"Dama z gronostajem" na monecie o nominale 2 euro. Słynny obraz da Vinci znajduje się w Krakowie

Włosi wprowadzają do obiegu nową monetę o nominale dwóch euro. Na rewersie znajdzie się wizerunek "Damy z Gronostajem". Polacy mają powody, by być tym faktem zainteresowani.

Z okazji 500. rocznicy śmierci Leonarda da Vinci, renesansowego malarza i wynalazcy, w obiegu pojawiła się nowa moneta o nominale dwóch euro. Na jej rewersie, zamiast tradycyjnej mapy europy, znajdzie się wizerunek "Damy z gronostajem".

Polski akcent na włoskiej monecie

Trzy miliony  monet trafią do obiegu za sprawą Włochów, jednak i Polacy mają powody, by interesować się tematem. "Dama z łasiczką" znajduje się  w polskich zbiorach. W 2016 r. obraz został sprzedany przez Fundację Książąt Czartoryskich - wraz z 86 tys. innych obiektów Skarbowi Państwa. Transakcja opiewała na 100 mln euro. 

Fundacja Czartoryskich przypomina, że arcydzieło da Vinci oglądać można w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

Oprócz Włochów jubileuszowe monety wyemitują również Belgowie i Hiszpanie. Pierwsi upamiętnią Pietera Bruegela (starszego), malarza, drudzy średniowieczną Avilę. 

Więcej o:
Komentarze (48)
"Dama z gronostajem" na monecie 2 euro. Obraz jest w Polsce
Zaloguj się
 • zebrooks1

  Oceniono 11 razy 11

  "Na jej rewersie, zamiast tradycyjnej mapy europy, znajdzie się wizerunek "Damy z gronostajem"."
  Wy tak serio? Na rewersie jest zawsze motyw kraju, w którym monety zostały wyemitowane lub motyw okolicznościowy, jeżeli to moneta okolicznościowa. Ta jest akurat okolicznościowa, bo wizerunek na monetach obiegowych jest stały (na włoskich jest Dante). Mapa jest na awersie, w każdym przypadku.

 • szwampuch58

  Oceniono 21 razy 9

  Polacy mają powody, by być tym faktem zainteresowani.
  Ano maja bo o tej walucie moga tylko pomarzyc,wybrancy narodowi wola te badziewie zwane" zloty"

 • nienoto

  Oceniono 10 razy 8

  Bardzo dobra wiadomość. To na pewno podbije popularność obrazu. Kraków zyska jako miejsce gdzie obraz się znajduje. Ludzie myślą ikonami

 • pan.szklanka

  Oceniono 7 razy 7

  Dla upamiętnienia wydania przez Glińskiego pół miliarda z naszych podatków, powinna to być moneta o nominale przynajmniej 3 euro.

 • stiopagnomkin

  Oceniono 7 razy 7

  no na monecie to akurat ona jest bez gronostaja

 • 2stan13

  Oceniono 23 razy 7

  Jakim trzeba być idiotą, by kupować coś co się ma i w dodatku tego nie można wywieźć, ani sprzedać za granicę Polski! Ten osobnik jest winien wszystkim Polakom 100 mln euro, które szybko trafiły na konto banku w Luksemburgu - on i jego potomkowie winni zostać obciążeni obowiązkiem spłaty tej kwoty w całości, wraz z odsetkami za zwłokę! Taki szwindel i w obecności kamer tv przeszedł bezkarnie!

 • haniku72

  Oceniono 6 razy 6

  A co z kasą wyprowadzoną przez Fundację Czartoryskich? Kiedy Gliński pójdzie za to siedzieć? Przypomnijmy : "Fundacja XX. Czartoryskich podjęła decyzję o przekazaniu środków zgromadzonych w okresie swojej działalności na rzecz nowo powstałej fundacji Le Jour Viendra z siedzibą w Liechtensteinie" - to oświadczenie fundacji. Te "zgromadzone środki" to m.in. 100 mln euro, które Fundacja otrzymała w grudniu 2016 r. od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach transakcji sprzedaży 86 tys. obiektów muzealnych, budynków i biblioteki. Symbolem zawartej umowy był najcenniejszy obiekt w nabytej kolekcji, czyli obraz Leonarda DaVinci "Dama z łasiczką". Pan Gliński zapłacił Czartoryskiemu 100 ml zł za dzieła sztuki które ta arystokratyczna familia zbierała kilka wieków drąc pasy ze swoich chłopów pańszczyźnianych i nisko opłacanych robotników. Pan Gliński zapłacił naszymi podatkami za coś co była własnością Narodu Polskiego. Łatwo wydawać cudza kasę panie Gliński?

  Po zainkasowaniu pieniędzy Fundacja została jedną z najbardziej zamożnych instytucji kultury w kraju. I zmieniła statut. Jej zadaniem nie była już opieka nad kolekcją, tylko mecenat nad wydarzeniami kulturalnymi, naukowymi oraz artystycznymi związanymi z historią Czartoryskich. Ale, jak poinformował tygodnik "Przegląd", 16 stycznia tego roku do krakowskiego sądu rejestrowego wpłynął wniosek o likwidacje Fundacji. Powód? Brak środków na dalszą działalność.

 • bosman64

  Oceniono 4 razy 4

  Polacy zainteresowani? Bardzo śmieszne, o Euro to sobie tylko możemy pomarzyć. My mamy naszą NARODOWĄ złotówkę a za wymiany towarów i usług ze strefą euro każdy Kowalski traci ze swojej wypłaty przynajmniej 8 do 10% i nie piszcie, bzdur że nic nie wymieniacie po kantorach czy bankach! Robią to za was wasi pracodawcy i handel.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 8 razy 4

  Dla przypomnienia, w 2017 roku sprzedano o wiele mniej znaczące dzieło Leonarda da Vinci za 450 milionów dolarów...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX