Pomaganie to nie rywalizacja. Dzieli nas tyle rzeczy, ta akurat nie powinna

WOŚP zbiera co roku już ponad 100 mln zł. Całkiem sporo, jak na kilka dni akcji. Są organizacje pomocowe, które mają większe przychody, choć one zbierają pieniądze cały rok. Inne liczą głównie na przekazywany wiosną 1 proc. naszego podatku. Ale żadna ze sobą nie rywalizuje, bo też i nie o porównywanie i prześciganie się w tym, kto ma więcej chodzi. Chodzi o pomaganie.

Przez lata Polacy pokazali, że potrafią się dzielić. W pierwszym Finale WOŚP, w 1993 roku, udało się zebrać 2,4 mln zł. Potem było coraz więcej, a od 10 lat kwota jest wyższa niż rok wcześniej. W 2018 było to ponad 126 mln zł. W tym już ponad 92 mln, choć to dopiero wstępne szacunki i na koniec będzie na pewno więcej. Łącznie przez 27 lat Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała ponad miliard złotych.

Ile zebrała WOŚPIle zebrała WOŚP Gazeta.pl


Za te pieniądze kupiła blisko 60 tysięcy urządzeń do ratowania życia i zdrowia. Dostały je szpitale w całym kraju. Każdy może sprawdzić tutaj, jakie urządzenia z czerwonym serduszkiem pracują w jego w mieście.

To między innymi stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, kardiomonitory, pompy infuzyjne, sprzęt diagnostyczny, jak chociażby specjalistyczne aparaty USG, RTG urządzenia do badania słuchu, pulsoksymetry, stoły operacyjne, łóżka ortopedyczne, wózki inwalidzkie, materace przeciwodleżynowe, a także ambulansy wypadkowe, terenowe karetki pogotowia i pojazdy do przewozu dzieci na dializy.

O tym, jak wygląda proces kupowania i przekazywania sprzętu opowiadał nam prof. Bohdan Maruszewski, kariolog z Centrum Zdrowia Dziecka, współtwórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Można też sprawdzić na stronie WOŚP, na co dokładnie zostały przeznaczone nasze datki w ubiegłym roku – w udziale procentowym. I tak na przykład, jeśli ktoś wrzucił do puszki 100 zł, to z tego na przykład 59,99 zł poszło na zakupy podstawowego sprzętu dla oddziałów neonatologicznych, 1,08 zł na prowadzenie programu powszechnych przesiewowych badań słuchu u noworodków, 4,03 zł na prowadzenie programu leczenia pompami insulinowymi kobiet, 1,90 zł na zakup sprzętu rehabilitacyjnego w ramach pomocy indywidualnej, a 2,67 zł na organizację finału (wydruk serduszek, transport, koszt telekomunikacji).

W Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy chodzi po pierwsze o pomaganie, a po drugie - o pozytywną atmosferę i zabawę. - Nie chodzi o bicie rekordów - powtarza Jurek Owsiak. Dziś chodzi też o to, żeby tę ideę - ideę zbiorowego pomagania, i tę atmosferę - miłości i pozytywnej zabawy - wzmocnić.

#JedenDzienDluzej#JedenDzienDluzej Patryk Domozych/Gazeta.pl

WOŚP wspiera Anna Dymna z fundacji Mimo wszystko, która pomaga osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Wspiera siostra Małgorzata Chmielewska ze Wspólnoty Chleb Życia, prowadzącej domy dla ubogich. Robi to Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej, pomagającej ludziom na świecie, dotkniętym przez wojny czy klęski żywiołowe i Ewa Błaszczyk z Akogo?, której klinika "Budzik" przywraca światu ludzi w śpiączce. Każda z tych organizacji pomaga w nieco inny sposób. Żadna ze sobą nie rywalizuje. Wszystkie się wspierają.

Tak samo każdy z nas może wybrać, komu chce pomóc, albo wspomagać wszystkich, po trochu. W styczniu można wrzucić do puszki WOŚP, w grudniu zrobić Szlachetną Paczkę, kiedy indziej dać na UNICEF, Caritas, PAH czy PCK. Ale dziś jesteśmy tutaj, by wzmocnić dobro, które miliony Polaków przez 27 lat działania WOŚP pomogły przekazać na ratowanie życia i zdrowia dzieci i osób starszych. Tak wiele nas dzieli, ostatnio coraz więcej, akurat pomaganie innym nie powinno.

*****

W niedzielę 20 stycznia dokończymy na Gazeta.pl brutalnie przerwany 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja #JedenDzieńDłużej będzie trwała przez cały dzień. Opiszemy jak wiele dobra Polacy w sobie mają i poprosimy Was o wpłaty na WOŚP. 

Zachęcamy też do licytowania podarunków przekazanych nam specjalnie na tę akcję. Płaskorzeźby Gdańska od Danuty Hubner, którą dostała od zmarłego Pawła Adamowicza, pamiątkowej tajlandzkiej misy od Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, książki z podpisem Władysława Bartoszewskiego od dziennikarki Gazeta.pl oraz ministerialnego pióra od Jarosława Gowina.

Bądźmy dobrzy, bądźmy szczodrzy!

Tutaj, na stronie WOŚP, możecie teraz, w niedzielę i #JedenDzieńDłużej wesprzeć 27. Finał >>>

Więcej o:
Komentarze (41)
WOŚP 2019. Pomaganie to nie rywalizacja. Dzieli nas tyle rzeczy, ta akurat nie powinna
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 14 razy 6

  Charakterystyczny jest gwaltowny wzrost w ostatnich 3 latach.
  Dlaczego? To reakcja na ...
  Niech kazdy domysli sie sam.

 • ps11111ps

  Oceniono 5 razy 5

  Z jednej strony milo patrzec jak ludzie chca pomagac i siedzielic. Ale z drugiej strony przykro ze panstwo nie jest w stanie samo zapewnic finansowania szpitalom i potrzebne sa takie oddolne akcje protezy wspomagajace niewydolne panstwo

 • andrew1507

  Oceniono 12 razy 4

  Opozycjo wystaw wspólną listę do Sejmu ASAP,
  Jak tego nie zrobicie to zostaniecie #ciamajdami do końca świata i jeden dzień dłużej....
  Amen

 • andrew1507

  Oceniono 17 razy 3

  Pis nienawidzi Polki I Polakow, polskiej przyrody (puszcza Bialowieska), zwirerzeta zyjace w lasach, dziki, zubry. Oni sa "biologicznie" uodpornieni na dobro. Nie wierze w porzucenie nienawisci, hejtu pisowskich trolli, klamstwa aby tylko utrzymac sie przy KORYCIE+, klamstwa aby uniknac odpowiedzialnosci za Zamach Stanu, klamstwa aby uniknac odpowiedzialnosci za zniszczenie demokracji, sadownictwa, parlamentaryzmu a tak najogolniej zwyklej przyzwoitosci.
  Na to jest tylko jedna recepta.
  Krótki plan wyborczy.
  1.Karczujemy PiS w każdych wyborach do dna, aby zdobyć większość konstytucyjną, Dude tez….
  2.Natychmiast po wyborach przeprowadzamy de-pisyzacje włącznie z delegalizacja PiS, ONR ma, rozgłośni i telewizji agenturalnych (Radio Maryja, Telewizja Trwam, PR, TVPiS)
  3. Powołujemy natychmiast tymczasową konstytuantę, aby zapobiec jakimkolwiek próbom obalenia ustroju demokratycznego państwa prawa.
  4. Powodujemy pilny rozdział państwa i KK z wyprowadzeniem religii ze szkol i wypowiedzeniem konkordatu z Watykanem
  5. Nowa Konstytucja z referendum
  6. Wprowadzenie Euro z referendum

 • medycynaradziecka

  Oceniono 2 razy 2

  Jest już za późno.

 • grzels

  Oceniono 12 razy 2

  „Owsiakowe” pomaganie to jest nasza współczesna, jedyna droga do zwalczania zła dobrem :-). Do końca świata i jeden dzien dłużej :-)).

 • 13facet13

  Oceniono 1 raz 1

  Jak czytam te brednie i słucham wypowiedzi takich Schetynów i innych Lubnaer (którzy sami odsunęli i jasno krytykowali prezydenta Gdańska, niewybrednie zresztą >..) to ręce opadają i dziś bredzą ,że wina za morderstwo wykonane przez chorego czubka to wina pisiorów i tvp to już odechciewa się nawet komentować . POjawili się eksperci typu Marcinkiewicz i dalej jątrzą, czy komuś zależy na zmianie ? JASNE ,ŻE NIE -CHODZI O KORYTO BO WYBORY KOLEJNE BLISKO. TAKA JEST PRAWDA A WY TU DALEJ UPRAWIAJCIE SWOJĄ POLITYKĘ "MIŁOŚCI" DNO

 • derp973

  Oceniono 3 razy 1

  #Ściema Gramy. Odszedłem ale wróciłem, bo mnie Adamowicz "bohater" zza grobu poprosił.

 • mczes57

  Oceniono 3 razy 1

  Kto wymyślił tą bzdurną rywalizację .Od lat przed finałem była nakręcana dziwna spirala niechęci . Do wszystkiego co nie kojarzyło się z orkiestrą. A to Caritas , a to jakiś ksiądz coś tam zrobił czy powiedział, sto jakiś polityk oczywiście z odpowiedniej opcji coś palnąMedia w prost się tym zachwycały. Czyżby nadeszło otrżeżwienie . W pomaganiu jest miejsce dla wszystkich. Po co te swary przecież to głópota.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX