Włochy. Pięć milionów bezrobotnych będzie pobierać pensję obywatelską. 780 euro miesięcznie

We Włoszech od 1 kwietnia blisko pięć milionów bezrobotnych przez półtora roku będzie otrzymywać pensję obywatelską w wysokości 780 euro miesięcznie. Rząd opublikował tekst dekretu, który zostanie wydany w najbliższych dniach.

Pensja obywatelska była główną obietnicą wyborczą kontestacyjnego Ruchu Pięciu Gwiazd, który w marcu ubiegłego roku spośród partii politycznych zdobył najwięcej głosów - jedną trzecią. 

W budżecie na bieżący rok przewidziano na ten cel ponad siedem miliardów euro. Według szacunków z pensji obywatelskiej skorzysta milion 700 tysięcy najbiedniejszych rodzin.

Czytaj więcej: Włosi w ostatniej chwili przyjęli budżet. Opozycja: To rozdawnictwo pieniędzy

Otrzymujący ją zostaną zarejestrowani w biurze pośrednictwa pracy i będą zobowiązani podjąć jedną z trzech pierwszych ofert zatrudnienia. Nie dotyczy to osób powyżej 65. roku życia. Pomoc tę otrzymają także obcokrajowcy przebywający legalnie we Włoszech od co najmniej 10 lat. 

Włochy czeka kryzys?

Zdaniem opozycji to rozwiązanie może doprowadzić Włochy do poważnego kryzysu gospodarczego i finansowego, gdyż może powiększyć i tak już bardzo wysoki dług kraju - wynosi ponad 130 procent PKB (dla Polski to około 50 procent).

Poza tym tamtejszy parlament, w ramach ustawy budżetowej na 2019 r., przegłosował  m.in. obniżenie wieku emerytalnego z 67 do 62 lat dla osób, które płaciły składkę emerytalną przez 38 lat. W tym roku propozycja ma obciążyć budżet kwotą czterech miliardów euro, w 2020 roku ma to być już osiem miliardów euro.

Zadłużenie Włoch jest dużym problemem także dla całej strefy euro. Pierwotny projekt budżetu odrzuciła Komisja Europejska z powodu zbyt wysokiego deficytu zapisanego na poziomie 2,4 procent. Ostatecznie Bruksela zaakceptowała poprawioną wersję deficytu na poziomie 2,04 procent. Pierre Moscovici, unijny komisarz ds. gospodarczych napisał pod koniec grudnia na Twitterze: "Włochy przyjęły ustawę budżetową po długich dyskusjach i trudnych chwilach. (...) Będziemy przyglądać się realizacji założeń". 

Więcej o:
Komentarze (118)
Włochy. 5 milionów bezrobotnych będzie pobierać pensję obywatelską. 780 euro miesięcznie
Zaloguj się
 • mydeer

  Oceniono 41 razy 29

  Nie żadna "pensja obywatelska" tylko po prostu zasiłek dla bezrobotnych. Gdyby była obywatelska to przysługiwałaby wszystkim obywatelom.

 • koment22

  Oceniono 46 razy 16

  Zamierzam wystartować w nadchodzących wyborach z takim programem:
  - pensja obywatelska dla każdego oprócz tych którzy pracują
  - ulgi podatkowe dla bezrobotnych
  - darmowe obiady dla wszystkich dzieci (oprócz tych, których rodzice pracują)
  - jeśli ktoś zarabia powyżej 5 tys. zł miesięcznie to musi nadwyżkę oddać swojemu niepracującemu sąsiadowi
  - rząd będzie fundował obywatelom w okresie letnim zagraniczne wczasy (nie dla pracujących)
  - 500 plus na każde dziecko (ale nie dla dzieci, których rodzice pracują), w dodatku 2 i kolejne dziecko opłacane będzie z mnożnikiem x2, x3 itd.
  - drugie i kolejne dziecko pracujących będzie obciążane podatkami z mnożnikiem x2, x3 itd.
  - niepracujący będą mieli pierwszeństwo w urzędach i instytucjach publicznych
  - pracujący przed wyjściem do kina czy teatru będą musieli się pytać o zgodę swojego bezrobotnego sąsiada (być może za kasę z biletu będzie chciał kupić sobie piwko ?)

  Głosujcie, głosujcie na mnie !!

 • pe_ro

  Oceniono 29 razy 15

  Pensja obywatelska to inna wersja dochodu gwarantowanego. Jeżeli ktoś nie ma pracy a więc również możliwości legalnego pozyskania pieniędzy to jakie ma wyjście? Może pójść do pomocy społecznej, żebrać, kraść, zasilić lokalną bandyterkę bo w końcu zaq coś musi kupić jedzenie sobie a czasem całej swojej rodzinie. Syty nie zrozumie głodnego. Ale podzielimy się i zagwarantujemy wszystkim ludziom minimum egzystencji albo wkrótce doczekamy czasów gdy ktoś z głodu będzie się dzielił naszymi dobrami na swój sposób. I nie myślcie, że was to nie dotyczy. Już wkrótce wy a być może wasze dzieci lub wnuki zostaną wypchnięte poza barierę możliwości zdobywania wystarczających do przeżycia środków finansowych. Do czego prowadziła zawsze w historii ludzkości koncentracja kapitału? Do przesilenia. I nigdy nie odbywało się to na drodze pokojowej. Może czas zmądrzeć?

 • koment22

  Oceniono 29 razy 13

  No widzicie ?! To jest rozmach ! A wy roztkliwiacie się nad jakimś 500 plus na dzieci...

 • jo1952

  Oceniono 20 razy 12

  Druga Grecja?Jak szybko?

 • sztucznypolak

  Oceniono 18 razy 10

  Zwykly zasilek dla bezrobotnych, zadna pensja obywatelska.
  Biorac pod uwage koszty zycia we Wloszech, odpowiada to mniej wiecej 1,5 tys. zl.
  (Dla niedowiarkow - benzyna najdrozsza w Europie, w cenie benzyny nie ma podatku drogowego; gdy go sie doliczy, to litr benzyny wychodzi ponad 2 euro.)

 • koment22

  Oceniono 24 razy 10

  Ale że we Włoszech też mają swojego Jarka to nie wiedziałem... Muszę sprawdzić, czy nie mam przypadkiem jakiś włoskich korzeni, przecież 780 euro to 3315 zł na złotówki, do tego polskie zasiłki, hoho będę wam machał niedługo Majorki i patrzył jak pracujecie ! :)

 • m.godwin

  Oceniono 12 razy 6

  Gdyby u nas coś takiego uchwalono, to by jakimś dziwnym trafem kasę dostali głównie ubodzy krewni i znajomi posłów PiS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX