Wraca program Czyste Powietrze. Znów będzie można składać wnioski o dofinansowanie

Od poniedziałku znów będzie można składać wnioski dofinansowanie w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. Poinformował o tym w czwartek minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Nabór wniosków o dofinansowanie został wstrzymany na początku roku. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tłumaczył, wtedy że "sytuacja ma charakter przejściowy i wynika ze względów formalno-prawnych oraz technicznych". 

W czwartek minister środowiska Henryk Kowalczyk i prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda poinformowali, że Dobre Powietrze wraca i znów można składać wnioski.

Trwają ostatnie testy informatyczne. Od najbliższego poniedziałku zachęcam wszystkich obywateli do składania wniosków. Naszym wspólnym celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce. Działamy z myślą o przyszłych pokoleniach

- podkreślił Henryk Kowalczyk.

25 tys. wniosków do końca 2018 roku

Do 31 grudnia ub. r. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej łącznie przyjęły ponad 25 tysięcy wniosków, które podlegają obecnie weryfikacji przez WFOŚiGW. Pierwsze umowy są już podpisywane z beneficjentami.

Największe zainteresowanie programem jest na Śląsku i Mazowszu, gdzie złożono odpowiednio - ponad 3,5 tys. oraz ponad 2,3 tys. wniosków. Do tej pory, czyli do 17 stycznia 2019 r., podpisano przeszło 100 umów na kwotę ponad 1 mln zł dofinansowania"

- tłumaczy Kazimierz Kujda.

103 mld zł na Dobre Powietrze

Program Dobre Powietrze będzie realizowany przez 10 lat, a jego budżet to ponad 103 mld zł. Zakłada się, że termomodernizacji zostanie poddanych ponad 4 mln domów. 

Celem programu jest m.in. zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza, poprzez likwidację nieefektywnych i przestarzałych źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Więcej o:
Komentarze (25)
Wraca program Czyste Powietrze. Znów można składać wnioski o dofinansowanie
Zaloguj się
 • marek.usc

  Oceniono 5 razy 5

  Nooo dali program czyste powietrze i od razu zabrali "zwrot VATu za materiały budowlane" bo to nadal było tylko w bardzo okrojonej wersji ale sporo osób budujących domy swoimi siłami mogło z tego korzystać. Miało być mieszkanie plus i też słuch o tym programie zaginął!!!! Ogarnijcie się ludzie ten rząd to nic innego jak "skok na kasę" czy "teraz my". Tutaj tylko o pieniądze chodzi im a nie o żadne patriotyzmy wstawanie z kolan czy h... wie co jeszcze .... liczy się kasa

 • cezar85

  Oceniono 4 razy 4

  a ten program będzie można obejrzeć tylko w TVP

 • j_stalin

  Oceniono 4 razy 4

  zmniejszenie emisji moze nastapic tylko w jednym przypadku. gazownia bedzie zmuszona do ciagniecia gazociagow do domow NA SWOJ KOSZT oraz oplaty za paliwo gazowe do opalania donu beda odliczane od podstawy opodstkowania (lub podatku in spe) jak to ma miejsce np w Austrii. a inne pomysly sobie mozecie zrolowac i wsadzic w dude.....

 • drendriu

  Oceniono 2 razy 2

  Do dpy program. Np. jak masz kominek choćby dla ozdoby to dopłaty np. na piec gazowy nie dostaniesz...

 • tom-pek

  Oceniono 6 razy 2

  ja pier....dole przeprowadziłem się tej zimy na wieś,kuzwa ten syf w powietrzu to jest z wiosek ,żadne samochody kominki czy piece ,na wioskach jest segregacja śmieci na palne i niepalne ,przecie jak zaczną chamy palic to świata nie widać po postu siwy dym ,jeszcze jak jest wiater to jakos to idzie na miasto ale w bezwietrzne dni to samochodu 5 metrów od domu nie widze

 • Zawisza Brązowy

  Oceniono 3 razy 1

  Trzeba czekać na konkretne decyzje vice ministra w ministerstwie świeżego powietrza które zapewne powstanie pojutrze

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 2 razy 0

  Ja znam bardzo prosty sposob zeby jak to nam sie wmawia ludzie nie palili smieciami .................... wystarczy zeby posegregowane palne smieci wymieniac ludziom na wegiel..................
  Za tzw.komuny za mokulature dawano papier toaletowy ............... i co mozna bylo? mozna.

 • buraczak

  Oceniono 2 razy 0

  Dofinansowanie powinny dostać stare zdewastowane kamienice w wielu polskich miastach które są w opłakanym stanie, gdzie przez dziesiątki lat komunizmu państwo zaniżało sztucznie czynsze i nie było w ogóle pieniędzy na remont elewacji. Wystarczy przejechać się po Polsce żeby zobaczyć jaka przepaść dzieli nas np. od takiej schludnej Słowenii czy nawet bliskich nam Czech. U nas tylko drogi i stadiony się dofinansowuje a kraj wygląda miejscami jak Trzeci Świat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX