Theresa May idzie w zaparte. To może oznaczać twardy brexit. "Opuścimy Unię Europejską 29 marca"

Brexit bez umowy? Taki scenariusz jest coraz bardziej realny. W środę premier Theresa May zapewniła, że Wielka Brytania opuści UE 29 marca. Bez względu na to, czy dojdzie do porozumienia ze Wspólnotą, czy nie.

We wtorek brytyjski parlament odrzucił wynegocjowaną przez rząd umowę dotyczącą brexitu. W środę wieczorem posłowie będą głosować nad wotum nieufności dla  Theresy May. Podczas debaty poprzedzającej to głosowanie brytyjska premier potwierdziła, że Wielka Brytania opuści UE 29 marca.

Według Theresy May UE zgodzi się na przedłużenie okresu negocjacyjnego tylko w sytuacji, gdy będzie istniał alternatywny plan. Sęk w tym, że tego planu wciąż nie ma.

Polityka rządu zakłada, że opuścimy Unię Europejską 29 marca. Unia rozszerzyłaby artykuł 50 tylko w przypadku, gdyby rzeczywiście było jasne, że istnieje plan zmierzający w kierunku uzgodnionego porozumienia

- mówiła do parlamentarzystów Theresa May.

Dodała, że poparcie jej rządu w zaplanowanym na wieczór głosowaniu wotum zaufania, umożliwiłoby Wielkiej Brytanii - jak ujęła - znalezienie drogi wiodącej do brexitu.

UE: Piłka jest po stronie Londynu

Unia Europejska czeka na decyzję władz w Londynie, co dalej oraz na przedstawienie przez Theresę May "planu B". Komisja Europejska mówi wprawdzie, że nie wie jeszcze, jakie są zamiary Wielkiej Brytanii i trudno jej cokolwiek planować, ale już dziś przyznaje, że mogłaby zgodzić się na zmianę zapisów w deklaracji politycznej na bardziej ambitne.

Ruch należy do Londynu. Niewiele więcej teraz Europa może zrobić"

- powiedział rzecznik Komisji Margaritis Schinas.

Przedstawiciele Wspólnoty podkreślają jednak, że w obecnej sytuacji nie ma mowy o renegocjacji umowy brexitowej. Termin ostatecznego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii mógłby być przesunięty, ale musiałby o to poprosić brytyjski rząd, a następnie byłaby potrzebna zgoda wszystkich członków Wspólnoty.

Jeśli nie uda się osiągnąć politycznego porozumienia wewnątrz Wielkiej Brytanii oraz między Londynem a Brukselą, 29 marca dojdzie to tzw. twardego brexitu. Może on oznaczać katastrofę dla brytyjskiej gospodarki. Więcej na ten temat piszemy tutaj.

Więcej o:
Komentarze (114)
Theresa May stąpa po cienkim lodzie. "Opuścimy Unię Europejską 29 marca"
Zaloguj się
 • lesnojeziorska

  Oceniono 42 razy 34

  Tymczasem Nigel Farrage dawno spieprzył do bogatych, spokojnych Niemiec i się z was, głupie frajery brytyjskie, śmieje.

 • 162tony

  Oceniono 45 razy 31

  Pytanie czy wygrają populiści czy zdrowy rozsądek.
  Niby w Polsce jest lepiej, niby jesteśmy mądrzejsi - a wybraliśmy PIS na rządzących.
  ehh...

 • tzetze1

  Oceniono 35 razy 27

  Umówmy się - Terasa May od początku miała przekichane bo EU to po prostu większy gracz od GB. Ale właśnie na tym zasadza się idea EU - większy może więcej. Brytole właśnie odbierają pierwszą z wielu lekcji jakie muszą przyswoić: o tym jak układają się relacje między karłem a olbrzymem. Taką samą lekcję dostaną od USA, Rosji, Chin a niedługo też od ich byłej kolonii Indii. Reality check bywa bardzo bolesne jeśli za bardzo odpłynie się w świat nierealnych i narcystycznych wyobrażeń. Mam nadzieję, że EU nie cofnie się i nie wyciągnie "pomocnej dłoni". Będzie to kosztować kosztować nie tylko GB ale to cena, którą trzeba zapłacić.

 • total_immersion

  Oceniono 29 razy 21

  Gdyby brytyjczycy mieli taka telewizje jak nasza TVP to dowiedzieliby sie ze Anglia wstala wreszcie z kolan ,trzyma w szachu EU i dyktuje warunki , ze ekonomia pedzi jak szalona i przewidywania na przyszlosc sa jeszcze lepsze , ze Anglia jest liderem w Europie a krolowa Elzbieta niedlugo bedzie ogloszona krolowa Europy.
  I ze wszystkiemu jest winny Tusk .

 • lesnojeziorska

  Oceniono 26 razy 14

  Wieszajcie się szybciej, brexitowcy, bo się wujek Wowa gorzej rozgniewa.

 • bmarten

  Oceniono 19 razy 13

  I tak oto Brytyjczycy dołączyli do populistów w Polsce, USA i we Włoszech. Dumny i wyniosły naród okazał się zgrają populistów, ogłupionych m.in. przez populistycznego debila i cwaniaka Farrage'a. Srał ich teraz pies, niech się kisza na tej swojej wyspie.

 • jeden-dwa-jeden

  Oceniono 9 razy 9

  GB już dawno nie jest Great ...
  tak samo jak Kaczyński nie jest wysokim bLONDYNem ...
  HA, HA, HA!

 • sailor2016

  Oceniono 25 razy 9

  Co prawda scenariusz na wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej napisano na Kremlu ale to nie zmienia faktu, że Teresa i spółka w imię partykularnych interesów zachowują się jak głupki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX