Rząd pracuje nad kolejną ustawą blokującą drastyczny wzrost cen. Tym razem chodzi o śmieci

Krajowa Izba Gospodarcza wylicza, że firmy zajmujące się wywozem śmieci powinny podnieść ceny o 250 proc., jeśli chciałyby pokryć wzrost swoich kosztów. Resort środowiska pracuje nad ustawą, która ma zapobiec drastycznym podwyżkom.

Jak wylicza Krzysztof Kawczyński z Krajowej Izby Gospodarczej, cytowany przez PAP, firmy zajmujące się wywozem śmieci mają podstawy, by znacząco podnieść opłaty za swoje usługi. Średni koszt za odbiór odpadów w 2017 roku wyniósł 9 zł, gdy - uwzględniając koszty - powinien wynieść 14 zł. W tym roku opłata powinna z kolei wzrosnąć do 22 zł. Czyli o 250 proc. w porównaniu do cen sprzed dwóch lat. 

Niektóre firmy przetwarzające śmieci podniosły ceny dwukrotnie

Resort pracuje nad rozwiązaniem zbliżonym do tego, na które czekają firmy energetyczne. Minister środowiska Henryk Kowalczyk zapewnił bowiem, że pracuje nad ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która ma zapobiec gigantycznym podwyżkom. Jak dodał, rosnące koszty są wynikiem m.in. wysokich składek wprowadzanych przez Regionalne Instalacje Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Niektóre wzrosły nawet dwukrotnie.

- Regionalne Instalacje stały się monopolistami w regionach, bo firmy nie mogą zawieźć odpadów w inne miejsce niż właśnie do Regionalnej Instalacji - mówił Henryk Kowalczyk podczas Forum Gospodarki Odpadami. Minister środowiska poinformował też, że resort chce zwiększyć konkurencyjność na rynku gospodarowania odpadami.

Proponujemy zniesienie regionalizacji, żeby gmina mogła odstawić odpady do wybranej instalacji, co przyczyni się do obniżek cen. To będzie zawarte w projekcie zmiany ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

- wyjaśniał Henryk Kowalczyk.

Ceny wzrosły dwa razy, powinny pół procent

Jak dodał minister, ceny za wywóz odpadów w wyniku wprowadzenia nowego systemu segregacji odpadów "powinny wzrosnąć tylko o pół procent". - Pół procent, nie więcej. Zatem nie można tłumaczyć skoku cen za wywóz odpadów kosztami związanymi z monitoringiem składowisk odpadów, co wprowadziliśmy w ubiegłym roku - zapewniał Henryk Kowalczyk.

Czytaj też: Kowalczyk: za 10 lat w całej Polsce będziemy oddychać dobrej jakości powietrzem

Zmieniona ustawa o czystości i porządku w gminach ma być uchwalona jeszcze w pierwszym półroczu. Zgodnie z unijnymi przepisami, odpady mają być zbierane w podziale na pięć frakcji: odpady zmieszane, szkło, papier, odpady ulegające biodegradacji oraz metale i tworzywa sztuczne. Wcześniej były to trzy frakcje: suche segregowane, mokre zmieszane oraz szkło.

Europejski Wspólny System Segregacji Odpadów obowiązuje na terenie całego kraju od 1 lipca 2017 roku. Za sprawą tego systemu do recyklingu mają trafiać lepszej jakości odpady.

Ryzyko wzrostu ceny za wywóz śmieci nie jest jedynym problemem, z którym musi poradzić sobie rząd. Pokrycia wyższych kosztów chcą również ciepłownicy oraz branża energetyczna. 

Więcej o:
Komentarze (63)
Rząd pracuje nad kolejną ustawą blokującą drastyczny wzrost cen. Tym razem chodzi o śmieci
Zaloguj się
 • kalim13

  Oceniono 35 razy 25

  No i w ten sposób wyladujemy w gospodarce regulowanej, planowanej.
  To kiedy kartki?

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 25 razy 23

  A przed "reformą" po Ursynowie i okolicznych miejscowościach jeździli podopieczni pewnego ośrodka, którzy z chęcią przygarniali makulaturę. Za darmo, czyli dla nich z jakimś zyskiem ze sprzedaży, za który mieli różne "imprezy".
  Ale ku... nie!!! Teraz firma, która wywozi makulaturę nie dość, że bierze za to duże pieniądze, to jeszcze chce podwyżki!

 • czechy11

  Oceniono 23 razy 17

  Ten rząd to katastrofa społeczna gospodarcza, ekonomiczna i moralna. Mijają 3 lata rządów PiS efekt: ani jednej reformy, ręczne sterowanie gospodarka które prędzej czy później doprowadzi do katastrofy, buble prawne, zniszczenie polskiej pozycji na świecie, demolka w oświacie, demolka ekologiczna, podzielenie społeczeństwa, morderstwa polityczne. Oto wielkie dzieło PiS⚠⚠⚠

 • and.reh

  Oceniono 19 razy 13

  Co za geniusze. Tworzą ustawy by tworzyły problemy, które później z mozołem godnym lepszej sprawy mogli rozwiązywać i pokazywać jacy to oni nie są kompetentni. Rzygać się chce. A ten minister to szczególny wszechnauk.

 • tomasz.rze

  Oceniono 19 razy 9

  Apel do Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii PiS:
  - Lud pracujący miast i wsi chce zapewnienia od władzy ludowej, że Centralna Regulacja Cen będzie prowadzona rzetelnie na każdym odcinku.

 • sztucznypolak

  Oceniono 12 razy 8

  "Średni koszt za odbiór odpadów w 2017 roku wyniósł 9 zł,... W tym roku opłata powinna z kolei wzrosnąć do 22 zł. Czyli o 250 proc. w porównaniu do cen sprzed dwóch lat. "
  "Redaktorze" wracaj do szkoly. O 150%, albo 2,5 raza.

 • mecenas_misiura

  Oceniono 7 razy 5

  Nazwiska artystów z MŚ, odpowiedzialnych za gospodarkę odpadami - Henio Kowalczyk, w zasadzie od zawsze działacz katolicki i polityk, nigdy normalnie nie pracował; Jego zastępca od odpadów jest politolog Sławek Mazurek, lokalny polityk nie majacy pojęcia o technice i gospodarce, wzięli go do MŚ bo kiedyś był rzecznikiem prasowym; on z kolei zrobił dyrektorem swoją koleżankę ze Wspólnoty, Madzię Gosk, która przynajmniej stała obok spraw odpadowych, bo wydawała zgody na przywóz do polski śmieci z Niemiec.

 • jsn

  Oceniono 9 razy 5

  Po energii druga durnota -[ skorzystajcie z doświadczeń PRK, wprowadźcie ceny regulowane czy jakieś tam, powołajcie nowy urząd Regulacji Cen Wywozu Śmieci. Jutro będzie potrzebny Urząd Regulacji Cen Mleka. A co z cenami paliwa?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX