CBA: Sześciu zatrzymanych. Milionowe straty w spółce z grupy KGHM

Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi czynności w dwóch przedsiębiorstwach należących do grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź. Zarząd KGHM zadeklarował pełną współpracę z organami administracji publicznej, organami ścigania oraz służbami państwowymi realizującymi postępowanie.

- Funkcjonariusze Delegatury CBA w Lublinie zatrzymali sześć osób: przedsiębiorców i pracowników z Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. Zatrzymań dokonano na terenie województw kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego realizując postanowienia Prokuratury Okręgowej w Legnicy - napisano w komunikacie CBA. 

Według wstępnych ustaleń, "zatrzymani, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadzili jedną ze spółek z Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź S.A. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem i strat w kwocie co najmniej 4 mln zł. Te pieniądze stanowiły zapłatę za wióry i granulat miedzi. Przy zakupie zawyżano zawartość procentową samej miedzi w dostawach złomu poprzez podmianę próbek, które są podstawą do szacowania wartości skupionego towaru. Do takiego procederu miało dochodzić przez co najmniej osiem miesięcy 2017 roku".

Biznesmeni i pracownicy usłyszą zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Legnicy.

Czytaj więcej: KGHM ma problem z zagraniczną kopalnią. Kanadyjczycy uważają, że zaszkodzi środowisku

KGHM z kolei informuje, że w ostatnich miesiącach wdrożył system przeciwdziałania stratom w grupie. W październiku 2018 roku powołano pełnomocników ds. etyki i antykorupcji, do zadań których należy analiza i weryfikacja wszelkich sygnałów i napływających zgłoszeń o działaniach korupcyjnych oraz nadzór nad przestrzeganiem kodeksu etyki grupy kapitałowej, podano także.

KGHM podkreślił też, że w całej grupie wprowadzono politykę antykorupcyjną, a powołany Wydział Etyki i Procedur Antykorupcyjnych odpowiada za jej stosowanie we wszystkich podmiotach grupy.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1997 r.

Więcej o:
Komentarze (107)
CBA: Sześciu zatrzymanych. Milionowe straty w spółce z grupy KGHM
Zaloguj się
 • kiesier

  Oceniono 68 razy 66

  I pomyśleć że za PO największą aferą były ośmiorniczki za 50zł i zegarek Nowaka za 10.000zł który nie został wpisany do deklaracji.

 • fctheduck

  Oceniono 47 razy 47

  A co u glonojadów Glapińskiego? Co z KNF? Co z wyłudzonymi miliardami ze SKOK-ów? Co z miliardowymi stratami NBP? Gdzie podział się budżet MON? I tak dalej....

 • hamsterx

  Oceniono 37 razy 37

  kolejna wrzutka po szpionach z h...wie, mająca na celu odwrócić
  uwagę od KNF ,NBP czy SKOKów

 • sailor2016

  Oceniono 27 razy 27

  Zbliżają się wybory trzeba wydoić państwo ile się da, a tak swoją drogą ciekawe czy CBA i prokuratura zbada powiązania tych ludzi:))))

 • raddy

  Oceniono 27 razy 27

  Ale jak to?! Oszustwa w spółkach SP już po przeprowadzeniu czyst... yhm... "dobrej zmiany"? To musi być pomyłka!

 • sarna291

  Oceniono 23 razy 23

  misiewicze spieszą się dorobić, bo koniec bliski

 • pascvale

  Oceniono 25 razy 23

  Przecież tam rządzą towarzysze z dojnej zmiany. Czyż by nie podzielili się z szefami z centrali w Warszawie.

 • siwywaldi

  Oceniono 23 razy 23

  He, he....
  Jak widać, NIE każdy może zarabiać legalnie zasiadając w Radzie Nadzorczej, więc radzi sobie inaczej.
  Bo w końcu ktoś głośno wykrzykiwał, że "przecież się należało".... :-))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX