Ojciec Rydzyk dopiął swego. Rozpoczęła się budowa ciepłowni geotermalnej w Toruniu

Rozpoczęła się budowa ciepłowni geotermalnej w Toruniu. To projekt, który od lat próbował zrealizować ojciec Tadeusz Rydzyk.

Budowa ciepłowni rozpoczęła się kilka dni temu, na samym początku 2019 r., gdy przekazano plac pod budowę. Jak wynika z informacji Radia Maryja, inwestycja ma być oddana do użytku pod koniec stycznia 2020 roku. 

Ciepłownia będzie przekazywała ciepło do sieci miejskiej w Toruniu, a także posłuży do ogrzania budynków Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, sanktuarium oraz powstającego muzeum.

Według szacunków Geotermii Toruń, ciepłownia w Toruniu miałaby zapewnić 20 proc. zapotrzebowania miasta na energię cieplną w okresie grzewczym, a latem nawet całość. 

Odwierty były gotowe od 10 lat

Inwestycja rusza dopiero teraz, chociaż odwierty były gotowe już od 10 lat. Przez lata problemem ojca Rydzyka była blokada dotacji rządowej (za czasów rządów PO-PSL), a także brak możliwości przekazania ciepła do sieci.

To była taka blokada przez kolejne lata, dlatego że poprzedni właściciel sieci ciepłowniczej w Toruniu, czyli firma francuska EDF, robiła wszystko, żeby nie odebrać tego ciepła. My pewnie byśmy byli gotowi tę ciepłownię zrealizować wcześniej. Natomiast nie mogliśmy uzyskać zgody od tej firmy francuskiej na odbiór ciepła. (...) Teoretycznie prawo polskie nakazuje odbiór ciepła odnawialnego do sieci ciepłowniczych. Praktyka jest inna. Po tylu latach się udało. Ciepłownia zaczyna się budować

- mówiła na antenie Telewizji Trwam Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

Firma EDF została pod koniec 2017 r. oficjalnie zrepolonizowana. Za ok. 4,2 mld zł przejęła ją największa grupa energetyczna w Polsce, czyli państwowy PGE. Z tą spółką fundacji ojca Rydzyka poszło łatwiej niż z EDF i ciepłownia geotermalna zostanie podłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej w Toruniu.

Deszcz pieniędzy

Na budowę Geotermii Toruń fundacja ojca Rydzyka Lux Veritatis uzyskała od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (ze środków unijnych) w 2017 r. dotację w wysokości 19,5 mln zł.

Ponadto na początku 2016 r. fundacja otrzymała od NFOŚiGW odszkodowanie w wysokości ok. 26,5 mln zł za cofnięcie poprzedniego dofinansowania - na odwierty. Fundusz przyznał tę dotację w 2007 r. (jeszcze, gdy u władzy było m.in. PiS), ale rok później ją cofnął (już za rządów PO-PSL), uzasadniając to nieprawidłowościami ze strony fundacji. Lux Veritatis sfinansował odwierty z własnych środków, ale wystąpił o odszkodowanie i w końcu je wywalczył.

Jak podawał w grudniu serwis "Tylko Toruń", ciepłownię geotermalną w Toruniu ma zbudować konsorcjum firm Inżynieria Rzeszów i Energy Solutions. Koszt to 61,4 mln zł.

Więcej o:
Komentarze (171)
Ojciec Rydzyk dopiął swego. Rozpoczęła się budowa ciepłowni geotermalnej w Toruniu
Zaloguj się
 • gregsxf

  Oceniono 46 razy 42

  20% już dalej tego nie czytałem władza dotuje prywatny biznes temu powinna się Bruksela przyjrzeć

 • Wieslaw Szasz

  Oceniono 31 razy 27

  Tak, odbierać energii z wiatraków i fotowoltaiki zabraniają, a od rydzyka muszą. Jak ta budowa ruszy, to trzeba będzie jeszcze więcej dotacji, bo on za swje nie wybuduje.

 • remo29

  Oceniono 29 razy 25

  Już wiecie po co było "zakładanie partii" przez Rydzyka? Kacza mafia się wystraszyła, że im elektorat odpłynie i od razu się kasa znalazła.

 • karo80.0

  Oceniono 27 razy 23

  Co to znaczy "dopiął swego"? Cała ta "inwestycja" została sfinansowana przez polskiego podatnika, nasze pieniądze przynieśli Rydzykowi w zębach i na klęczkach złodzieje z PiS.

 • taroudant

  Oceniono 24 razy 18

  W 2020 okaże się, że Tadziowa geotermia to jakaś rozgrzebana błotnista dziura, a po wpompowanych (dosłownie) piniążkach nie ma śladu. Taki to już z Tadzia sprytny oszust.

 • lucyperek2

  Oceniono 15 razy 15

  A ja mam taką sugestyję, co byście wreszcie przestali tytułować tę łajdacką kanalię "ojcem".

 • falbor

  Oceniono 21 razy 15

  Prezes Ryszard "MIŚ" Ochódzki:
  "Największe pieniądze zarabia się na wielkich słomianych inwestycjach..."

 • krzywelustro

  Oceniono 15 razy 13

  Najpierw doił zdewociałe rencistki z pieniędzy na inwestycje,
  a teraz będzie te same zdewociałe rencistki doił z pieniędzy za ogrzewanie ich mieszkań.
  A mówili, że perpetuum mobile nie istnieje.

 • vegemot

  Oceniono 16 razy 12

  Wystarczy nie krasc prada ciemny ludu??! Po co, skoro mozna doic na pelnym legalu plujac ciemnemu elektoratowi w twarz! Postraszyl zalozeniem nowej partii to kolejne miliony od razu poplynely a ciemny lud przyklaskuje!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX