Morawiecki skarży się na Unię w wywiadzie dla CNBC. "Różne kraje są traktowane w różny sposób"

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu telewizji CNBC. W rozmowie z amerykańskimi dziennikarzami stwierdził m.in., że Unia Europejska dyskryminuje niektóre państwa członkowskie.

W rozmowie z CNBC premier Morawiecki nie szczędził ostrych słów w stronę Brukseli, która - jego zdaniem -  dyskryminuje niektórych członków w takich obszarach, jak polityka fiskalna czy energetyka.

Różne kraje, różne państwa członkowskie są traktowane zupełnie inaczej w bardzo podobnych sytuacjach, więc jest to chyba definicja dyskryminacji, prawda?

- mówił Morawiecki.

Mateusz Morawiecki w rozmowie z CNBCMateusz Morawiecki w rozmowie z CNBC fot. CNBC

- Jeden kraj ma deficyt budżetowy na poziomie 2,4 proc., a deficyt drugiego kraju przekracza trzy proc. wyznaczone przez Traktat z Maastricht, i są one traktowane w różny sposób, z powodu innych aspektów - dodał premier.

W tym miejscu Morawiecki odniósł się oczywiście do narastającego sporu pomiędzy Brukselą oraz Włochami. Pod koniec ubiegłego roku Komisja Europejska skrytykowała projekt włoskiego budżetu na 2019 r. stwierdzając, że ustalenie deficytu budżetowego na poziomie 2,4 proc. stwarza zagrożenie dla stabilności strefy euro.

- Członkowie Komisji nie przylecieli z Marsa. Reprezentują partie polityczne prezydenta Macrona, kanclerz Merkel, włoską opozycję. Oni wszyscy chcą, żeby ten rząd upadł. To pewne" - kpił wówczas włoski wicepremier Luigi Di Maio.

Z drugiej strony, w grudniu ubiegłego roku prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że deficyt budżetowy Francji może w 2019 roku przekroczyć 3,2 proc. Unijny komisarz Pierre Moscovic stwierdził wówczas, że tworzenie porównań między Francją i Włochami jest "kuszące", ale zarazem niewłaściwe, bo są to dwie zupełnie inne sytuacje.

Zdaniem Morawieckiego działania Komisji Europejskiej w tym wypadku są dowodem na dyskryminację. "Wierzymy, że deficyt demokracji musi zostać zlikwidowany. Że kraje muszą być traktowane tak samo w podobnych sytuacjach" - podkreślił Morawiecki.

Spór o sądy

Morawiecki odniósł się również do kwestii reformy sądownictwa w Polsce oraz działań podjętych przez UE. Przypomnijmy, że w lipcu ubiegłego roku Komisja Europejska wszczęła wobec Polski postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym.

Z kolei pod koniec ubiegłego roku Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów dotyczących obniżenia wieku przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację tej ustawy 17 grudnia 2018 roku.

Konflikt ten jest teraz upolityczniany przez niektórych ludzi w Brukseli, ponieważ chcą oni, aby Polska stała się kozłem ofiarnym dla ich wyobrażenia o tym, jak powinny wyglądać relacje między instytucjami centralnymi a państwami członkowskimi

- stwierdził Morawiecki.

- Zawsze opowiadałem się za dialogiem, prowadziłem dialog z naszymi partnerami i mogę jedynie żałować, że moja dłoń wyciągnięta w kierunku Brukseli nie została przyjęta - dodał. Polski premier zaznaczył również, że nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym miała na celu pokazanie Unii Europejskiej, że Polska jest gotowa na kompromis. - Ten kompromis został jednak odrzucony - podsumował.

Więcej o:
Komentarze (88)
Morawiecki skarży się na Unię w wywiadzie dla CNBC
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 38 razy 26

  To nie PiS wraz z Kościołem kradnie - to Unia jest zła. Mateusz - z taką retoryką to ty wypierd ...

 • zsm-5

  Oceniono 25 razy 19

  Widzisz długonosy Krzywousty kompromis polega na tym, że bezwzględnie i bezdyskusyjnie przestrzega się podstawowych zasad obowiązujących w danym towarzystwie. Wszystko co ponad standardowe ustalenia podlega "negocjacji" na równych prawach.
  Ty zaś jaskiniowy pisiorze wymachujesz maczugą na oślep i dziwisz się, że nikt kompromisu z barbarzyńcą nie zawiera. Pomylił ci się salon z oborą Krzywousty. Nawet mój pies do budy by cię nie zaprosił.

 • kolesio2

  Oceniono 26 razy 18

  Nie dość ,że kłamca to jeszcze sprzedawczyk. No cóż typowy bolszewik.

 • justas32

  Oceniono 27 razy 17

  Kto mu pozwolił komunikować się z zagranicznymi mediami ? Jarosławie - odwołaj go bo on nas kompromituje ...

 • precz_z_komunia

  Oceniono 19 razy 11

  Moradziecki jak cała Targowica :-)
  Śmierdzi onucami i kadzidłem :-)

 • precz_z_komunia

  Oceniono 19 razy 11

  Czerwony klan Moradzieckich tylko na Rosję się nie skarży :-)

 • justas32

  Oceniono 19 razy 11

  On myśli że pisowski model uprawiania polityki na poziomie rozumienia suwerena powiatowego - sprawdzi się również w polityce zagranicznej ...

 • izopropanol

  Oceniono 12 razy 10

  Tak sie cały czas zastanawiam, on na poważnie pierniczy takie farmazony? Czy płacą mu lepiej niż pixi i dixi? Czy po prostu chłop sie odkleił od rzeczywistości bo tu bankiecik, tu TV, tu limuzyna i domek i trzeba dzieci dzwigać żeby bombki powiesić?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX