27. finał WOŚP. Prof. Maruszewski o hejcie na Orkiestrę: "To bardzo boli. Gdzie my żyjemy?"

- To bardzo boli. To powoduje refleksję, gdzie my żyjemy? - o atakach na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy mówi prof. Bohdan Maruszewski, jeden z jej założycieli. - Jak Amerykanin ma sukces, to ma więcej przyjaciół, a jak Polak ma sukces, to traci przyjaciół i może znaleźć donos na siebie - dodaje w rozmowie z Gazeta.pl kardiolog z Centrum Zdrowia Dziecka.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pod batutą Jurka Owsiaka zagra w tę niedzielę po raz 27. Tym razem pieniądze będą przeznaczone na specjalistyczny sprzęt, który ma poprawić jakość leczenia najmłodszych pacjentów. Chodzi o szpitale z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich placówek. 

Czytaj też: WOŚP 2019. Jak wesprzeć Orkiestrę? Nie trzeba czekać do niedzieli

- Mamy za długie kolejki w szpitalach. Jeżeli przyjeżdża dziecko, które jest w stanie zagrożenia życia i wymaga bardzo szybkiej diagnostyki, to rodzice tego dziecka oczekują tego, czego powinni oczekiwać wszyscy. Nie wpisania go na listę oczekujących, ale zrobienia tego badania natychmiast - mówił profesor Maruszewski.

Do szpitali trafić mają tak zaawansowane urządzenia jak chociażby: rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe, aparaty do diagnostyki RTG (w tym aparaty mobilne), wysokiej klasy ultrasonografy, echokardiografy czy sprzęt endoskopowy z torem wizyjnym dla gastroenterologii.

Czytaj też: 27. Finał WOŚP już w najbliższą niedzielę. Gazeta.pl zaprasza do wspólnej zbiórki!

Przez 27 lat WOŚP zebrała 950 milionów złotych. W tym roku może zostać przekroczona bariera miliarda złotych. W tym czasie orkiestra przekazała do szpitali w całej Polsce prawie 60 tys. sztuk sprzętu. Dzięki programowi WOŚP sześć milionów noworodków w Polsce miało przebadany słuch. Orkiestra objęła badaniem przesiewowym słuchu cały kraj, czegoś podobnego nie ma w żadnym innym europejskim kraju.

W rozmowie z Łukaszem Kijkiem profesor Maruszewski opowiada m.in. o tym, w jaki sposób Wielka Orkiestra Świąteczenej pomocy kupuje sprzęt, który może być nawet o 200 proc. tańszy niż ten sam sprzęt zamawiany przez ministerstwo zdrowia. Wedlug współtwórcy WOŚP problemem służby zdrowia jest dziś to, że zamawiany jest bardzo tani sprzęt niskiej jakości, "w ten sposób robi się krzywdę pacjentom, to będzie tak działało dopóki nie zmieni się ustawy o zamówieniach publicznch". 

Zobacz całą rozmowę z prof. Bohdanem Maruszewskim, kariologiem z Centrum Zdrowia Dziecka, współtwórcą Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zobacz też: Najciekawsze aukcje WOŚP 2019. Jakie przedmioty i spotkania można wylicytować w tym roku?

Więcej o:
Komentarze (178)
27. finał WOŚP. Prof. Maruszewski o hejcie na Orkiestrę: "To bardzo boli. Gdzie my żyjemy?"
Zaloguj się
 • miqlec

  Oceniono 37 razy 31

  Hejt na WOŚP to bardzo dobra sprawa. Ludzie dają trzy razy więcej kasy na złość hejterom. I tak PiS i przydupasy wspierają Orkiestrę.

 • xavery

  Oceniono 29 razy 25

  Panie profesorze - alleluja i do przodu. Hejterzy niech się zaplują własnym jadem i głupotą a wy róbcie swoje.

 • nawasaqi

  Oceniono 32 razy 24

  Taka sytuacja... Postanowiłem z żoną zrealizować cel i wybudować dom. Spiąłem pośladki i jechałem na dwa etaty przez 5 lat.... Rozpocząłem budowę i ni stąd ni z owąd dostałem wezwanie z US (donos jakiegoś sąsiada i to nie jednego tylko dwóch). Także jak ktoś odnosi jakiś mały sukces w tym kraju to wypisz wymaluje Modlitwa sąsiad z Dzień Świra.... A ja jak co roku podnoszę poprzeczkę i znowu wysyłam na WOŚP o 100zł więcej ;)

 • biesczad1

  Oceniono 32 razy 24

  Każdy reżim pluje na to, co dobre, mądre i piękne - nie dziwi nic...

 • polak66maly

  Oceniono 28 razy 18

  na pohybel pislamistom juz wplacilem i wplace jeszcze raz w niedziele. Niech ich skreca!

 • gapcio2010

  Oceniono 27 razy 17

  Wiadomo, gdzie żyjemy, przecież od 3 lat panuje w Polsce D E B I L I Z M.....

 • ka2

  Oceniono 31 razy 17

  Widzę, że szczury rydzykowe na posterunku.
  Jurek, nie przejmuj się nimi, to ludzkie odpady są. Robisz wielką rzecz i ich szczurze piski tego NIGDY nie zmienia. Dobro powraca, zło też, kiedyś się o tym przekonaja.

 • tijeras66

  Oceniono 18 razy 12

  Nagonka na WOŚP opłacana przez PiS który to strzela sobie w stopę, jak zawsze. Gorzej, że dla swoich zabaw polaryzują Polaków.

 • sztucznypolak

  Oceniono 11 razy 11

  "sprzęt, który może być nawet o 200 proc. tańszy"
  Tak "redaktor" to zrozumial?
  Bo nie wierze, ze tak mogl powiedziec profesor.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX