Będzie strajk nauczycieli? Ministerstwo Edukacja liczy pieniądze, wiceminister uspokaja

W najbliższy czwartek zaplanowano spotkanie przedstawicieli MEN ze związkami zawodowymi nauczycieli w sprawie zmian płacowych. Sytuacja nadal jest napięta. Resort liczy na porozumienie.

Maciej Kopeć, wiceminister edukacji, zapewnił, że MEN poważnie traktuje postulaty nauczycieli. Są prowadzone wyliczenia. Resort szacuje wysokość podwyżek oraz skutki finansowe nauczycielskich postulatów.

Maciej Kopeć zapewnia, że jest propozycja, którą ministerstwo przedstawi na czwartkowym spotkaniu ze związkami. Szczegóły nie są znane, ale resort zapowiedział, że są sposoby, by istotnie poprawić sytuację nauczycieli. "Zakładamy, że wszyscy działamy w sposób odpowiedzialny i działamy na rzecz uczniów i ich rodziców i do strajku nie dojdzie" – powiedział wiceminister Maciej Kopeć.

Napięta relacja

Rozporządzenie, które będzie tematem czwartkowych rozmów, ma określić wzrost płacy zasadniczej nauczycieli w 2019 r. Zgodnie z zapowiedziami minister Anny Zalewskiej nauczyciele mają finalnie dostać 15 proc. podwyżki w trzech transzach. Ostatnia z nich jest przewidziana na styczeń 2020 r.

Związek Nauczycielstwa Polskiego żąda podwyżek rzędu 1000 zł w porównaniu do kwoty podstawowej w 2018 r. MEN szacuje, że spełnienie postulatów ZNP kosztowałoby 13 mld zł.

Więcej o:
Komentarze (27)
Będzie strajk nauczycieli? Ministerstwo Edukacja liczy pieniądze, wiceminister uspokaja
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 13 razy 11

  Nauczyciele - Wasz głos jest wart mniej niż kocie gów.no. No, chyba że zastrajkujecie w roku wyborczym przed maturami - wtedy tylko Wasz głos jest coś wart ...

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 9 razy 9

  Pani minister obieca dla nauczycieli zadośćuczynienie - w każdej gminie zamówi 100 uroczystych mszy na 100-lecie Niepodległości w intencji nauczycieli. Wyjdzie z rabatem 123 875 000 zł czyli niedrogo.

 • wujekdolf

  Oceniono 7 razy 7

  a co tej raszpli tak zrzedła mina?

 • ar.co

  Oceniono 6 razy 6

  A cóż to jest 13 mld w porównaniu z pękającą w szwach kasą państwa? Niech kłamca Morawiecki nie chowa wszystkiego dla Pixie i Dixie, niech parę groszy dla pracujących też skapnie!

 • sailor2016

  Oceniono 6 razy 6

  Stać ich aby płacić jakimś lodziarom po 65 tysięcy, a może i więcej, a nie stać na podwyżki dla nauczycieli?

 • sailor2016

  Oceniono 6 razy 6

  Absolutnie nie wiem skąd to napięcie. Przecież Morawiecki trąbi, że ma cały worek nadwyżki budżetowej. To dawać ile wlezie i komu wlezie.

 • andree111111

  Oceniono 5 razy 5

  Zalewska, Rafalska i inni członkowie tego rządu to tylko wykonawcy poleceń Kulawego a w jego chorym łbie co chwilę lęgną się pomysły rodem z komuny. Niestety sprawdza się w tym przypadku powiedzenie, że niedaleko pada jabłko od jabłoni. Kulawy wyssał poglądy z mlekiem.

 • andrew1507

  Oceniono 5 razy 3

  odstrzeliwanie rodzin dziczych, ciężarnych loch i małych dzików (sa śliczne) to może się "urodzić" tylko w głowach morderców, precz z kaczyzmem, to świry nie boją sięnawet Boga, łotry jedne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX