"Kler" najbardziej dochodowym polskim filmem od co najmniej 30 lat

"Kler" schodzi już z ekranów kin, choć w niektórych miejscach nadal można go jeszcze obejrzeć. Już w tym momencie obraz Smarzowskiego jest najbardziej dochodowym polskim filmem od co najmniej 30 lat.

"Kler", jak wynika z danych na dzień 3 stycznia br., obejrzało dokładnie 5 182 609 widzów - poinformowała nas spółka Kino Świat, dystrybutor filmu Smarzowskiego. Po 1989 roku tylko dwa inne obrazy zebrały przez kinowymi ekranami w Polsce więcej osób. Chodzi o filmy z 1999 roku - "Ogniem i Mieczem" (ok. 7,15 mln widzów) i "Pana Tadeusza" (ok. 6,17 mln widzów). W ich przypadku swoje zrobiły też wycieczki ze szkół, "Kler" nie miał takiego "wsparcia". "Kler" jest natomiast najchętniej oglądanym w polskich kinach filmem w XXI wieku.

Kino Świat poinformowało nas także, że dochody z filmu "Kler" wynoszą już ok. 105,261 mln złotych. Tym samym film Wojciecha Smarzowskiego jest najbardziej dochodową polską produkcją po 1989 r. Rekord, dotychczas dzierżony przez "Ogniem i Mieczem" (niespełna 105,1 mln zł), został pobity już w grudniu 2018 r.

We wszelkich statystykach dotyczących oglądalności czy przychodów z filmów punktem granicznym w przeszłości jest rok 1989. Od tego roku dane są bowiem zbierane na tyle skrupulatnie, że można je porównywać (choć należy brać oczywiście pod uwagę, że przez tych 30 lat zmieniały się ceny biletów, to, jak długo były na afiszach itd.). 

Czytaj też: "Kler 2" rozegra się w Watykanie? Producenci zainteresowani, budżet osiem razy większy

"Kler" zarabiał nie tylko w Polsce, jest najbardziej dochodowym polskim filmem za granicą. Obraz został sprzedany także do Austrii, Niemiec, Belgii, Holandii, Luksemburga, Danii, Islandii, Norwegii, Szwecji, Kanady i USA. Film tylko w ciągu pierwszych trzech dni od wejścia do kin w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii zarobił równowartość ok. 4,8 mln zł. 

"Kler" trafił do polskich kin 28 września 2018 r.

Więcej o:
Komentarze (169)
'Kler' najbardziej dochodowym polskim filmem od przynajmniej 30 lat
Zaloguj się
 • tomekkk71

  Oceniono 54 razy 48

  Najbardziej dochodowy i jeden z najważniejszych filmów ostatnich lat - bym dodał. Mam nadzieje ze otworzył oczy wielu ludziom.

 • agenciputinawon

  Oceniono 45 razy 43

  A myślałem, że najbardziej kasowym filmem będzie 'Smoleńsk". Ciekawe, ilu on miał widzów??
  PS. Dla dyżurnych z PiS-u wyjaśnienie, żeby zrozumieli: to była ironia.

 • taroudant

  Oceniono 49 razy 33

  Nie poszłem na KLER bo jestem ksiendzem, tak samo jak muj syn, oiciec i dziadek. To fszystko kłamstwa i oszczerstfa !

 • janek223344

  Oceniono 32 razy 26

  To fenomen w naszej kinematografii nikt nie pobije Kleru nawet przez najbliższe 100lat...rewelacja!!! Netflix chce go zakupić,cały świat zobaczy.Następny film proponuję nazwać PiS i zrobić o patologii w tej partii :)

 • ziggybam

  Oceniono 15 razy 15

  I co? I PiS nadal 35%+. Widać ludziom podobała się mentalność duchownych pokazanych w filmie. Trudno się dziwić - to obraz typowego Polaka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX