Atak na Pawła Adamowicza. Firma ochraniająca: Impreza była właściwie zabezpieczona

- Nie tylko pod względem dokumentacji, ale także w sensie faktycznym uważamy, że ta impreza była w sposób właściwy zabezpieczona - mówi Łukasz Isenko, pełnomocnik Agencja Ochrony Tajfun. Pracownicy tej firmy zabezpieczali 27. Finał WOŚP na Targu Węglowym w Gdańsku, gdzie doszło do ataku na prezydenta Pawła Adamowicza.

Czy impreza podczas której zaatakowano prezydenta Pawła Adamowicza była odpowiednio zabezpieczona?

Łukasz Isenko, pełnomocnik firmy ochroniarskiej Tajfun: Niezwłocznie po incydencie firma ochroniarska podjęła pełną współpracę z organami ścigania. Do późnych nocnych trwały przesłuchania. Dziś rozpoczęła się kolejna tura przesłuchań. Pod względem formalnym spełnialiśmy wszystkie wymogi, jeżeli chodzi o rygor organizowania, czy też brania udziału w imprezie masowej. Nie tylko pod względem dokumentacji, ale także w sensie faktycznym uważamy, że ta impreza była w sposób właściwy zabezpieczona.

Przedstawiciel policji mówił dzisiaj, ze to wydarzenie nie było zgłoszone jako impreza masowa.

Z informacji, które ja posiadam, wynika, że było to zgłoszone jako impreza masowa. My jako firma ochroniarska wypełnialiśmy rygory imprezy masowej. To oczywiście podlega weryfikacji, bo te obowiązki spoczywają na organizatorze. My jesteśmy tylko jesteśmy jednym z podmiotów, który działa na zlecenie organizatora. Zgłoszenie, uzyskanie zgody i akceptacji spoczywa na organizatorze.

Kto był organizatorem? Miasto, czy WOŚP?

Organizatorem było niezależne stowarzyszenie zajmujące się wolontariatem, ale nie jestem uprawniony, by ujawniać tę informację. Na pewno nie było to miasto ani WOŚP. Organy ścigania mają takie informacje, przekazaliśmy im też umowę na podstawie której wykonywaliśmy te czynności.

Jak to się stało, ze napastnik dostał się na scenę?

To jest przedmiotem postępowania. Nie mogę o tym mówić, bo obowiązuje mnie tajemnica śledztwa. Pytania o tę kwestię należy skierować do organów ścigania.

Ale czy jest pan w stanie powiedzieć, czy ta plakietka, którą miała napastnik, była prawdziwa, czy podrobiona?

Nie jestem w stanie tego powiedzieć, bo nie firma ochroniarska tę przepustkę zabezpieczyła. Ona została na samym początku zabezpieczona przez funkcjonariuszy policji. Nie było możliwości oględzin już po zdarzeniu.

Czy reakcja ochrony nie była zbyt spóźniona?

Trzeba odróżnić zadania, które wykonuje ochrona imprezy masowej od zadań ochrony osobistej. Jak wiemy są to dwie różne sytuacje i dwa różne modele postępowań. W przypadku imprez masowych największe niebezpieczeństwo znajduje się w tłumie i w publiczności i tutaj były skierowane główne siły i atencja agentów ochrony.

Natomiast nie można ukrywać, że agencja ochrony jest odpowiedzialna za porządek publiczny podczas całej imprezy, również na scenie. Trzeba zwrócić uwagę na okoliczności tego zdarzenia. Na filmach widać wyraźnie, że w początkowej fazie nie ma żadnej reakcji nawet wśród osób, które były na scenie.

Również tym, którzy byli na scenie, a wiem to z relacji, wydawało się, że jest to element jakiegoś przedstawienia lub scenariusz wystąpienia. Dopiero na hasło „ochrona” biegiem zjawili się funkcjonariusze ochrony.

Więcej o:
Komentarze (68)
Atak na Pawła Adamowicza. Firma ochraniająca: Impreza była właściwie zabezpieczona
Zaloguj się
 • pepe_papa

  Oceniono 18 razy 10

  Właściwie zabezpieczona przez niewłaściwych ludzi. Po braku reakcji ochroniarzy, którą widziała cała Polska, nie wróżę firmie Tajfun przyszłości.

 • dziala_nawalony

  Oceniono 9 razy 9

  takie agencje jak ta, to w rzeczywistości jest wiekszosc ,..ma być tanio ?no to jest tanio, no i na papierze u księgowych wszystko gra, ale tylko do czasu...

 • irma223

  Oceniono 10 razy 6

  Człowiek wchodzi na scenę z długim nożem w ręku, szybkim zdecydowanym krokiem podchodzi do Prezydenta Adamowicza (stojącego już wówczas po przeciwnej stronie sceny, z boku), dźga go dwa lub trzy razy, Prezydent Adamowicz upada, ten przechodzi szybkim krokiem na środek sceny, podnosi do góry ręce (z tym długim nożem), a ochronie się wydaje, że to element przedstawienia.
  Hm... Koncesje? Certyfikaty?

 • 1stanczyk

  Oceniono 13 razy 5

  Pełnomocnik Agencji Ochrony Tajfun: "Impreza była właściwie zabezpieczona"

  Wszystko zależy od zrozumienia słowa właściwie

  Gdyby podobnie "właściwie" były zabezpieczane imprezy w krajach w których ataki terrorystyczne są dzisiaj nieomal codziennością to nie byłoby tam setek ofiar ale dziesiątki tysięcy.

  W aspekcie tak rozumianego jak przez pełnomocnika agencji Tajfun słowa "właściwie", w aspekcie faktu, że szef naszych w kraju antyterrorystów pijany podczas resortowej balangi wypada z okna nasza w kraju wroga wobec emigrantów postawa jest po prosu o tyle racjonalna o ile wynika z elementarnego instynktu samozachowawczego.

  Nasze w kraju zarówno te państwowe jak i te prywatne służby, jak się okazuje po 25 latach katastrofalnych rządów okrągłostołowego pokolenia podwórkowego gó...arstwa najzwyczajniej nie tylko są w stanie skutecznie zabezpieczyć transportu zarówno tego samochodowego jak i lotniczego VIP-ów ale na dodatek określają jako "właściwe" jest takie zabezpieczenie które pozwala by w blasku kamer przez blisko dwie minuty paradował nożownik który wcześniej targnął się na życie wysokiego urzędnika państwowego.

  Takim tłumaczeniem Pełnomocnik Agencji Ochrony Tajfun obnaża prawdziwe oblicze tak zwanych "agencji ochrony" w naszym kraj. Nie chodzi o to żeby kogokolwiek lub cokolwiek chronić ale by inkasować za taką "ochronę" ktora jest zgodna z procedurami.

  A to ze chronionego zasztyletują to już jest nie agencji ale chronionego sprawa.

  Na takie teksty nóż sam się w kieszeni otwiera ale najwyraźniej nie rządzącemu naszym krajem gó...arstwo.

 • mossebo

  Oceniono 7 razy 5

  jak było tak dobrze to dlaczego wyszło tak źle?

 • strach_sie_bac

  Oceniono 13 razy 5

  "...w sensie faktycznym uważamy, że ta impreza była w sposób właściwy zabezpieczona."

  Jak może być impreza właściwie zabezpieczona skoro jakiś kretyn z nożem dostaje się na scenę i dźga nożem człowieka? Daliście ciała i tyle w temacie, rozwozić Toy Toye a nie ochraniać imprezy.

 • signum_t

  Oceniono 12 razy 4

  Właściwe zabezpieczenie, a gość z nożem pół minuty stał na scenie. W tym czasie mógł zabić jeszcze kilka osób. ochrona zawiodła.

 • tay2

  Oceniono 5 razy 3

  Dobrze zabezpieczona impreza.
  Na tej dobrze zabezpieczonej imprezie morderca biega sobie z nożem w garści, przemawia do mikrofonu i to wszystko trwa chyba z minutę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX