Górnicy mają dość. Pierwsza tak wielka manifestacja za czasów rządów PiS

To będzie pierwsza tak wielka manifestacja górników za czasów rządów PiS. Swoje niezadowolenie mają wyrazić w poniedziałek przed Ministerstwem Energetyki. Górnicy otrzymali wsparcie energetyków. Łącznie może pojawić się 500 protestujących.

Górnicy są grupą zawodową, z której strajkami rząd nie musiał się dotychczas zmagać. Manifestowali nauczyciele, lekarze, pielęgniarki. Było stabilnie, choć zamykano nierentowne kopalnie, jednak węgiel pojawiał się dość często w publicznych dyskusjach dot. energetyki. Przykład? Choćby informacja o rekordowym imporcie węgla do Polski z Rosji. 

Cierpliwość górnika

Teraz jednak punktem zapalnym okazała się sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, z której niedawno odwołano dwóch wiceprezesów. Bronili ich sami związkowcy, którzy w kilkudziesięcioosobowej grupie wtargnęli na posiedzenie zarządu 10 stycznia.

Jednym z postulatów górników jest przejście nadzoru właścicielskiego nad JSW z Ministerstwa Energetyki pod premiera. Górnicy chcą ponadto przywrócenia odwołanych ostatnio członków zarządu. W tym celu postulują odwołanie nowych członków rady nadzorczej z nominacji ministra Krzysztofa Tchórzewskiego. Organizatorem poniedziałkowych protestów jest „Solidarność”. 

Awantura o JSW

Związkowcy podejrzewają, że zmiany w zarządzie spółki mogą doprowadzić do odwołania poważanego przez nich prezesa Daniela Ozona. Prezes ma być niechętny angażowaniu środków JSW w inwestycje niezwiązane z działalnością spółki. Może chodzić o dofinansowanie budowy nowego bloku elektrowni węglowej w Ostrołęce, co związkowcy otwarcie nazywają „wyprowadzaniem pieniędzy”. Temu jednak ministerstwo stanowczo zaprzecza

Przedsięwzięcie w Ostrołęce ma kosztować ok. 6 mld zł, ale nadal brakuje środków na jego budowę. JSW odłożyła w tzw. funduszu stabilizacyjnym ok. 1,5 mld zł. Związkowcy mają obawy, że środki JSW miałyby zasilić projekt. Inwestycję przeprowadzają też państwowe spółki Energa i Enea. JSW jest spółką notowaną na GPW. Głównym udziałowcem jest Skarb Państwa posiadający 55,17 proc. akcji.

Więcej o:
Komentarze (132)
Górnicy mają dość. Pierwsza tak wielka manifestacja za czasów rządów PiS
Zaloguj się
 • tilow3

  Oceniono 52 razy 48

  Stawiam całą wypłatę styczniową na to, że postulaty górników zostaną spełnione w 1. dzień! Dlaczego? bo pisowskie dzwony boją się ich najbardziej, ze wszystkich grup roszczeniowych. Natomiast nauczyciele, pielęgniarki i podobni, będą na świeczniku, jako ci co którym się nie chce pracować, a mają wymagania, że hoho! To sobie poczekają! bo dzwony mają ich w głębokim poważaniu!

 • 1noitatneserper

  Oceniono 50 razy 46

  Zlikwidować JSW
  - - - - - - - - - - - - -
  zamknąć kopalnie. Polski podatnik nie powinien dopłacać do górniczych pijawek.

 • medycynaradziecka

  Oceniono 40 razy 38

  No ale dokładnie to o co tym górnikom chodzi? Za mało zarabiają? Ile?

 • roro1000000

  Oceniono 32 razy 32

  górnicy! przyczyniacie sie do 40 000 trupa rocznie poprzez swoją 'cięzką prace' !

 • olal.bana.gw

  Oceniono 33 razy 25

  Zalac wszystkie nierentowne kopalnie. Lenie dolowe na bruk. Koniec dofinansowania graczy skata, milosnikow balangi na dolnych pokladach, palaczy opon, nierobow pierwszego sortu. Amen.

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 26 razy 24

  Wzruszają mnie te działania.

 • pere_noel

  Oceniono 23 razy 21

  górnicy mają dość? zwykli Polacy mają dość węgla!

 • zackuu

  Oceniono 23 razy 21

  górnicy? dość? czego? - chyba pieniędzy z naszych podatków

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX