Prezes URE: Ustawa ws. cen prądu powinna być pilnie znowelizowana

Według prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, niedawno przyjętą ustawę, która ma przeciwdziałać wzrostowi cen prądu, trzeba szybko zmienić.

"Stoimy jednoznacznie na stanowisku, że ustawa wymaga bardzo pilnej nowelizacji. [...] Brzmienie ustawy jest sprzeczne z innymi aktami prawnymi i daleko niejasne" - powiedział prezes URE Maciej Bando podczas panelu na Kongresie Powerpol.

Podkreślił, że elektroenergetyka, w szczególności sieci dystrybucyjne, wymaga nakładów inwestycyjnych i są to programy uzgodnione z URE.

Prąd będzie drożeć? "Nie unikniemy dyskusji"

"Nie możemy dłużej tolerować, jako odbiorcy energii, dużego zapóźnienia, jeśli chodzi o nowoczesność i dyspozycyjność energetyki. Nie unikniemy dyskusji o tym, że energia będzie drożeć" - powiedział także prezes.

Przypomniał też, że wkrótce wejdzie w życie opłata kogeneracyjna, a za 1,5 roku opłata z tytułu rynku mocy.

Z kolei wiceminister energii Tomasz Dąbrowski w odpowiedzi wskazał, że "nawet najlepsze prawo, jeśli nie ma dobrej woli stosowania, będzie złe".

Podkreślił, że obecna interwencja w Polsce to reakcja na skutki wcześniejszego interwencjonizmu, jakim jest polityka klimatyczna Unii Europejskiej i wynikający z niej system handlu emisjami.

"Czy będzie nowelizacja? To się okaże. Jesteśmy w dialogu z Komisją Europejską" - powiedział Dąbrowski.

29 grudnia 2018 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przeciwdziałającą wzrostowi cen prądu w 2019 r. Nowelizacja obniża akcyzę na energię elektryczną do 5 zł/MWh z 20 zł/MWh i obniża stawki opłaty przejściowej o 95 proc. w 2019 r. Ustala także poziom cen i stawek opłat za przesył i dystrybucję energii na poziomie nie wyższym niż poziom z dnia 31.12.2018 r. oraz stawek opłat dotyczących sprzedaży energii na poziomie nie wyższym niż poziom z dnia 30.06.2018 r. Przedsiębiorstwa, które z tego tytułu miałyby ponieść stratę otrzymają odpowiednie środki z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny.

Więcej o:
Komentarze (24)
Ceny prądu. Prezes URE: Ustawa ws. cen energii elektrycznej powinna być pilnie znowelizowana
Zaloguj się
 • laik404

  Oceniono 23 razy 23

  "Chwila że moment!" - jak to mówił Złomek w Samochodach.

  Ta ustawa nie jest taka tragiczna - prawie pół miesiąca obowiązywała.

  Może i ma szansę obowiązywać nawet cały miesiąc bez poprawek - a to w Pisie już coś!

 • remo29

  Oceniono 19 razy 19

  Teraz będą bohatersko naprawiać to co spierydolili. Potrzebna będzie dykta, trytytki, taśma klejąca, patyki i dużo sznurka.

 • Krzysiek Olejniczak

  Oceniono 17 razy 17

  Nowelizacja? Nie ma sprawy! Mały pikuś! Przecież kolejne ustawy, nowelizacje itp. bzdury, to PiS pisze jak leci, na kolanie, w kiblu, w kolejce po bułeczki... ale ee musi być tylko zezwolenie od prezesa.

 • czechy11

  Oceniono 16 razy 16

  PiS to kpina z powagi państwa. Zrobili z Pikdki żałosny bubel kraj

 • czechy11

  Oceniono 16 razy 16

  Najważniejsze, ze Andrzej Duda podpisał bubla zanim jeszcze go niego dotarł.

 • czechy11

  Oceniono 15 razy 15

  To państwo teoretyczne rządzone przez PiS w pełni zasługuje na nazwę, którą wrogowie przed druga wojna światowa ukuli. Bękart Traktatu Wersalskiego. To takie smutne.

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 12 razy 12

  Najważniejsze, żeby podczas debaty nad nowelizacja maksymalnie skrócić debatę w Sejmie (np. dać tym razem 10 sekund na zadawanie pytań), projekt nowelizacji wnieść jako poselski (żeby go broń Boże z nikim nie konsultować), vacatio Legis skrócić do 2 godzin no i oczywiście nie przesyłać w żadnym wypadku do KE w ramach notyfikacji. Tylko taka procedura zagwarantuje, ze będziemy mogli ilością poprawek przebić nawet ustawę o SN.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX