mieli znacznie jaśniejszy obraz cen rynkowych "- powiedział minister rolnictwa Giedrius Surplys.

W grudniu opublikowana została analiza porównawcza cen czterdziestu różnych produktów w 12 krajach Unii Europejskiej zlecona przez litewski resort sprawiedliwości i Służbę Ochrony Praw Konsumentów. Wynika z niej, że ceny na Litwie zbliżają się do średniej unijnej, a niektóre produkty są droższe niż w innych państwach. Od 2015 roku Litwa jest członkiem strefy euro.

Na zakupy do Polski

Z powodu wyższych cen mieszkańcy Litwy jeżdżą na zakupy do Polski. Na początku tego tygodnia litewskie media, powołując się na dane polskiego Głównego Urzędu Statystycznego, poinformowały, że w 2018 roku Litwini wydali w naszym kraju blisko 360 mln euro, czyli o pięć procent więcej niż rok wcześniej.

Więcej o:
Komentarze (82)
Litewski rząd walczy z wysokimi cenami. Pomóc ma oficjalna porównywarka
Zaloguj się
 • ewropejczyk

  Oceniono 25 razy 9

  Ceny rosną na Litwie? Niemożliwe, przecież mają EURO.

  Kijek, lepiej napisz czy nadal Polacy jeżdżą na tańsze zakupy do Niemiec. Inflacja za grudzień u nas wyjątkowo niska. Sprawdzimy jak będzie za styczeń i czy będziesz musiał odszczekiwać.

 • krysia_z_garwolina

  Oceniono 11 razy 7

  strona rzadowa litewska to takie samo drewno w wygladzie, obsludze i polocie jak polskie strony instytucji publicznych i ministerstw. nie intuicyjne, nie przyjazne korzystajacym. Najwiekszym drewnem i dziadostwem jest strona e-sadu w lublinie. czy ktos to robi celowo? przeciez ktos bierze pieniadze za stworzenie i funkcjonowanie takich gniotow.

 • tregulex

  Oceniono 7 razy 5

  Autor chyba nigdy nie był na Litwie.
  Jedźcie i sami sprawdźcie, ile kosztuje ten ser, benzyna czy prąd.
  A oficjalna porównywarka jest jak nasze Ceneo.
  Nawet Niemcy mają już tańszą żywność i benzynę.
  Niemieckie, przygraniczne sklepy spożywcze i stacje benzynowe wprowadzają napisy po polsku.

 • hmmm11

  Oceniono 4 razy 4

  Przecież 3 tygodnie temu znany ekonomiasta podawał przykład jak ceny nie drgneły

 • jarek_na_smietniku

  Oceniono 14 razy 4

  "Z pierwszego porównania wynika, że najbardziej różnią się ceny żółtego sera, śmietany i masła. Kilogram tego pierwszego w najdroższym wariancie w jednej z sieci kosztował ponad 7 euro, gdy tymczasem gdzie indziej był on tańszy o prawie połowę."
  Kilogram najdroższego sera żółtego za 30 zł, a w innym miejscu, ten sam ser za 15 zł?
  28 - 30 zł to standard w Carrefourze w Warszawie, więc wcale nie tak drogo, a za 15 zł sam bym kupił.

 • szoferek1

  Oceniono 5 razy 3

  Wszędzie gdzie wprowadzili Euro koszty utrzymania wzrosły o 50%. Prosty przykład: w Niemczech przed zamianą Marki na Euro piwo kosztowało ok75 feningów (cena w sklepie 1 puszki piwa) dzisiaj to samo piwo kosztuje 75 Eurocent ale wymiana była 2:1 I za 2 Marki dostało się 1 Euro.W Polsce proponują nam wejście do strefy Euro przy kursie 4:1. a ceny będziemy mieli jak na zachodzie.

 • babciabwnuczek

  Oceniono 5 razy 3

  chcieli euro to mają

 • dublet

  Oceniono 2 razy 2

  Mają VAT na żywność ponad 20% (nie pamiętam dokładnie), u nas wredny Tusk na większość żywności obniżył do 5%. Euro ma z tym tyle wspólnego, co zeszłoroczny śnieg! W Polsce nie ma Euro, a ja pamiętam, jak za 100 zł w markecie kupowałem pełny po brzegi wózek, dziś wystarcza mi mały koszyk.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX