ABW zatrzymała Polaka i Chińczyka podejrzanych o współpracę z chińskim wywiadem

ABW zatrzymała Polaka i Chińczyka podejrzanych o współpracę z chińskimi służbami specjalnymi - podaje TVP Info. Dziennikarze telewizji dowiedzieli się też, że agenci weszli do biur firm Huawei i Orange. To tam pracował zatrzymany Polak.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała byłego oficera ABW Piotra D. oraz jednego z pracowników chińskiej firmy Huawei. Sąd wyraził zgodę na ich areszt - podaje TVP Info. Do akcji doszło na zlecenie Mazowieckiego Wydziału ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej. 

ABW w biurach

TVP Info twierdzi, że funkcjonariusze ABW weszli do biur firm Orange i Huawei, gdzie mieli pracować zatrzymani. Przedstawiciele tych instytucji zostali przez nas poproszeni o komentarz do sprawy.

Huawei przesłało nam następujące oświadczenie:

Spółka Huawei jest świadoma zaistniałej sytuacji i na bieżąco ją obserwuje. Na razie nie udzielamy komentarza w tej sprawie. Spółka Huawei przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność. Ponadto od każdego swojego pracownika Spółka Huawei wymaga stosowania się do przepisów prawnych oraz zasad obowiązujących w krajach, w których firma ma swoje oddziały.

Urząd Komunikacji Elektronicznej zdementował informacje TVP Info podawane wcześniej - agencji ABW nie weszli do biur URE. 

O całej sytuacji dowiedzieliśmy się dzisiaj rano z mediów. Mogę powiedzieć, że ABW nie weszła do UKE. Piotr D. był dyrektorem Departamentu Kontroli w UKE za Prezes Magdaleny Gaj. Od ponad 3 lat nie jest związany z UKE- napisał Martin Stysiak, rzecznik prasowy.

Jak podaje Wyborcza.tech "Zatrzymany przez ABW w związku ze sprawą Huwaei Piotr D. zajmował się w Orange Polska współpracą ze Związkiem Banków Polskich i systemem SMS-owych ostrzeżeń pogodowych".

Orange komentuje

Biuro prasowe Orange przesłało nam komunikat w sprawie akcji ABW.

We wtorek funkcjonariusze ABW przeprowadzili czynności polegające na wydaniu rzeczy jednego z pracowników. Nie mamy żadnej wiedzy czy ma to jakikolwiek związek z pełnionymi przez niego obowiązkami służbowymi. Pozostajemy do dyspozycji ABW i jesteśmy gotowi udzielić wszelkich informacji, o jakie wystąpi do firmy.

- stwierdził Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.

Zarzut szpiegostwa

Obu zatrzymanym postawiono zarzut współpracy z chińskim wywiadem. Mężczyźni, jak ustaliła TVP Info, nie przyznają się do winy.

Zatrzymany Polak miał związek z system Sieci Łączności Rządowej - to wewnętrzny system komunikacji pomiędzy najważniejszymi osobami w państwie, który pozwala na tajną komunikację. 

Jeśli chcesz wesprzeć WOŚP z Gazeta.pl, KLIKNIJ TUTAJ. Zbieramy na zakup sprzętu dla szpitali dziecięcych

Więcej o:
Komentarze (123)
ABW zatrzymała Polaka i Chińczyka podejrzanych o współpracę z chińskim wywiadem
Zaloguj się
 • yeah_bunny

  Oceniono 30 razy 20

  szpiegowanie tego nieudolnego rządu to jak podglądanie sąsiadki, która nie ma firanek w oknach.

 • obywatelpiszczyk55

  Oceniono 27 razy 19

  Słabe to przykrycie glapińskiego, wyborcy pis nie wiedzą co to Chiny

 • ergiel

  Oceniono 21 razy 19

  I kupowali to od Huawei? :D tego samego którego zbanował amerykański rząd z powodów bezpieczeństwa? Zaprawdę, państwo dykty zamienili na państwo z siana.

 • putin2000

  Oceniono 27 razy 19

  A mielim być w sojuszu z Chinami. Mielim szlak jedwabny budować. Granica na Uralu być miała. Duda już był na murze.

 • berek-oberek

  Oceniono 17 razy 15

  Odwet za wadliwy stan "szumideł" w biurze Chrzanowskiego?

 • lignan

  Oceniono 17 razy 13

  Jeszcze Roberta Lewandowskiego aresztują za promowanie szpiegowskich modemów...

 • laik404

  Oceniono 17 razy 11

  Ziobro!
  A ty cicho siedzisz? Szabli nie chwytasz? Na koń nie siadasz?
  Dawaj jakiś głośny i nośny temat, jaki to z ciebie bohater!
  Suweren to lubi

  Ale przykryć bezczelność dworu Glapy to truuuuuudna sprawa...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX