LOT otworzył nowe połączenie do Londynu. Brexit wpłynie na jego rozwój? Ekspert ocenia

Jakub Panek, Londyn
LOT otworzył w poniedziałek nowe połączenie do Londynu. Oprócz rejsów do portu lotniczego Londyn Heathrow, dopiero co pozyskane embraery 190 będą obsługiwać połączenie z Lotniska Chopina na Londyn City Airport. Brexit pokrzyżuje plany naszej narodowej linii?

- Niezależnie, czy brexit stanie się faktem, przyjaźń polsko-brytyjska i tysiące podróżujących pomiędzy stolicą Polski i Wielkiej Brytanii pozostaną niezmienne - mówił podczas grudniowej konferencji nt. otwarcia tego połączenia w ambasadzie Wielkiej Brytanii w Warszawie Rafał Milczarski, prezes LOT-u. W przyszłym tygodniu ma wreszcie dojść do głosowania w sprawie porozumienia o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - donoszą brytyjskie media. Brexit stanie się faktem 29 marca - ze zgodą Izby Gmin lub bez niej. Mimo tego, eksperci nie gaszą optymizmu LOT-u.

- To połączenie to dobry ruch. Londyn to właściwie samograj, ale rzecz jasna Londyn City ma specyficzną klientelę biznesową. Pomimo brexitu, w jakiejkolwiek on ostatecznie formule przejdzie, Wielka Brytania pozostanie jedną z największych światowych potęg finansowych i przemysłowych, więc kontakty z szybko rosnącymi gospodarkami Polski czy Węgier będą się zacieśniać. Można się spodziewać szybkiej odpowiedzi cenowej British Airways, która musi teraz powalczyć o dochodowość swoich połączeń z Budapesztu na Heathrow. Pewną zagadką może oczywiście pozostawać Wilno, które nie ma takiego potencjału jak Warszawa czy Budapeszt, ale ryzyko finansowe nie leży po stronie LOT-u w tym przypadku - mówi Gazeta.pl Adrian Furgalski, ekspert Zespołu Doradców Gospodarczych TOR

LOT-em do Londynu

LOT potwierdza, że londyński kierunek to absolutny hit sprzedażowy. Nie ma żadnych problemów z wypełnieniem kilku samolotów dziennie na trasie z Lotniska Chopina do portu Londyn Heathrow. A trasę obsługują nowe samoloty Boeing 737 MAX 8, które na pokład zabierają 186 pasażerów.

- Londyn jest bezsprzecznie najważniejszą destynacją dla Polaków. Zawsze w statystykach jest na pierwszym miejscu. I teraz na podstawie analiz zdecydowaliśmy, że jest czas na zaoferowanie nowego produktu. Głównie dla tych, którzy podróżują do Londynu w interesach. Lotnisko Londyn City Airport jest położone najbliższej biznesowej części miasta, ale blisko stąd też do ścisłego centrum - mówi Adrian Kubicki, rzecznik LOT-u. Zwraca uwagę, że właśnie pod możliwość załatwienia biznesowych spraw został ułożony rozkład. - Oferujemy poranne połączenie z Lotniska Chopina o godz. 7.15 i proponujemy powrót rejsem po godz. 18. Daje to możliwość odbycia biznesowych spotkań w ciągu jednego dnia i powrót komfortowym samolotem z układem siedzeń 2x2, a więc bez środkowego fotela - dodaje.

Rejsy do Londynu City z Warszawy będą obsługiwane według następującego rozkładu połączeń: codziennie (oprócz niedziel) samoloty wystartują do Londynu City o godz.  7.15 i wylądują o 9. Popołudniowa częstotliwość z Warszawy została zaplanowana na 16.15 z przylotem o 18 (poza sobotami). Rejsy z portu London City zaplanowane są na 9.30 czasu lokalnego z lądowaniem w Warszawie o 13 oraz o 18.30 z lądowaniem o 22.

Z lotniska London City Airport, położonego w dzielnicy Royal Docks, jest najbliżej do biznesowego i finansowego centrum Londynu, w odległości 9,6 km od City i słynnych atrakcji miasta np. Tower Bridge i wieżowca The Shard.

Ze względu na stosunkowo krótki pas startowy i stromy kąt podejścia na lotnisko Londyn City, LOT pozyskał do obsługi nowych połączeń cztery Embraery 190 spełniające wymogi operacyjne tego portu.

Komentarze (14)
LOT otworzył nowe połączenie do Londynu. Brexit wpłynie na jego rozwój? Ekspert ocenia
Zaloguj się
 • strange_email

  Oceniono 5 razy 3

  LOT juz kiedys latal na City, bardzo wygodne polaczenie. Szkoda, ze tylko wieczorny lot z City ale lepsze to niz nic.
  Dziwne tylko, ze LOT odpalil to polaczenie teraz, w sumie nie wiadomo co sie stanie po 29 marca.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 2 razy 2

  tacy 'eksperci', którzy nie wiedzą, że nagle ilość pracujących Polaków w UK się załamie (z rożnych powodów), a jeszcze mniej z nich będzie decydowała się na relatywnie częste loty?

  poczekamy i zobaczymy

  co prawda pewnie do twardego brexitu nie dojdzie, więc to trudno będzie zweryfikować, ale już inna BZDURA - czyli to że wszyscy z UK rzucą się na łączone loty przez Warszawę do Azji, można łatwo sprawdzić

  więc czekam na konkretne liczby

 • bling.bling

  Oceniono 6 razy 2

  Na 7.15 przywieziecie pasażerów z Budapesztu i Wilna i po 22 ich odwieziecie? Skoro najwcześniejszy lot z Budapesztu jest o 8:20 (przylot) i po 22 nie ma już żadnego połączenia to te obietnice wydają się na wyrost

 • drdr2

  0

  Kupiłem bilet na koniec stycznia za 320zł. Przetestuję nowe lotnisko. Ale gdy cena będzie powyżej 500 zł to już wybiorę Luton wozzairem

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 4 razy 0

  W pelni sie zgadzam z panami Furgalskim oraz Milczarskim. Polaczenie WAW-LCY to swietna wiadomosc przede wszystkim dla osob, majacych umowione spotkania na Canary Wharf. Dzieki Light Rail mozna sie jednak z LCY bardzo szybko dostac rowniez do Centrum Londynu (stacja Bank lub Tower Bridge). Wprawdzie Heatrow, po otwarciu Crossrail, rowniez bedzie oferowac szybki dojazd do centrum miasta, ale po pierwsze nie stanie sie to przed koncem tego roku, po drugie LCY pozostanie niepokonane pod wzgledem czasu pomiedzy wyladowaniem samolotu na plycie lotniska, a dostaniem sie na peron stacji kolejowej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX