Co dalej z cenami prądu? Musimy zaczekać aż do 31 marca? Minister powołuje zespół

Przyjęta pod koniec grudnia ustawa ograniczająca ceny prądu w praktyce nie może wejść w życie. Wciąż nie ma bowiem przepisów, na podstawie których firmy energetyczne mogłyby obliczać wysokość faktur. Minister energii powołał zespół, który ma rozwiązać ten problem.

Kiedy dowiemy się, jakie będą ceny prądu w 2019 roku? Odpowiedzi na to pytanie nie ma i nie do końca wiadomo, kiedy temat zostanie ostatecznie rozstrzygnięty. Minister energii Krzysztof Tchórzewski podpisał zarządzenie powołujące zespół do spraw wdrożenia rozwiązań funkcjonalnych dla odbiorców energii elektrycznej, wprowadzonych ustawą z dnia 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, podało ME. 

- "Głównym zadaniem powołanego Zespołu będzie przygotowanie mechanizmów i narzędzi służących do wdrożenia przepisów ustawy. Dotyczy to m.in. zawartych umów, również na podstawie przepisów o zamówieniach publicznych" - czytamy w komunikacie. 

Czytaj też: Co zdrożeje w 2019 roku? Ceny chleba mogą wzrosnąć najszybciej od ośmiu lat, ale obniżki też będą

W skład Zespołu wejdą przedstawiciele Ministerstwa Energii, Urzędu Regulacji Energetyki, Urzędu Zamówień Publicznych, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz reprezentanci stowarzyszeń sprzedawców i dystrybutorów energii elektrycznej.

Czy będziemy czekać do ostatniej chwili?

Zgodnie z ustawą z 28 grudnia 2018 r., przedsiębiorstwa wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną oraz dystrybucji i przesyłu energii elektrycznej w roku 2019 są zobowiązane do zaoferowania cen i stawek opłat na poziomie 2018 roku. Najpóźniej 31 marca 2019 r. muszą zostać zmienione umowy wprowadzające podwyżki, które zostały zawarte w II połowie 2018 r. Możliwe więc, że instytucje, które już mają podpisane umowy, o cenie prądu dowiedzą się dopiero za kilka miesięcy. Zwykli obywatele też jeszcze przez jakiś czas nie dowiedzą się, czy podwyżek cen prądu faktycznie nie będzie. 

Więcej o:
Komentarze (7)
Ceny prądu poznamy dopiero 31 marca? Minister energii Krzysztof Tchórzewski powołuje zespół
Zaloguj się
 • rybka9915

  Oceniono 6 razy 6

  Ten tepy pisbolszewik tchorzewski moze sie na koscielnego nadaje, ale na pewno nie na ministra.
  Ile trzeba jeszcze kompromitacji zaliczyc, by tego tepego dzbana wreszcie wykopano na smietnik. Dorzucic mu 2 nadymane blachary od gapinskiego, bedzie sie mogl w "prezesa nbp" trep zabawic.

 • droch

  Oceniono 4 razy 4

  Co się w neoPRL zbiera, gdy nie ma urodzaju? Plenum.

 • FILIP

  Oceniono 3 razy 3

  Z prądem dalej burdello bum,bum

 • zdzich02

  Oceniono 2 razy 2

  Jeśli w październiku przyszły pierwsze przymrozki, a na polach były jeszcze nie zebrane kapusta, buraki, ziemniaki czy pietruszka, to co się pierwsze zbierało w PGR-ze? Komitet.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 1 raz 1

  IPN już pracuje nad ustawą która zdezelektryfikuje Polskę :-)

 • jozef_zmudzin

  Oceniono 1 raz 1

  Podobnie było w PRL, jak nie komisja partyjna PiS, to plenum PiS w momentach zagrożenia istnienia partii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX