Nawet 10 tys. zł kary za brak skrzynki pocztowej. Władze Kalisza będą egzekwować, inni też powinni pamiętać!

Urząd Miasta Kalisza wydał komunikat, w którym przypomniał o obowiązkach właścicieli nieruchomości dotyczących udostępniania skrzynek pocztowych. Za brak skrzynek nadawczych lub umieszczanie takich, które nie spełniają wymogów prawnych, władze Kalisza straszą wysokimi karami.

Skrzynka to obowiązek

Zgodnie z prawem pocztowym, na właścicielach i współwłaścicielach budynków mieszkalnych oraz nieruchomości gruntowych, na których takowe się znajdują, ciąży obowiązek udostępnienia nadawczej skrzynki pocztowej. Musi ona spełniać wymogi określone w rozporządzeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji z 2014 r. Ma być dostępna zarówno dla adresata, jak pracownika poczty.

W przypadku domów jednorodzinnych, skrzynka pocztowa powinna znajdować się w ogólnodostępnej części nieruchomości lub przed drzwiami do budynku. W nieruchomościach wielorodzinnych z co najmniej trzema niezależnymi lokalami, prawo pocztowe wymaga skrzynek pocztowych w ogólnodostępnej przestrzeni. Ile lokali, tyle skrzynek.

Będą kary

Poczta Polska zauważa problem, lecz nie może egzekwować kar. 

Obowiązek umieszczania skrzynek oddawczych, do których nasi pracownicy doręczają przesyłki, wynika z art. 40. ustawy o prawie pocztowym i dotyczy właścicieli, współwłaścicieli oraz administratorów nieruchomości. Brak takich skrzynek uniemożliwia nam doręczanie korespondencji i awizacji z zachowaniem tajemnicy korespondencji i ochrony danych osobowych

- podsumowała Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej. 

Problem braku skrzynek pocztowych w Kaliszu postanowiły rozwiązać władze miasta. Samorządowcy zauważają ponadto, że część istniejących skrzynek nie spełnia wymogów. Ich stan techniczny i rozmieszczenie podnoszą ryzyko kradzieży korespondencji.

Z karą pieniężną - nawet do 10 tys. złotych - muszą liczyć się właściciele nieruchomości, którzy w ogólnie dostępnej części budynku nie umieszczą odpowiedniej, oddawczej skrzynki pocztowej. Obowiązek określa rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji 

- poinformował w komunikacie kaliski Urząd Miasta.

Więcej o:
Komentarze (44)
Nawet 10 tys. zł kary za brak skrzynki pocztowej. Władze Kalisza będą egzekwować
Zaloguj się
 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 36 razy 36

  Ja zawiesiłem kiedyś taką nadawczą skrzynkę pocztową, ale pocztowcy przerobili mi ją na odbiorczą :-(

 • krynolinka

  Oceniono 28 razy 28

  Do skrzynki zaglądam codziennie, dlatego dużą niespodzianką było gdy 4 stycznia znalazłam w tejże skrzynce awizo datowane na 22 grudnia i jak taką pocztę traktować poważnie? No jak!

 • cmok_wawelski

  Oceniono 22 razy 22

  Gdyby tylko jeszcze listonosz pofatygowal sie zadzwonic do drzwi a nie tylko zostawic w skrzynce awizo...
  A gdyby jeszcze poczta jako instytucja w XXI w. dostarczala list z Malkinii da Wachocka w np. 2-3 dni a nie 2-3 tygodnie to bylby cud na ktory rzad wprowadzilby kolejne swieto narodowe.

 • maguniaklikunia

  Oceniono 13 razy 13

  A może by tak mądrzy urzędnicy znaleźli sposób na skrzynki zatkane reklamami. Mieszkam w Knurowie koło Gliwic i jesteśmy nękani rozmaitymi reklamami nawet tych sklepów. których nie ma w okolicy. Reklamy firm pożyczkowych to zmora.

 • cezaryk

  Oceniono 10 razy 10

  Pracownik poczty.... to jest ten wuj który wpycha mi do skrzynki gazetkę z Tesco, reklamę rolet i zaproszenie na wyprzedaż garnków z poczęstunkiem? Łącznie pół kilo na dzień.

 • alpepe

  Oceniono 9 razy 7

  Wspaniały to kraj, gdzie są tylko takie problemy!

 • vaude

  Oceniono 6 razy 6

  tak, zeby mogli zostawiać więcej awiz... bo już teraz nie biorą w rejony paczek, tylko bloczek awizowy... szmatławcy bez honoru

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX