Na świecie może zabraknąć kawy. 60 proc. gatunków zagrożonych wyginięciem

Zmiany klimatu i ekspansja człowieka mogą doprowadzić do tego, że wypicie "małej czarnej" będzie wkrótce znacznie trudniejsze. 60 proc. gatunków kawy jest zagrożonych wyginięciem.

Naukowcy z Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Kew opublikowali badania, z których wynika, że 60 proc. dzikich gatunków kawy jest zagrożonych wyginięciem. Ponadto próbki blisko połowy kaw nie są przechowane w żadnym banku nasion. Większość z nich, jako metodę konserwacji stosuje zamrażanie, a tego nasiona kawy nie tolerują. 

Arabika na krawędzi

Dlaczego powinniśmy przejmować się dzikimi kawami, skoro w  filiżance zaparzamy przede wszystkim arabikę z plantacji? Okazuje się, że tę kawę coraz trudniej uprawiać. Wymaga określonej wysokości, temperatury, wilgotności i opadów. A te czynniki, na skutek ocieplania się klimatu, z każdym rokiem są coraz mniej przewidywalne. Okresy suszy są coraz dłuższe, co znacząco obniża wydajność plantacji. W związku z tym na liście zagrożonych gatunków kaw znajduje się dziś również arabika. 

Tajemnicza choroba w Kolumbii

Dodatkowym zagrożeniem dla upraw arabiki jest tzw. rdza kawy. Powoduje ją infekcja grzybem Hemileia vastatrix, a sprzyjają upały. W największych stopniu zmagają się z nią plantatorzy z Kolumbii.

Rdza kawy - choroba powodowana infekcją grzybem Hemileia vastatrixRdza kawy - choroba powodowana infekcją grzybem Hemileia vastatrix Fot. Smartse (Wikipedia)

Im mniej gatunków roślin, którym zagrażają  zmiany klimatu i ekspansja człowieka na nowych terytoriach, tym trudniej będzie znaleźć te, które "udomowimy". Spośród 124 gatunków kaw do spożycia nadają się dziś w zasadzie tylko arabika i robusta. 

Problemy gospodarki

Kawa jest ważnym towarem eksportowym dla takich krajów jak Brazylia czy Etiopia. Załamanie produkcji byłoby więc sporym ciosem dla tych  gospodarek. Ale nie tylko. Biznes związany z kawą jest w skali globalnej wart ok. 100 mld dol. Mniej więcej jedną trzecią światowej produkcji konsumuje Europa

Polski rynek kawy jest wart ok. 5,3 mld zł, herbaty ok. 2 mld. 70 proc. polskich konsumentów wybiera kawę mieloną, a połowa nie pije innej. 

Czytaj też: Starbucks i inne kawiarnie w Kalifornii będą musiały informować klientów, że kawa może powodować... raka

Herbata też zagrożona

Kawa nie jest jedyną rośliną zagrożoną wyginięciem. Z badań naukowców wynika, że ten sam los może spotkać 50 proc. gatunków herbat, a nawet mango. Ogólna liczba roślin i zwierząt, które mogą bezpowrotnie zniknąć z powierzchni ziemi to 26,5 tys. gatunków. 

Naukowcy ostrzegają, że 60 proc. ryzyko wyginięcia niektórych kaw należy uznać za "ekstremalnie wysokie". Jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań w niedalekiej przyszłości "mała czarna" może okazać się luksusem, na który będziemy musieli wydawać więcej niż dziś. 

Więcej o:
Komentarze (64)
Kawa wśród gatunków zagrożonych wyginięciem. Połowy gatunków możemy już nie odzyskać
Zaloguj się
 • lodomeria

  Oceniono 5 razy 5

  To znamienne, że niby apel o zagrożeniu gatunków ilustrujecie nie filiżanką espresso, nie szklanką kawy z mlekiem, ale półlitrowym śmieciowym kubłem, który jest jedną z przyczyn i symbolem tego, dlaczego nie tylko kawa, ale wszystko wokół nas ginie.

 • japka_putina

  Oceniono 5 razy 5

  Co parę dni czytamy, że wkrótce ludzkość wyginie z powodu ocieplenia klimatu, no to zobojętnieliśmy. Kolejny artykuł z opisem pustyń pod Łodzią i potopem Szczecina? Zieeeeew... No to teraz dorzucili - A jeszcze do tego kawa wyginie! I rozległo się gromkie NIEEEEEEE!!!!!!

 • synanki

  Oceniono 5 razy 3

  wkrótce zabraknie wszystkiego oprócz syfu,brudu i plastikowych odpadów.

 • zigzaur

  Oceniono 2 razy 2

  Skoro mamy globalne ocieplenie, to można urządzić plantacje kawy na przykład w przestronnej Kanadzie.
  Swego czasu w NRD gospodarka niedoborów cierpiała na brak kawy, tak potrzebnej np. urzędasom. Politbiuro uradziło, aby zawrzeć umowę z Wietnamem. Za żelastwo (np. drut kolczasty, łańcuchy, kraty itd.) Wietnam będzie dostarczał do NRD kawy ale enerdowcy mają przygotować uprawy. Od tego czasu Wietnam uprawia kawę. Leży jednak w regionie herbacianym.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 2 razy 2

  Przykład kawy i herbaty może ludzi bardzo skutecznie zmotywować do powstrzymania zmian klimatu.

 • mcwidack

  Oceniono 4 razy 2

  nic dziwnego, źe w Polsce się źle dzieje... nawet tutaj większość komentujących to kretyni

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX