Polacy będą płacić aplikacją za autostrady? viaTOLL ma zastąpić coś nowocześniejszego

Obecny system, za pomocą którego płacimy za przejazd autostradami, wkrótce może przejść do historii. Generalna Inspekcja Transportu Drogowego pracuje nad zupełnie nowym rozwiązaniem.

Sposób, w jaki Polacy opłacają przejazd autostradami, może się wkrótce znacząco zmienić. Generalna Inspekcja Transportu Drogowego planuje bowiem zastąpić viaTOLL, system wykorzystywany obecnie, czymś bardziej nowoczesnym. Płatne drogi nie będą już uzależnione od bramek. 

Płatność aplikacją? Dlaczego nie!

Szczegółów dotyczących nowego rozwiązania nie znamy, pewne założenia projektu GITD zdradziła jednak portalowi Money.pl. Wiadomo, że nowy system ma być oparty na pomiarze satelitarnym. Dla kierowcy ma to oznaczać tańszy przejazd, dla państwa oszczędności na infrastrukturze. Bramki nie byłyby już potrzebne. 

System poboru opłat mógłby być też wykorzystywany do ostrzegania przed wypadkami i korkami. Możliwe, że do kierowców informacje zebrane przez satelity trafiłyby wprost na smartfony. Płatność za przejazd mogłaby odbywać się za pomocą aplikacji. 

Dane przechodzące przez system mogłyby być wykorzystywane do innych celów - np. planowania remontów czy budowy nowych tras.

Miliardy z dróg

Elektroniczny system poboru opłat viaTOLL to solidne źródło pieniędzy dla Krajowego Funduszu Drogowego. Od momentu uruchomienia systemu 1 lipca 2011 roku do końca czerwca 2018 roku wpływy z opłat przekroczyły już 10 miliardów złotych. To średnio ponad 1,4 miliarda złotych rocznie. Obecnie obejmuje on 3,6 tysiąca kilometrów dróg. W systemie viaTOLL zarejestrowane jest 1,2 mln pojazdów. 

Od listopada nadzór nad systemem poboru opłat viaTOLL przeszedł w ręce państwa, wcześniej odpowiadała za niego austriacka firma Kapsch.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski wspólnie z szefem resortu infrastruktury Andrzejem Adamczykiem kilka tygodni temu przedstawili koncepcję nowego systemu. Zapewniali, że ma być wyjątkowo łatwy i intuicyjny w użyciu.

Czytaj też: GDDKiA będzie gromadzić informacje o kierowcach? Chce tego Ministerstwo Finansów

Według obecnych założeń następca ViaTOLL ma zacząć funkcjonować za niecałe dwa lata. GITD liczy, że jego tworzenie zaangażują się polscy giganci informatyki. Budowa tak dużego systemu z pewnością będzie sporym wyzwaniem.  

Więcej o:
Komentarze (97)
Polacy będą płacić aplikacją za autostrady? viaTOLL ma zastąpić coś nowocześniejszego
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 18 razy 16

  Gdyby rynkiem przekąsek zarządzać w ten sam sposób co autostradami, w każdym automacie siedziałby urzędnik wydający resztę.

 • saretest

  Oceniono 23 razy 15

  Co za pseudnowoczesne pierd... dla samochodów osobowych roczna winieta za 30 zł. na wszystkie expresówki i autostrady. Łatwiejszego, tańszego systemu nie ma i nie będzie, koszty wdrożenia praktycznie zerowe no chyba, że projekt naklejki autorstwa żenującego artysty będzie kosztował 5 milionów. Aplikacja to koszty w dziesiątki milionów, a potem człowiek jeszcze będzie musiał to instalować, użerać się z doładowaniami i innymi pierdołami. Nie każdy ma smartfona. Poza tym aplikacja to sposób na wyciąganie kasy od Kowalskiego bo będzie się płacić za przejechane kilometry czyli będzie o wiele drożej niż w Szwajcarii. Skutek? Bezpieczne drogi będą omijane, wypadków więcej, ogromne koszty finansowe jak i społeczne.

 • stefan99999

  Oceniono 11 razy 11

  Dzisiejszy system poboru, wymyślony w USA ponad 70 lat temu, ma być zastąpiony przez system, który od kilkunastu lat też jest już przestarzały?

  Czy my naprawdę nie potrafimy myśleć przyszłościowo?

 • bialarawska

  Oceniono 11 razy 9

  Świetny pomysł! Jadę autostradą, dostaję info na smartfona o korku za 10 km i mam trzy opcje: odczytuje te informacje, łamiąc przepis o telefonie w trakcie prowadzenia pojazdu lub zatrzymuje się by ja przeczytać, łamiąc zakaz zatrzymywania się na autostradzie, ewentualnie odczytuje na legalu te wiadomość stojąc w korku - tyle że jest ona już ciut nieaktualna

 • lord-p

  Oceniono 10 razy 8

  a ci, co nie mają smartfonów? Nie będą mogli jeździć po pisowskich autostradach?

 • blahblah69

  Oceniono 11 razy 7

  Ciekawe czy w Polsce znają taki system poboru opłat za autostrady jak WINIETA ???

 • zdzisiek66

  Oceniono 13 razy 7

  Znakomity pomysł. Kamery nie wystarczają i tajne służby oraz IKSy nie mają pełnych danych o tym, kto i gdzie jeździ. Apka na smartfona rozwiąże ten problem.

 • erhapl

  Oceniono 8 razy 6

  A ten satelita to całkiem za darmo jest?

  Ps. Przecież nie każdy ma smartfona! W ten sposób tworzy się następna grupa WYKLUCZONYCH!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX