Bruksela nie stanie na drodze do niższych rachunków za prąd? "Polska ma prawo do interwencji"

Jeszcze tydzień temu wydawało się, że polska ustawa obniżająca ceny prądu może naruszać unijne przepisy o pomocy publicznej. Najnowsze doniesienia z Brukseli są znacznie bardziej łagodne. Jak przyznaje rzecznik KE, Polska ma prawo do interwencji w sprawie cen prądu.

Przyjęta pod koniec zeszłego roku ustawa regulująca ceny prądu od początku budziła wątpliwości w kwestii zgodności z prawem unijnym. Istniały bowiem obawy, że rozwiązania przyjęte przez rząd, a konkretnie utworzenie specjalnego funduszu, z którego dotowane miałyby być firmy energetyczne, mogłoby naruszać przepisy o pomocy publicznej. 

Jeszcze tydzień temu Komisja Europejska domagała się notyfikacji w sprawie przepisów. Najnowsze sygnały płynące z Brukseli są jednak znacznie bardziej łagodne. Jak ustalił RMF FM unijni urzędnicy twierdzą, że Polska, tak jak inne unijne kraje, ma prawo do interwencji na rynku energii. Może to zrobić poprzez nałożenie obowiązku świadczenia usługi użyteczności publicznej - stwierdziła w rozmowie z RMF FM rzeczniczka KE Anna-Kaisa Itkonen.

Nikt nie może być szczególnie traktowany

Gdyby doniesienia z Brukseli się potwierdziły wystarczyłoby, żeby Polska wprowadzając nowe przepisy w życie nie wyróżniła żadnego z podmiotów i zastosowała pomoc dla firm energetycznych ograniczoną w czasie. 

Ministerstwo broni ustawy

W zeszłym tygodniu, kiedy z KE dobiegły pierwsze głosy o możliwej niezgodności polskiej ustawy z unijnymi regulacjami, Ministerstwo Energii opublikowało oświadczenie. 

Energia jest towarem używanym bez wyjątku we wszystkich sektorach gospodarki oraz przed odbiorców indywidualnych. Ustawa nie zmienia również w żaden sposób zasad rynku konkurencyjnego, jeśli chodzi o sprzedaż energii elektrycznej na rynku giełdowym.

- czytamy w nim.

Rok wyborów

Decyzja Unii może mieć częściowo charakter polityczny - w maju odbędą się przecież wybory do Parlamentu Europejskiego. Gdyby Bruksela stanęła na przeszkodzie obniżce cen prądu wzrosłyby nastroje eurosceptyczne. 

Czytaj też: Ceny prądu nie wzrosną, bo rząd obniżył akcyzę? 'Proszę pana, to jest pół grosza'. Chaos trwa

Ustawę energetyczną przyjęto 28 grudnia. W przepisach obniżono dwa składniki, które wpływają na wysokość naszego rachunku - akcyzę i opłatę przesyłową. W pierwszym wypadku cena spadła z 20 do 5 zł, w drugim z 6 zł do ok. 30 groszy. 

Oprócz tego powstanie fundusz, który firmom energetycznym będzie rekompensował wyższe ceny zakupu energii. 

Więcej o:
Komentarze (28)
Bruksela nie stanie na drodze do niższych rachunków za prąd? "Polska ma prawo do interwencji"
Zaloguj się
 • leszeq

  Oceniono 1 raz 1

  "Ustawę energetyczną przyjęto 28 grudnia. W przepisach obniżono dwa składniki, które wpływają na wysokość naszego rachunku - akcyzę i opłatę przesyłową."
  ???
  A nie opłatę przejściową przypadkiem?
  Dla redaktora to jest to samo?

 • kolesio2

  Oceniono 9 razy 1

  Jeżeli Bruksela odstąpi od sankcji za bezprawną pomoc publiczną ,na co pis liczył to jest doskonały strzał pisu w kolano. Forsa na ten cel rozkradziona w przedbiegach, podwyżki cen energii nie tylko elektrycznej są nieuniknione , lumpenelektorat rozochocony , a wybory tuż tuż.

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 3 razy 1

  Dobra, to niech jeszcze ktoś mi wyjaśni, co to jest ta opłata przesyłowa i czemu nagle dało się ją dwudziestokrotnie obniżyć.

 • Orry Main

  Oceniono 2 razy 0

  Ooo , widzę wielkie rozczarowanie opozycjonistów. Już liczyli na kolejną awanturkę a tu nic z tego. Ciekawr co na to Schetyna bo ostatnio coś ucichł , czyżby swoi go uciszyli ?

 • westgreg

  Oceniono 2 razy 0

  Kto jest przeciwny wzrostowi cen prądu o co najmniej 100%, jest za globalnym ociepleniem i zniszczeniem życia na Ziemi.

 • piotrm74

  Oceniono 5 razy -1

  Wielkiś Opozycji smutek uczyniła
  Komisjo Europejska tyś Moja
  tym do PIS złagodnieniem swoim

 • para_sucha

  Oceniono 7 razy -1

  Bruksela sztucznie zawyża ceny uprawnień do emisji CO2- macie płacić i ch*.
  Polska równie sztucznie próbuje ograniczyć skutki podwyżek- musi prosić o pozwolenie od brukselskich biurw.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX