Nawet 70 proc. Polaków przeprowadziłoby się dla podwyżki. 500 zł zwykle wystarczy

Sytuacja na rynku pracy zmienia się. Coraz częściej decyduje pracownik, nie pracodawca. Większość Polaków wprawdzie nie planuje migracji, ale rozważyłaby ją w zamian za zarobki wyższe niż średnia krajowa.

Poprawiające się warunki zatrudnienia wpływają na małą mobilność Polaków. Aż 90 proc. z nich jest zadowolona ze swojej pracy i nie nosi się z zamiarem wyjazdu zarobkowego do innego miasta lub zagranicę.

Wyjazd tylko pod warunkiem

Jednocześnie – jak wynika z najnowszego raportu Work Service – aż 71 proc. respondentów rozważyłoby wyprowadzkę za pracą, o ile ta gwarantowałaby zarobek powyżej 4000 zł. W większości przypadków oznaczałoby to podwyżkę rzędu 500-1000 zł.

Dla 55 proc. badanych odległość przeprowadzki wewnątrz kraju nie byłaby problemem. Większość z nich przeprowadziłaby się wraz z rodzinami. Rozłąka z bliskimi jest z kolei główną przeszkodą dla respondentów pytanych o wyjazd zagranicę. Aż 65 proc. z nich wymienia ją jako pierwszą.

Lepsza praca – mniejsza mobilność

Jak wynika z raportu "Migracje Zarobkowe Polaków IX", mamy obecnie bardzo niską mobilność zarobkową wśród Polaków. Tylko nieco ponad 5 proc. rozważa przeprowadzkę za pracą do innego miasta w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Wśród pozostałych respondentów niespełna 14 proc. "raczej" odrzuca perspektywę migracji zarobkowej. Generalnie, co drugi badany nie bierze pod uwagę takiego wyjazdu. Sytuację mogłyby jednak zmienić zarobki powyżej średniej krajowej.

"Z jednej strony to dobra wiadomość, bo pokazuje, że niska stopa bezrobocia w Polsce zwiększa zadowolenie z pracy, z drugiej jednak gorsza dla gospodarki. W wielu częściach kraju boleśnie odczuwalne są niedobory kadrowe. Bez napływu dodatkowych rąk do pracy pracodawcy mają i będą mieć trudności w podejmowaniu nowych zleceń czy nawet realizacji bieżących" – podsumowuje Tomasz Ślęzak, wiceprezes Work Service.

Dobra sytuacja na rynku pracy

Bezrobocie mamy od miesięcy rekordowo niskie. Według ostatnich dostępnych danych GUS - za listopad - stopa bezrobocia wynosi 5,7 proc. To najniższe listopadowe bezrobocie od 1989 roku. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych jesienią spadła poniżej miliona.

Więcej o:
Komentarze (4)
Nawet 70 proc. Polaków przeprowadziłoby się dla podwyżki. Wielu wystarczyłoby 500 zł
Zaloguj się
 • sselrats

  Oceniono 2 razy 2

  Ino sie nie chce.

 • bartek_z_krakowa

  Oceniono 3 razy 1

  Co to za rynek pracownika, jeśli ludzie dla 500 złotych są gotowi się przeprowadzić (w domyśle: nie są w stanie uzyskać podwyżki tego rzędu od obecnego pracodawcy).

 • kamuimac

  Oceniono 2 razy 0

  ludzie co z bzdury . nikt normalny nie przeprowadzi się do innego miasta za 500 zl - no chyba że ma 20 lat . ludzie owszem przeprowadzą się - ale dla 2-2,5 tys euro . takich ludzi są miliony .

  bo dla wiekszosci co za różnica czy przeprowadzają się o 100 czy o 2000km

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX