Fratria i bracia Karnowscy mają rywala. Zbigniew Jakubas chce przejąć Radio ZET

Biznesmen Zbigniew Jakubas jest zainteresowany kupnem grupy Eurozet. Miliarder złożył już stosowną ofertę, co potwierdził w rozmowie z Money.pl. Wcześniej do przejęcia właściciela Radia Zet przymierzała się też Fratria.

"Wczoraj złożyliśmy ofertę. Spodziewamy się rozstrzygnięcia w przyszłym tygodniu" - powiedział Zbigniew Jakubas w rozmowie z serwisem Money.pl. Polski miliarder z Radiem ZET i samą grupą Eurozet w pewnym stopniu jest związany już od kilku lat. Mennica Polska, której większościowymi udziałowcami są Zbigniew i Joanna Jakubasowie, jest mecenasem nagrody Radia ZET im. Andrzeja Wojciechowskiego.

Eurozet na sprzedaż

O możliwym przejęciu grupy Eurozet, właściciela Radia ZET, mówi się od dłuższego czasu. Eurozet trafił na sprzedaż kilka miesięcy temu, gdy spółka Czech Media Invest przejęła go od francuskiego koncernu Lagardère.

W grudniu ub. roku serwis Wirtualne Media informował, że Eurozet może trafić w ręce Grupy Fratria, wydawcy m.in. tygodnika "Sieci" i portalu wPolityce.pl.

Na początku grudnia Fratria miała złożyć wniosek do państwowego Banku Pekao SA o kredyt na dokonanie transakcji i - jak ustaliły WM - spółka, w której udziały ma m.in. Jacek Karnowski oraz senator PiS Grzegorz Bierecki, ten kredyt dostanie. Chodzi o 51 mln euro. Do tego Fratria ma mieć zagwarantowane wsparcie od Czech Media Invest.

Przejęciem Eurozetu w ostatnich tygodniach miały być również zainteresowane spółki ZPR Media, Agora oraz PMPG Polskie Media.

Jeden z najbogatszych Polaków

Zbigniew Jakubas, właściciel Grupy Kapitałowej Multico, jest dziś jednym z najbardziej znanych polskich biznesmenów. Oprócz pakietu kontrolnego w Mennicy Polskiej, posiada on udziały w takich spółkach, jak Newag, Feroco, Polna Wartico Invest.

Magazyn "Forbes" szacuje jego majątek na 1,51 mld złotych, co w ubiegłym roku dało Jakubasowi 14. miejsca na liście najbogatszych Polaków.

W przeszłości Jakubas inwestował już w mediach. W latach 90-tych należące do niego firmy wydawały m.in. takie periodyki, jak "Kurier Lubelski" czy "Życie Warszawy".

Jeśli chcesz wesprzeć WOŚP z Gazeta.pl, KLIKNIJ TUTAJ. Zbieramy na zakup sprzętu dla szpitali dziecięcych 

Więcej o:
Komentarze (53)
Zbigniew Jakubas chce przejąć Radio Zet. Bracia Karnowscy mają rywala
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 73 razy 63

  Trzymam kciuki za Jakubasa - przynajmniej nie zniszczy i nie upolityczni tego radia jak Karnowscy ...

 • agenciputinawon

  Oceniono 56 razy 52

  To przecież jest ewidentny skandal. Spółka dojąca pieniądze ze SKOK-ów miała zysk w zeszłym roku około 3,5 mln złotych. Jakim cudem mogą spłacić kredyt 200 mln złotych? Odbędzie się to w ten sposób: kreatury Karnowskie "kupią" radio ZET, poumieszczają na wszystkich stołkach sami siebie i pociotków z pensjami 100 - 200 tysięcy zł miesięcznie, bo kto im zabroni, zaczną nadawać szambiarskie audycje propagandowe, których nich przy zdrowych zmysłach nie wytrzyma, po roku - dwóch radio ZET upadnie a bank będzie mógł towarzyszom Karnowskim skoczyć, no cóż, normalne bankructwo w biznesie, a oni nie mają żadnego zabezpieczenia kredytu i zapłacimy piśdzielskiemu bankowi Pekao my wszyscy - bo przecież bank będzie sobie to musiał odbić na klientach. A k.... Karnowskie będą bogatsze o kilka milionów złotych, przecież to jest zaplanowane w ten sposób. Żadna gadzinówka piśdzielska nie zarabia na siebie - gdyby nie dziesiątki milionów złotych płynące do nich z ogłoszeń skarbu państwa lub ze SKOK-ów już dawno by zdechły.

 • lodzermensz1

  Oceniono 42 razy 34

  No to za chwilę zacznie się hejt na tego pana, poszukiwanie w papierach jakiś haków i powodów do opluwania. Kto wie? Może już coś znaleźli? Za chwilę się dowiemy...

 • wasz.as

  Oceniono 38 razy 30

  Panie Jakubas, jestem za Panem! Trzymam kciuki, żeby się udało!

 • wpac

  Oceniono 32 razy 28

  Gdyby siostry Karnowskie dostały kulki z łożyska, to połowę zgubiłyby, a resztę popsuły.

 • xouveyer11

  Oceniono 27 razy 23

  Bracia Karnowscy i radio ZET? No cóż, to radio będzie do wykasowania na sprzęcie grającym. A Andrzej Wojciechowski przewraca się w grobie.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 24 razy 20

  Jakim cudem Fratria, spółka mająca rocznie 3 mln zysku (głównie z reklam spółek skarbu państwa) dostała kredyt na ponad 200 mln zł?

  Doskonale rozumiem że kredytu Biereckiemu i Karnowskim udzielił udzielili brat i żona Ziobry w Pekao SA, ale przecież spłata tego kredytu zajmie Fratrii ok 100 lat.

  Cezary Tomczyk powinien podrążyć sprawę warunków tego kredytu.

 • spyderman2

  Oceniono 21 razy 19

  jakubasowi pis zapowie że zrobi pod górkę w dotychczasowych interesach i zrezygnuje z zakupu a radio za państwowe pieniądze (niespłacałny kredyt z państowego banku) trafi w pisowskie łapy
  smolorza też szantażowali, uległ i polszmat stał się pisowską tubą propagandową

 • strach_sie_bac

  Oceniono 18 razy 16

  Karnowskie z Biereckimi dostali kredyt na 58 baniek ojro, który później się umorzy a dlaczego? ... bo został "zrepolonizowany" i pakiet większościowy posiada państwo, czyli obecnie pisbolszewia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX