Resort Ziobry szykuje nowe prawo. Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe mocno w górę

Ministerstwo Sprawiedliwości chce większych restrykcji dla popełniających wykroczenia i przestępstwa skarbowe. Mandaty mają iść w górę niemal trzykrotnie. Przepisy mają na celu zwalczanie szarej strefy. Wykroczenie skarbowe może jednak popełnić każdy.

Przedsiębiorcy popełniający wykroczenia lub przestępstwa skarbowe - np. zaniżający podatki - będą narażeni na wyższe kary. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje bowiem zmianę przepisów w zakresie postępowania mandatowego - informuje Rzeczpospolita.

Po pierwsze minimalne i maksymalne kary mają pójść znacząco w górę. Przy nakładaniu grzywny za przestępstwo skarbowe liczba stawek dziennych wzrasta z 10 do 20. Mandat będzie więc nie niższy niż 1500 zł. 

Kara za wykroczenie skarbowe również zostanie podniesiona. Po zmianie przepisów będzie wynosić 11 tys. zamiast 4,5 tys. zł. 

Za jakie czyny grożą kary?

Najbardziej oczywistym wykroczeniem skarbowym, za które kary będą mogły być wyższe, jest niewielkie zaniżanie wartości podatków przy składaniu deklaracji. Każde celowe uszczuplenie należności dla państwa może wiązać się ze znacznie bardziej surowymi konsekwencjami. 

Czynny żal mniej pomocny

Do tej pory przedsiębiorca, który złożył złą deklarację w skarbówce, a przez to uszczuplił należności wobec państw, mógł dokonać tzw. czynnego żalu.

Jest to czynność polegająca na poinformowaniu skarbówki o popełnionym wykroczeniu czy przestępstwie przed przeprowadzeniem kontroli. W myśl nowych przepisów czasu na czynny żal będzie mniej - trzeba go będzie złożyć, zanim jakikolwiek organ skarbówki zorientuje się, że przedsiębiorca - świadomie lub nie - dokonał wykroczenia.

Trudniej o przedawnienie

Po zmianie przepisów wykroczenia skarbowe będą mogły być ścigane nawet cztery lata od popełnienia. Dziś to tylko trzy lata. W przypadku przestępstw skarbowych fiskus będzie mógł występować na drogę karną nawet po przedawnieniu należności. 

Czytaj też: Rząd szykuje zmiany w podatkach. Sprawdziliśmy, kto może zapłacić więcej

O wykroczenie skarbowe łatwo

Zwykli obywatele również powinni pamiętać o tym, że mogą dopuścić się wykroczenia podatkowego. Wystarczy tylko, że np. o jeden dzień spóźnimy się z zapłatą podatku po kupnie samochodu, przegapimy termin składania PIT-u, nie odprowadzimy podatku od czynności prawnej lub źle obliczymy należność. 

Więcej o:
Komentarze (156)
Resort Ziobry szykuje nowe prawo. Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe mocno w górę
Zaloguj się
 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 87 razy 83

  Dostałem raz taki mandat. Żona dostała raka, przez kilka miesięcy prawie nie wychodziłem ze szpitala. Kilka deklaracji złożyłem po terminie. Przychodzę, mówię: żona miała raka, mam pełną dokumentację, nie dałem rady być na bieżąco. A ta do mnie, że gó... ją to obchodzi. 500 złotych kary. Teraz będzie 1500 złotych. Przyjazne państwo. Wszyscy dobrze wiedzą, że po te ich "wykroczenia" w normalnym kraju nikt by się nawet nie schylił, a jeśli już, to załatwiłby to jednym telefonem na zasadzie "brakuje nam tego i tego, proszę dosłać". Ale nie, ku..., nie tu.

 • rozterka47

  Oceniono 63 razy 57

  PISowskie państwo opresyjne .
  W cywilizowanych krajach nie traktuje się każdego obywatela jak złodzieja i przestępcę ale w PISowskiej Polsce tak .
  PIS zamiast walczyć z faktycznymi przestępcami będzie gnębił i nadmiernie karał obywateli za drobne błędy i wykroczenia bo przecież musi ściagnąć kasę na rozdawnictwo socjalne dla nierobów . Pieniędzy na 500+ nie ma więc trzeba podnosić opłaty , podatki , kary , mandaty , ceny .

  Ludzie na kogoście glosowali !
  PIS Wam wmówił ,że PO kradło i dlatego nie było w budżecie na to czy owo, a teraz dźwiga ceny czego się da , żeby mieć kasę a jak złodziei traktuje całe społeczeństwo .

 • burek_polny

  Oceniono 51 razy 45

  Rozumiem, ze Rydzyk i dyrektorzy z NBP takimi karami martwic sie nie musza.

 • fctheduck

  Oceniono 37 razy 31

  Kasa się kończy, a przedsiębiorcy to nie elektorat pis. Bzdury o szarej strefie to tylko informacja dla suwerena, bo szara strefa nigdzie się nie rejestruje, więc nie można jej skontrolować.

 • hi2per

  Oceniono 34 razy 30

  Brak im powoli na Koryto+

 • ltte

  Oceniono 31 razy 29

  Od kilku lat jakoś nie widzę oficjalnych danych, ile to nowych firm otwieranych jest w Polsce.
  Trafiam na inne dane, np. rekord w ilości nowo otwartych firm przez Polaków w UK w 2017 roku.
  Z niecierpliwością czekam na dane z UK za 2018 rok. Podobno przed Brexitem ruszyła lawina nowo otwieranych firm przez Polaków. I też z niecierpliwością czekam na podobne dane z GUS.

 • remo29

  Oceniono 31 razy 27

  Jeśli bank chcieli przejąć za złotówkę, to co tam dla nich jakaś firemka, wystarczy jeden telefon. A znaleźć jakiś paragraf to dla tych bandytów mały pikuś.

 • aronia0

  Oceniono 31 razy 25

  Karac, karac, karac... Najlepiej przywrocic kare smierci... Ziobro tylko tak potrafi rzadzic. Kto mu dal tytul magostra prawa? Aha, to ten sam Uniwersytet, ktory nadal niejakiemu Dudzie tytul doktora nauk prawnych. Gratulacje za glupote!!!

 • 1moja

  Oceniono 22 razy 22

  "...Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe mocno w górę ..." ale tylko dla obywatelek i obywateli gorszego sortu ze zdradzieckimi mordami, bo przydupasy prezesika czy ich mocodawcy watykanscy z polskiego kosciolka katolickiego sa jak zwykle spod restrykcyjnego prawa wyjeci.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX