Górnicy wciągają premiera w konflikt w JSW. Nie chcą już rozmawiać z ministrem energii

Górnicy z "Solidarności" nie chcą już rozmawiać o problemach branży z Krzysztofem Tchórzewskim, ministrem energii. Spór, który na początku dotyczył postępowania szefa resortu w JSW, dotyczy teraz i innych kwestii.

Górnicy z "Solidarności" nie doszli do porozumienia z Krzysztofem Tchórzewskim, ministrem energii, w sprawie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Mało tego - całkowicie stracili zaufanie do szefa resortu. Zażądali, by całość jego kompetencji w zakresie górnictwa przekazać wiceministrowi Grzegorzowi Tobiszowskiemu. Wystąpili do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o interwencję w tej sprawie.

Konflikt w JSW przelał czarę goryczy

Jak już informowaliśmy, w miniony czwartek na posiedzenie rady nadzorczej państwowej spółki JSW wtargnęli przedstawiciele związków zawodowych. Chcieli przywrócenia usuniętych członków zarządu. Twierdzili, że Krzysztof Tchórzewski obiecał im, że do połowy roku zmian we władzach spółki nie będzie.

Podjęte przez ministra Krzysztofa Tchórzewskiego decyzje dotyczące Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. działają na szkodę spółki i jej akcjonariuszy, wywołując niepokój społeczny, który narasta wśród pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A.

- czytamy w piśmie Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego (KSGWK) do premiera Morawieckiego.

Tu nie chodzi ani o próbę odwołania prezesa Daniela Ozona, ani o odwołanie członków zarządu JSW, tylko o 1,5 mld zł wypracowane przez pracowników JSW, które chce się tej spółce zabrać

- wyjaśnia szef górniczej "Solidarności" Bogusław Hutek.

Związkowcy obawiają się, że zmiany w zarządzie spółki to też krok w kierunku odwołania szanowanego przez nich prezesa spółki Daniela Ozona. To miałoby pozwolić na finansowe zaangażowanie JSW w budowę nowego bloku elektrowni węglowej w Ostrołęce. Inwestycja, która ma pochłonąć łącznie sześć mld zł, nie będzie mogła zostać zrealizowania bez zapewnienia odpowiednich środków. 

Na transfer pieniędzy, według informacji uzyskanych przez związkowców, miał nalegać minister Tchórzewski.

Według górników z "Solidarności", minister Tchórzewski na utratę zaufania "zapracował" też w inny sposób. Jak twierdzą związkowcy, rządowa strategia dla górnictwa nie jest realizowana, podobnie jak Program dla Śląska. Górnikom nie podoba się też to, że strategia energetyczna do roku 2040 zakłada drastyczne ograniczenie udziału węgla w miksie energetycznym, co jest jednoznaczne z likwidacją kopalń.

Do dzisiaj nie otrzymaliśmy zestawienia dotyczącego tego, na co mają być przeznaczane notyfikowane przez Komisję Europejską środki na restrukturyzację górnictwa. Resort nic nie robi w kwestii obniżenia ogromnych obciążeń publicznoprawnych górnictwa

- wylicza przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność Bogusław Hutek.

Czytaj też: Premier Mateusz Morawiecki: Nie będzie podwyżek cen energii elektrycznej

Rada nadzorcza JSW, zmiany w zarządzie tłumaczy bez nawiązywania do kwestii wspierania inwestycji w Ostrołęce. Jej zdaniem wykryto nieprawidłowości w prowadzonych przetargach w spółce i to one są powodem odwołań. 

Źródło: solidarnosckatowice.pl

Więcej o:
Komentarze (43)
Górnicy wciągają premiera w konflikt w JSW. Nie chcą już rozmawiać z ministrem energii
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 32 razy 32

  Jak im nie wstyd. Tym górnikom! Rząd na czele z panem premierem żyły sobie wypruwa żeby jak najwięcej kasy przytulić zanim wylecą na zbity pysk, a tu kłody, kłody, kłody..

 • justas32

  Oceniono 26 razy 26

  Ludzie - daliśmy wam 500+ ??? To wy nam teraz pozwólcie kraść w spokoju ...

 • jego-wysokosc

  Oceniono 26 razy 26

  Kacperkowy pan utracił zaufanie do przedstawiciela rządu gdy okazało się, że nie bedzie jedynką na liście do parlamentu unijnego. Za wszystko inne zapłacisz zwazkową kartą w hotelu Bałtyk. Bezcenne!

 • justas32

  Oceniono 22 razy 22

  Pisiory mają to do siebie, że jak się ich przed wyborami złapie strajkiem za jajka - to wszystko obiecają ...

 • desperato

  Oceniono 19 razy 19

  mam gdzieś WĘGIEL i SMOG z nim związany. Każdego dnia (zwłaszcza podczas mrozów)
  smród benzolu, siarko-wodoru wydobywający się z kominów sąsiadów. Masakra.
  Kiedy ten rząd zacznie realnie wspierać "zieloną" energię, a nie pompować mld/. zł w kieszenie
  górników i węglowych bloków energetycznych?

 • i.tru.tu.tu

  Oceniono 17 razy 17

  "To miałoby pozwolić na finansowe zaangażowanie JSW w budowę nowego bloku elektrowni węglowej w Ostrołęce. "

  Czytam i nie wierzę!

  Górnicy powiedzieli, że inwestycje w elektrownie węglowe są nieopłacalne!

  Powinni być konsekwentni i żądać stopniowego wyłączania elektrowni węglowych i zamykania kopalń. Jak się powiedziało A, to teraz trzeba powiedzieć B.

 • justas32

  Oceniono 17 razy 17

  Panowie górnicy, oni przed wyborami dadzą wszystko wszystkim - wystarczy przycisnąć ...

 • Kapitan Flint

  Oceniono 13 razy 13

  Istotą protestów górniczych jest żądanie, żeby reszta społeczeństwa dopłacała do ich miejsc pracy. Oni niczego nie wypracowują. Chwilowe nadwyżki nie pokrywają wcześniejszych dopłat i emerytur. Prąd jest najdroższy w Europie i będzie jeszcze droższy, jeśli dalej będziemy sobie hodować górników.

 • dziurowice

  Oceniono 12 razy 12

  "problemy branży" trwają od Gierka który zaczął składać hołdy tym panom i wpajać jakąś nadzwyczajność.
  Jedynym który zaczął porządkować górniczych terrorystów był J.Buzek. I robił to mądrze, bez szkody dla tych cwaniaków roszczeniowych. Dla uświadomienia źródeł problemu:
  1913 rok, Kopalnia Hrabia Renard: zatrudnienie 2095, wydobycie 662 tys t/rok (wydajność 315 ton/prac)
  2018 rok. Polska Grupa Górnicza: zatrudnienie 42 tys, wydobycie 30 mln t (wydajność 714 t/prac)
  w 1913 r pod ziemią pracowały konie....A gdyby uwzględnić sztuczne twory jak Spółka Restrukturyzacji Kopalń to wydajność była by podobna.
  2015 rok. Ostatnia zamknięta kopalnia w Anglii, Kellingley Colliery , wydobycie na pracownika 1800 ton, średni wiek pracownika dołowego 55 lat, odprawa w wysokości 12 tygodniówek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX