Renciści-rekordziści pobierają niebotyczne świadczenia. Nawet 27 tys. złotych

Są w Polsce renciści, którzy pobierają świadczenie wielokrotnie wyższe od średniego wynagrodzenia - podaje "Fakt". Jak to możliwe, skoro najniższe świadczenia tego typu wynoszą zaledwie kilkaset złotych?

Renta kojarzy się zazwyczaj z niskim świadczeniem, jednak i w tym przypadku czasami mamy do czynienia z wyjątkami. I to nie byle jakimi. Najwyższa renta wypłacana przez ZUS wynosi bowiem aż 27 tys. zł. Taką kwotę otrzymuje mieszkaniec Piły.

Świadczenia w wysokości 20 tys. wypłacane są w dwóch polskich miastach - Poznaniu i Krakowie. Na 15 tys. mogą liczyć w Ostrowie Wielkopolskim, Sosnowcu, Elblągu - donosi "Fakt".

Taki przepis 

Niecodziennie wysoka renta jest skutkiem starych przepisów, które wysokość wypłaty pozwalały obliczyć na podstawie okresu wybranego przez świadczeniobiorcę. Mógł więc on wskazać dowolne lata w całej swojej karierze, w których zarabiał najwięcej. 

Około 20 proc. rencistów musi zadowolić się znacznie niższym świadczeniem - wynoszącym poniżej 900 zł. Najniższa renta wynosi 878 zł "na rękę". Średnia renta w Polsce wynosi 1782 brutto. 

Rekordowo mało rencistów

Liczba osób pobierających rentę spada i osiągnęła najniższy poziom w historii. W 1998 r. świadczenie pobierało 2,7 mln osób, na początku roku 2017 ok. 900 tys., w ciągu ubiegłego roku rencistów znów ubyło - o ok. 50 tys. 

Czytaj też: Składki ZUS dla przedsiębiorców rosną najszybciej od sześciu lat. Są coraz bliżej pensji minimalnej

Jednym z powodów jest ograniczenie możliwości przechodzenia na rentę Od grudnia 2017 r. osoby, które nabyły prawo do emerytury - wcześniejszej lub powszechnej - automatycznie tracą możliwość zostania rencistami. Do tej pory mogły wybierać korzystniejsze dla siebie świadczenie.

Łącznie emerytury i renty pobiera w Polsce 8,9 mln osób. 

Więcej o:
Komentarze (111)
Renciści-rekordziści pobierają niebotyczne świadczenia. Nawet 27 tys. złotych
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 45 razy 31

  "Na 15 tys. mogą liczyć w Ostrowie Wielkopolskim, Sosnowcu, Elblągu"
  Juz sie przeprowadzam!
  Moze "redaktor" przeczyta swoje "dzielo" i zastanowi sie nad doborem slow.

 • lieft

  Oceniono 21 razy 17

  Ten z piły będzie miał teraz przerąbane, kolejka rodziny, znajomych, po pożyczkę lub darowiznę.

 • luxveritaspol

  Oceniono 44 razy 16

  Takie renty, czy emerytury z czegoś wynikają. I jest ich niewiele.
  A za co styropianowi złodzieje biorą po 7 mln zł odprawy ?
  Bo wystarczyło ustanowić złodziejskie prawo i już można kraść "zgodnie z prawem"
  O take "wolne" Polskie ...

 • cymesgeszefciarz

  Oceniono 15 razy 9

  Zapewne "resortowi" i ich cudowny system emerytalny tzn. emerytury wcześniejsze ale za to wyższe, 100% zwolnienia lekarskie i możliwość dorabiania bez ograniczeń ... i żaden rząd przez ponad ćwierć wieku nie sygnalizował problemów z finansowaniem tego "cudu ekonomicznego"

 • balbin79

  Oceniono 10 razy 8

  tak to juz jest ten kto zna przepisy - ten wygrywa - nie tylko tu ale wszedzie - patrz slynne wysokoe doplaty do 'orzecha'

 • siwywaldi

  Oceniono 7 razy 7

  A jak tam "emerytury specjalne", szczodrze i w tajemnicy przyznawane przez kolejnych premierów na swój własny wniosek?

  Niestety ich wysokość, oraz sama lista beneficjentów, stanowi NAJWIĘKSZĄ i NAJPILNIEJ strzeżoną od 1989 roku tajemnicę państwową, bez względy na to która opcja sprawuje władzę. Raz tylko był "przeciek", kiedy w ostatnim dniu swojego urzędowania, premier Buzek, sypnął kilku zasłużonym "styropianowcom" - w tym m.in. Pałubickiemu i Grześkowiakowej, po 7 czy 8 tysięcy złotych dożywotniego świadczenia "za zasługi". Dodam tylko, ze z tego co ćwierkały mi zaprzyjaźnione wróble, na liście lista" rencistów" może znajdować się NIE JEDNO ciekawe nazwisko... :-))

 • kler-killer

  Oceniono 11 razy 7

  Płacił wysokie składki - ma wysoką rentę czy emeryturę, co w tym dziwnego?

 • zmdsos

  Oceniono 6 razy 6

  Szanowni Państwo, uważam, że zamieszczenie zdjęcia starszych pań siedzących na ławeczce, w kontekście tego artykułu, nie jest w porządku. Nawet od tyłu widać, że te panie już dawno są na zasłużonej emeryturze (i nie sądzę aby była ona przedmiotem zazdrości) i być może nigdy w życiu nie pobierały renty. Czyżby osoba decydująca o umieszczeniu tego zdjęcia nie widziała różnicy między rentą a emeryturą (co często obserwuję u ludzi młodych)?

 • tom69

  Oceniono 9 razy 5

  Panie autorze i komentujący może tak najpierw warto zapoznać się z przepisami i ustawą.
  Przy 25 latach skladkowych mam 7500 % podstawy ( tyle odprowadzilem skladki czyli max bo jak wiadomo od pewnej kwotu juz sie nie placi). Panstwo Polskie chetnie bralo jednakze jezeli chodzi o wyplate to jest ograniczenie do 250% podstawy. Na zasadach ogolnych taka rente mozna chyba uzyskac pracujac tak ze 150 lat chyba, ze to jakies renty specjalne wojskowe, UB-ckie ect..
  Do Pana/Pani justas32 niby z jakiego powodu- socjalistyczny podział to prosze do Korei, ktos pracowal ciezko odprowadzal wysokie skadki przez wiele lat i w przypadku choroby ma oddać cwaniaczkom posiadaczą Lexusow z kratka placacych najnizszy ZUS

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX