Chiny. Kanadyjczyk najpierw skazany na 15 lat więzienia. Teraz usłyszał wyrok śmierci

Obywatel Kanady, który w listopadzie usłyszał wyrok 15 lat więzienia za przemyt, został ostatecznie skazany na śmierć. Może to wywołać znaczny wzrost napięcia na linii Ottawa-Pekin, które po zatrzymaniu dyrektor handlowej Huawei i tak jest już duże.

Chiński sąd skazał na śmierć obywatela Kanady oskarżonego o przemyt - podaje Independent. Początkowo, podczas procesu, który odbył się w listopadzie, mężczyzna usłyszał wyrok 15 lat więzienia. Dla chińskiego wymiaru sprawiedliwości kara okazała się ostatecznie zbyt łagodna. 

Napięcie pomiędzy Kanadą a Chinami rośnie

Decyzja sądu w Liaoning, prowincji znajdującej się na północnym wschodzie Chin, może doprowadzić do eskalacji napięcia pomiędzy Kanadą a Państwem Środka. Punktem zapalnym stało się aresztowanie Meng Wanzhou, dyrektor finansowej Huawei

Do zatrzymania córki założyciela firmy doszło w grudniu ubiegłego roku. Najprawdopodobniej ma ono związek z naruszeniem przez koncern Huawei sankcji, które USA nałożyły na Iran. O tym, że Amerykanie prowadzą w tej sprawie śledztwo, już kilka miesięcy temu informował dziennik "The Wall Street Journal".

Polskie władze aresztowały obywatela Chin

Warto też tutaj dodać, że, jak informowaliśmy w piątek, jeden z pracowników polskiej firmy Huawei został zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa. Reakcja chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych była błyskawiczna - resort wyraził zaniepokojenie zatrzymaniem swojego obywatela. 

Chiński dziennik ostrzega Polskę

Po aresztowaniu pracownika Huawei Dziennik "Global Times" na swojej stronie internetowej zamieścił tekst, w którym chińscy analitycy odnoszą się do afery Huawei w Polsce. Padają ostrzeżenia przed wybieraniem tej samej drogi co USA, a także groźby, że ChRL ma odpowiednie narzędzia, by w razie czego odpowiedzieć Polsce.

Czytaj też: Huawei może zostać wykluczone z rynku IT w Polsce. Polski rząd poważnie rozważa taki ruch

Jak ostrzegł jeden z ekspertów, Chiny mają przewagę w "radzeniu sobie z państwami", a jako przykład podał sprawy związane z wymianą handlową między krajami. Te słowa interpretuje się jako zapowiedź ewentualnego odwetu gospodarczego w wykonaniu ChRL. Dziennik ostrzega też, że Polska "nie powinna być zbyt blisko" Stanów Zjednoczonych, w szczególności w sprawie Huawei.

Tymczasem Karol Okoński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, w rozmowie z RMF24, stwierdził, że wkrótce może zapaść decyzja o wykluczeniu Huawei z udziału w rynku IT w Polsce. 

Więcej o:
Komentarze (245)
Kanadyjczyk najpierw skazany na 15 lat więzienia. Teraz usłyszał wyrok śmierci
Zaloguj się
 • carrasius

  Oceniono 84 razy 52

  Dla wszystkich życzących upadku Ameryce - podziwiajcie wprawki do pax China i pax Russia.

 • kmwsm

  Oceniono 57 razy 41

  W Chinach politycy ustanawiaja wyroki, w Kanadzie niezalezne sady. Taka roznica.

 • nacl

  Oceniono 48 razy 32

  Czy ktos ma jescze jakies zludzenia?
  Komunistyczne Chiny to panstwo totalitarne.
  Im obce sa takie wartosci jak prawa czlowieka, wolnosc slowa, czy demokracja.
  Rzad chinski indoktrynuje wlasnych obywateli, przesladuje tych mniej pokornych. Instrumentalnie traktuje inne panstwa. Polska nie jest tutaj wyjatkiem.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 56 razy 32

  Brawo prawico! W końcu rozwaliliście WOŚP
  - a ofiary zawsze były wliczone w waszą ideologię.

 • sailor2016

  Oceniono 28 razy 22

  Tak na dobrą sprawę w ciemno można aresztować wszystkich przedstawicieli większych chińskich przedsiębiorstw gdyż jak to ma miejsce w państwach totalitarnych są agentami wywiadu.

 • siekieraaxe

  Oceniono 20 razy 18

  POLACY
  wynoscie sie z Chin
  prędko

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 20 razy 12

  Sankcje na chińską elektronikę npa poziomie EU. To jest właściwa odpowiedź.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 20 razy 12

  Ustępując w takiej kwestii Polska dałaby przyzwolenie szpiegowstwa nie tylko Chinom, ale również innym krajom liczącym się na tym świecie a że nas szpiegują i szpiegować będą to jasne jak drut i proste jak słońce. Nóżką tupnąć jednak trzeba, tak dla picu.

 • buzhidao

  Oceniono 19 razy 11

  Facet jest oskarżony o próbę przemytu 200 kg metaamfetaminy, poza tym Chińczycy są dość pragmatyczni: używają go jako karty przetargowej, wątpię żeby karę wykonano w obecnej formie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX