Rząd PiS uszczelnił polski system podatkowy. 52 mld złotych więcej w trzy lata

Uszczelnienie systemu podatkowego w latach 2016-2018 przyniosło budżetowi nawet dodatkowe 51,8 mld zł - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, do którego dotarła "Rzeczpospolita".

Jednym z najważniejszych celów, który po rozpoczęciu swoich rządów postawiło sobie Prawo i Sprawiedliwość, było uszczelnienie polskiego systemu podatkowego, a przede wszystkim zasypanie tzw. luki VAT.

Z wyliczeń ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że rządowi już się to udało, a przynajmniej częściowo. Szacują oni, że w ciągu ostatnich trzech lat udało się odzyskać nawet 51,8 mld złotych, przy czym chodzi tu nie tylko o wpływu z podatku VAT, ale również CIT, PIT oraz innych podatków i składek ubezpieczeniowych.

Warto pamiętać jednak, że są to jedynie szacunki. W tym wypadku ekonomiści oparli je na bardzo prostym założeniu. Jak zauważa "Rzeczpospolita", porównali oni osiągnięte dochody publiczne z wpływami, które zostałyby osiągnięte, gdyby rosły w takim samym tempie, jak nominalna wartość PKB. Do 2016 roku dochody pozostały z tyłu w relacji do wzrostu PKB, a w ciągu ostatnich trzech latach wyprzedziły jego wzrost.

Główny ekonomista mBanku Ernest Pytlarczyk w rozmowie z Next.gazeta.pl podkreśla, że choć na wzrost wpływów do budżetu w ostatnich latach oddziałują również czynniki zewnętrzne, to jednak uszczelnienie systemu podatkowego jest tu istotnym aspektem.

Sytuacja finansów publicznych jest bardzo dobra. Uważam też, że dużo zrobiono, jeśli chodzi o uszczelnienie systemu. My szacujemy, że około jednej trzeciej tego dodatkowego wzrostu wpływów podatkowych wynika z uszczelnienia. To jest VAT, tak było w pierwszym roku, a potem CIT i PIT. Na pewno pomaga otoczenie zewnętrzne, ale ten uzysk podatków jest istotny

- zaznaczył Ernest Pytlarczyk.

Dużo? Mało?

51,8 mld zł w ciągu trzech lat, to ok. 17,2 mld zł dodatkowych wpływów do budżetu każdego roku. Czy to dużo? To zależy od punktu odniesienia. Z szacunków resortu finansów wynika, że całkowite wpływy do budżetu w samym 2018 wyniosły 343,4 mld zł. Z drugiej jednak strony 17 mld zł to np. całkowity budżet Warszawy na rok 2019.

Ile wynosiła luka VAT? 250 mln? "To nonsens"

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego szacują, że całkowita luka podatkowa w latach 2007- 2015 wynosiła średnio 36,7 mld złotych rocznie. Podobno wyliczenia zaprezentowali niedawno politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy twierdzą, że na samym podatku VAT w czasie rządów PO-PSL Polska straciła 250 mld złotych.

Do tych szacunków w rozmowie z Next.gazeta.pl odniósł się były minister finansów Mateusz Szczurek. "Ta kwota to nonsens" - skwitował Szczurek. Podkreślił też, że podczas jego pracy w resorcie nie było "żadnego przymykania oczu" w sprawie ściągalności podatków, a wysuwanie takich zarzutów jest skandaliczne.

Więcej o:
Komentarze (233)
Rząd PiS uszczelnił polski system podatkowy. 52 mld złotych więcej w trzy lata
Zaloguj się
 • furious07

  Oceniono 34 razy 28

  Na czym niby polega to "uszczelnienie"? Bo oprócz gadania i podniesienia kar nie widzę żadnych działań pisu.
  JPK i odwrócony vat wprowadzili poprzednicy.

 • grzegorz-g1953

  Oceniono 42 razy 26

  Nawet się nie zająknęli o wprowadzonych podwyżkach podatków, przetrzymywanie wpłat i opóźnianiu zwrotów, postępującym ograniczeniu możliwości zaliczenia wydatków w koszty uzyskania przychodu, a o znikających ulgach podatkowych nawet nie wspominam. To nie jest uszczelnienie, a zwykłe dociskanie podatnika.

 • knur.ponury

  Oceniono 28 razy 20

  Qwa, same sukcesy!
  A ile wynosi planowany deficyt w budżecie; 28 mld? A skąd to to?

 • jedyny_times

  Oceniono 25 razy 19

  Jak zwykle rzeczywistość jest bardziej złożona i nie to nie jest takie proste jak może się komuś wydawać, że pis uszczelnił system podatkowy i przez to są większe wpływy do budżetu. W jakimś stopniu tak, ale to nie wszystko, podniesiono w wielu miejscach podatki, wstrzymuje się wypłaty zwrotu VAT przez niekończące się kontrole w firmach. Firmy boją się inwestować, bo zamiast zwrotu, będą miały permanentną kontrolę z US i gość zamiast zająć się firmą, będzie musiał potykać się z inspektorami nie wiadomo ile.

 • misafi

  Oceniono 29 razy 19

  Przecież Polski Instytut Ekonomiczny to rządowa placówka. Wiarygodność taka sama jakby zapytać o to Morawieckiego.

 • glencok

  Oceniono 41 razy 19

  A podziękowali poprzednikom z PO które zaczęło wprowadzać pierwsze narzędzia do uszczelniania VATu?
  Tak na prawdę to "uszczelnieni" zobaczymy jak się niedługo skończy koniunktura gospodarcza ( w czasie której mamy co roku deficyt budżetowy zamiast nadwyżki !!!!)

 • justas32

  Oceniono 30 razy 18

  Było kradzione 250 mld, odzyskali 50 mld - znaczy że 200 mld ukradli i dalej kradną ... :-)

 • a.ba

  Oceniono 19 razy 15

  Wzrost ściągalności VAT to głównie wprowadzenie JPK VAT (projekt peło)
  wcześniej nie było żadnych systemowych sposobów kontroli - była kontrola tylko WYRYWKOWA.
  Co bezczelniejsi prze lata wpisywali w deklaracje VAT co chcieli - inni "sprzedawali" puste faktury, ogłoszenia typu "dam koszty". Teraz jest to technicznie niemożliwe.

  Drugim istotnym czynnikiem wzrostu wpływu VAT jest struktura sprzedaży : większy udział konsumpcji (spowodowanej m.in. 500+). Wzrost eksportu gdzie VAT=0 nie dawał żadnego wzrostu wpływu VAT.

 • maaac

  Oceniono 21 razy 15

  1. PIE to instytucja rządowa
  2. Sufit razy sufit daje w wyniku sufit.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX