Chiny mają pierwszą w historii roślinę na Księżycu. Nasiono bawełny wykiełkowało

Chińczycy świętują kolejny kosmiczny sukces. Nasiono zabrane na pokład ich sondy na tak zwaną "ciemną" stronę Księżyca wykiełkowało. To pierwszy taki eksperyment w historii.

Chińczycy coraz mocniej wpisują się w rywalizację w kosmosie. Na początku sonda Czang'e 4 wylądowała na niewidocznej z Ziemi części Księżyca, zwanej jego "ciemną stroną". Sonda zabrała też na naszego satelitę łazika Yutu 2, czyli Jadeitowego Królika. Głównym zdaniem tego łazika jest zbadanie składu chemicznego księżycowej gleby. Ma też prowadzić obserwacje astronomiczne. Ogółem wysłanie na Księżyc Chang'e-4 to element przygotowań do założenia stałej bazy na Księżycu. 

Chińczykom wykiełkowała bawełna na Księżycu

Misja zakładała też przeprowadzenie pierwszego biologicznego eksperymentu w historii ludzkiej obecności na Księżycu. Na pokładzie łazika znajdują się nasiona roślin: bawełny, rzepaku, ziemniaka oraz rzodkiewnika. Ostatni gatunek to w nauce roślina modelowa, wykorzystywana w badaniach jak na przykład muszka owocówka, która zresztą także trafiła na Księżyc obok drożdży. Jedno z nasion - dokładnie bawełny - wykiełkowało. Tak donoszą chińscy naukowcy, na których powołuje się agencja informacyjna Xinhua. Chińska rządowa gazeta "People’s Daily" publikuje zdjęcie potwierdzające udany eksperyment.

Dotyczy on stworzenia minibiosfery. Specjalny pojemnik zawiera jeszcze glebę, wodę i powietrze, a wszystko, co w nim się dzieje, obserwują kamery. Żadna inna roślina nie wykiełkowała. Ich dobór nie był przypadkowy, na przykład ziemniaki, według chińskich naukowców, mogą być głównym źródłem pożywienia dla astronautów (tutaj przypomina się Matt Damon z filmu "Marsjanin").

Ambitne plany Chin w kosmosie

Nie jest to pierwsza roślina w przestrzeni kosmicznej - w końcu astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej potrafią je hodować. Ale mimo wszystko stacja krąży na niskiej orbicie Ziemi, Księżyc znajduje się znacznie dalej od powierzchni naszej planety.

Cały eksperyment był sterowany z Ziemi. Już się zakończył, wraz z pierwszą księżycową nocą, która dla zawartości pojemnika byłaby i tak zbyt trudna do przetrwania, przez m.in. bardzo niskie temperatury (potrafią spaść do minus 170 stopni Celsjusza).

Chiny mają coraz większe ambicje w kosmosie. Kraj planuje między innymi pod koniec roku wysłać na Księżyc kolejną sondę, która będzie mieć za zadanie przywieźć na Ziemię próbki zebrane przez Chang'e-4. W przyszłym roku ma ruszyć bezzałogowa misja na Marsa, która ma przygotować teren pod ewentualne misje z udziałem ludzi.

Więcej o:
Komentarze (68)
Chiny mają pierwszą w historii roślinę na Księżycu. Nasiono bawełny wykiełkowało
Zaloguj się
 • kka69

  Oceniono 13 razy 13

  Z tą muszką owocówka to przegięli.
  Nic tak mnie nie wruwia jak te muszki latem.
  I jak polecę na urlop ma księżyc , to tez tam będą?

 • m.godwin

  Oceniono 14 razy 12

  Teraz czekamy na upędzenie pierwszej w historii księżycówki. Może być z tych ziemniaków, co je tam hodują.

 • kzet69

  Oceniono 20 razy 10

  Ale nie bardzo rozumiem o co chodzi... ta bawełna wykiełkowała w ziemskim mikroekosystemie zawiezionym na Księżyc, więc co to ma wspólnego z hodowlą roślin na Księżycu? Przecież tam wszystko poza grawitacją było ziemskie, a rośliny w zerowej nawet grawitacji są hodowane od dobrych 40 lat (pierwsze eksperymenty przeprowadzono w latach 70-tych na Salutach)

 • raoul_duke

  Oceniono 11 razy 7

  Czyli jest pozytywna wiadomość dla członków przyszłych misji załogowych na Tytana czy Europę. Nie możecie liczyć na jedzenie, ale w przypadku opanowanie uprawy, zbierania i przetwórstwa bawełny możecie sobie zrobić na drutach szalik albo sweter.

 • n0th

  Oceniono 8 razy 6

  E... a ja myślał, że wysiadł, zaorał, podlał, zasadził i urosło na samym ksienrzycu ...
  Byłoby super, bo troszki morgów tam jest

 • kaja_ka

  Oceniono 9 razy 5

  Amerykanie wyślą zaraz wszystkich murzynów. Do zbierania.

 • true_lysander

  Oceniono 6 razy 4

  Czy tylko ja mam wrażenie, że jako Europa stoimy w miejscu, czyli cofamy się?

 • aietes

  Oceniono 4 razy 4

  no a kiedy ryż?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX