Rosjanie chcą budować satelity reklamowe. Nadchodzi czas... reklamy orbitalnej

Moskiewski startup StartRocket chce zmienić rynek reklamy. Opracowuje niewielki system satelitów, które miałyby wyświetlać banery na niebie. Projekt rodem z "Łowcy androidów" wzbudza zainteresowanie i wątpliwości prawne.

Orbital Display to system zaprojektowany przez startup Vlada Sitnikova. Podstawą systemu orbitalnego mają być niewielkie satelity. Projekt zdefiniowałby na nowo pojęcie reklamy wielkoformatowej. 

Sputnikovaya novinka

Cubesats – jak nazwano satelity – zostałyby umieszczone na wysokości ok. 500 km nad Ziemią. Model biznesowy jest prosty. Firmy, które chcą współpracować ze StartRocket wykupywałyby abonament. W zamian satelity wyświetlałyby na niebie ich logotypy, hasła reklamowe czy inne treści. Projekcja takich orbit brandów na nocnym niebie trwałaby ok. 6 minut w ramach pojedynczej sesji.

Niewiadome

StartRocket chce uaktywnić system już w 2020 r. Pierwsze reklamy orbitalne pojawiłyby się rok później. Na ten moment nie ujawniono kosztów budowy i eksploatacji systemu. Nieznane są też cenniki dla potencjalnych klientów. Część komentatorów ma wątpliwości, czy system ma szansę się przyjąć. Padają pytania choćby o bezpieczeństwo ruchu lotniczego i regulacje prawne dot. użycia satelitów w celach komercyjnych.

***

Jeśli chcesz wesprzeć WOŚP z Gazeta.pl, KLIKNIJ TUTAJ. Zbieramy na zakup sprzętu dla szpitali dziecięcych

Więcej o:
Komentarze (31)
Rosjanie chcą budować satelity reklamowe. Nadchodzi czas reklamy orbitalnej
Zaloguj się
 • Oceniono 21 razy 19

  Przypomniał mi się stary kawał jak ruscy malowali księżyc na czerwono. - Spokojnie - mówi amerykański prezydent - my tam damy biały napis "Coca Cola".

 • pedro.666

  Oceniono 10 razy 10

  Pamiętam z dzieciństwa, że Ruscy już kiedyś pomalowali Księżyc na czerwono. Ale potem przylecieli Amerykanie i napisali na nim Coca-Cola. Może druga próba uda się Ruskim lepiej...

 • remo29

  Oceniono 7 razy 5

  Przypomniało mi się a propos radzieckiej myśli technicznej:
  Co to jest: nie świeci i nie mieści się w dupie?
  Radziecki przyrząd do świecenia się w dupie.

 • gabienz

  Oceniono 4 razy 4

  Bo jeszcze za mało śmieci lata na orbicie.
  Zresztą, kto ma oglądać te reklamy skoro wszyscy chodzą z nosami w smartfonach?

 • jacek.boczkowski

  Oceniono 1 raz 1

  Gdybym był miliarderem to zamówiłbym kosmiczny napis "D U P A". Jego sens zrozumieliby od razu Polacy a inne nacje po odpowiednim poinformowaniu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX