Tesla wycofuje ponad 14 tys. aut w Chinach. Powodem poważna usterka techniczna

Z chińskiego rynku zniknie kilkanaście tysięcy aut Modelu S Tesli. W ponad 14 tys. pojazdów koncernu Elona Muska zdiagnozowano potencjalnie zabójcze poduszki powietrzne.

Zaplanowany proces wycofywania Tesli z usterką rozpoczyna się dziś. Z rynku znikną wszystkie samochody z przednimi poduszkami powietrznymi firmy Takata.

Zabójcza poduszka

W przypadku Tesli to ponad 14 tys. samochodów Modelu S. Problem dotyczy także aut innych koncernów jak Ford czy Toyota. Łącznie poduszki powietrzne firmy Takata zostały zamontowane w aż 37 mln pojazdów.

Stwierdzono, że zastosowane w wadliwych poduszkach powietrznych gazy wytłaczające mogą ją uszkodzić. To z kolei może spowodować poważne obrażenia. W skrajnych przypadkach propelent może doprowadzić do śmierci pasażera. Tesla już rozpoczęła globalnie wycofywać swoje sedany z poduszkami Takata. Akcja nie obejmie późniejszych aut Modelu S, Modelu X, tańszego Modelu 3 i Roadstera. Wycofane zostaną za to wszystkie pojazdy Modelu S wyprodukowane w okresie od lutego 2014 r. do grudnia 2016 r.

Trudny moment

Wpadka Tesli ma miejsce w bardzo ważnym momencie dla firmy. Przypomnijmy, że Elon Musk oficjalnie ruszył z budową gigafabryki w Chinach, największym na świecie rynku samochodowym. Kosztująca 2 mld dolarów chińska fabryka Tesli ma być pierwszym zakładem produkcyjnym firmy poza Stanami. Koncern chce w niej produkować tańsze modele na potrzeby chińskiego konsumenta. Dodatkowym czynnikiem utrudniającym ekspansję na chiński rynek jest wciąż napięta sytuacja handlowa na linii Pekin-Waszyngton.

***

Siema! Gramy #JedenDzieńDłużej

W niedzielę 20 stycznia chcemy dokończyć na Gazeta.pl brutalnie przerwany tydzień temu 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja będzie trwała na naszej stronie od godz. 8 do 20. Pokażemy trwające wciąż aukcje, opiszemy jak wiele dobra Polacy w sobie mają i poprosimy Was o wpłaty na WOŚP. 

#JedenDzienDluzej#JedenDzienDluzej Patryk Domozych/Gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (6)
Tesla wycofuje 14 tys. aut w Chinach. Powodem poważna usterka techniczna
Zaloguj się
 • centrum2000

  Oceniono 7 razy 5

  Z tekstu wynika, że nie jest to wpadka Tesli, tylko firmy Takata. Dodatkowo pojawia się informacja, że 37 mln aut ma ten problem, z czego tylko 14 tys wyprodukowała Tesla. Wobec tych faktów nagłówek jest bez sensu

 • japka_putina

  Oceniono 3 razy 3

  "Zaplanowany proces wycofywania Tesli z usterką rozpoczyna się dziś. Z rynku znikną wszystkie samochody z przednimi poduszkami powietrznymi firmy Takata."

  Otóż nie całkiem, agorowy gimbusie. Ponieważ nie masz bladego pojęcia ani o samochodach, ani o języku angielskim, więc za googlowym słowniczkiem przetłumaczyłeś recall jako wycofanie- jak łatwo sprawdzić, takie znaczenie występuje na pierwszym miejscu. Tyle,że samochodów sprzedanych klientom nie wycofuje się z rynku, tylko wzywa się właścicieli do bezpłatnej naprawy, w tym wypadku do wymiany poduszek. Recall w tym znaczeniu, to kampania serwisowa. Sprawę gazów wytłaczających już pominę.

 • sztucznypolak

  Oceniono 2 razy 2

  "Wycofuje"?
  Ja proponuje "redaktorowi" zeby sie wycofal z zawodu, ktory usiluje uprawiac.

 • commenty

  Oceniono 2 razy 2

  Wpadka tesli? Wpadka takaty. Doprowadziła firmę do upadku. A swoją drogą można było zamontować polskie z fabryki ZF w Częstochowie.....

 • viggen

  Oceniono 2 razy 2

  Bez sensu... Poduszki Takaty są w większości marek. Sam miałem wymienianą w hondzie. Wpadka Hondy?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX