Komentarze (141)
26 bogaczy ma majątek warty tyle, ile posiada połowa ludzkości
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • igour

  Oceniono 3 razy 1

  Po 1. Chyba nie 2,5 mld dziennie, może 2,5 mln.
  Po 2. Nie do końca rozumiem zależność pomiędzy bogactwem np. polskiego miliardera, który swój majątek buduje wyłącznie w Polsce, nie ma firmy o zasięgu globalnym, a niedożywionym i z brakiem dostępu do nauczania dzieckiem w jakimś kraju środkowej Afryki.
  Hasła bardzo łatwo rzucać i oskarżać, ale nałożenie podatków na najbogatszych jedynie wzmocni budżety państw, w których ci najbogatsi prowadzą swoje interesy, a więc kraje afrykańskie i część azjatyckich (tych najbiedniejszych) dalej nie zobaczy ani dolara.

 • gorillaglu

  Oceniono 5 razy 1

  Zawsze, gdy nierówność rosła, kończyło się to krwawo. Trzeba być beznadziejnym optymistą, by sądzić, że teraz będzie inaczej. Sowietom nie udało się stworzyć Nowego Człowieka, rentierom też się nie uda.

 • winniepooh

  Oceniono 3 razy 1

  money make money
  tak zorganizowany jest świat, trudno się dziwić że bogatym przybywa, biednym ubywa

 • allegropajew

  Oceniono 7 razy 1

  We Francji w 1789 było tylko DWA PROCENT burżujów. Polska szlachta to aż 10% całości (fakt, w większości tzw. zagrodowi golcy, czyli zwyczajni gołodupcy, ale z PRAWAMI -- "Łagowski sunt", że zacytuję serial płaszcza i szpady.

  I mimo że biedota mogła jeść ciastka (mało kto rozumie dziś SENS tego jedynego głosu rozsądku, czyli ówczesnego INTERWENCJONIZMU państwowego), jak burżuj sklepikarz specjalnie nie miał chleba (cena stricte regulowana), to i tak zgilotynowano WSZYSTKICH jak leci. Pozostały nieliczne jednostki, które miały tzw. historyczne szczęście.

  Tych 26 powinno zostać dla przykładu wysłanych na Marsa. A ich FIKCYJNY w dużej mierze majątek UMORZONY!!!!!! I to nie komunizm, a właśnie racjonalny kapitalizm (jeśli w ogóle jest jakikolwiek racjonalizm) za tym przemawia.

  Gościula

 • micor

  Oceniono 3 razy 1

  "Przychodzimy na świat golusieńcy, umierając też niczego ze sobą nie zabieramy, a w międzyczasie kłócimy się o wszystko"

 • przechrztaimason

  Oceniono 9 razy 1

  "Guardian" - gazeta, która ocenia teksty pod kątem czy napisała je kobieta czy mężczyzna. Takie pierdoły jak zawartość merytoryczna tekstu nie jest cytuję "wiążącym kryterium" koniec cytatu. A "Gazeta" te pierdoły radośnie i bezkrytycznie powiela. Płacący czytelnicy są wściekli. Dorzuciłbym coś o miażdżącej kultowości, ale nie chce mi się.

 • sztucznypolak

  Oceniono 5 razy 1

  "Średnio każdy z 26 spośród najbogatszych miliarderów powiększał swój majątek o 2,5 mld dolarów dziennie"
  Proponuje "redaktorowi" powrot do podstawowki i zrozumienie roznicy pomiedzy miliardem i milionem.

 • jakobhorner

  Oceniono 2 razy 0

  Paradoksalnie zwiększenie szans edukacyjnych, zwiększy presję środowiskową - w głowie pojawi się samochód, codziennie szynka, wymiana szafy co 2 lata itd.

 • waterman50

  0

  Te dane chyba wzięte ze sufitu.Bezos?Hmm..jest kilku panów,którzy kupiliby takich Bezosów kilkadziesiąt razy i jeszcze zostałoby na innych jemu podobnych.

 • wieczniekontuzjowany

  0

  Warto zwrócić na metodę wyznaczenia tego porównania.
  Osoby z kredytem hipotecznym mają ujemny majątek (dług wyższy niż posiadane dobra), a więc głodujący mieszkaniec Afryki ma większy majątek niż kilkaset milionów osób w Europie, Ameryce Północnej, Japonii, Korei Południowej i Australii razem wziętych.

 • marek.zak1

  Oceniono 4 razy 0

  Czysty populizm. mają, czyli:
  Kupili akcje firm - firmy miały kapitał na rozwój i zatrudniły nowych pracowników, kupiły surowce, projekty...
  Maja w banku - bank udzielił kredytu potrzebującym firmom io ludziom na kupno mieszkań, samochodów, które ktoś musiał stworzyć,
  Kupili nieruchomości - ktoś je musiał wybudować i dostał za to kasę
  I tak dalej i dalej.

 • dr_bloger

  0

  Są chociaż szczęśliwi ci bogacze?

 • sigerpfagus11

  Oceniono 2 razy 0

  Najwyższy czas opodatkować kapitał, zlikwidować wszelkie ulgi podatkowe, nałożyć normalna stawkę vat na wszystkie transakcje giełdowe i znacznie podnieść minimalne wynagrodzenie.

 • baby1

  0

  " Średnio każdy z 26 spośród najbogatszych miliarderów powiększał swój majątek o 2,5 mld dolarów dziennie." Miliardy pomyliły się z milionami. Gdyby tak było jak piszą, to w ciągu roku wzrost byłby o około 900 mld u każdego z czołówki.

 • allegropajew

  0

  Czego się dziwicie, Wy, jakoby w 99% KATOLICY. Wszak napisane jest:
  Bogatemu będzie dodane, biednemu -- odebrane

  czy jakoś w podobie!

  Gościula

 • obrazony2x

  Oceniono 6 razy 0

  >>>spośród najbogatszych miliarderów powiększał swój majątek o 2,5 mld dolarów dziennie...

  Ależ macie ODLOT Lemingi ;) Co bierzecie? Marycha nie daje takiego wzwodu.
  365 x 2,5 = 912,5 rocznie każdy z 26 to 23,7 biliona 'wzwodu' (chyba nie ma tyle kasy na świecie razem z Bitcoinami ;)

 • tytus.k

  Oceniono 4 razy 0

  Ten artykuł to myślenie w stylu "po co bogatemu tyle pieniędzy, przecież trumna nie ma kieszeni". Tylko że bogaty ma firmę, ta firma coś robi, bogaty umiera, firma zostaje. A przynajmniej wytworzony dotychczas PKB zostaje.

 • r.a.b.i.n

  Oceniono 8 razy 0

  Zabrać bogatym, niech wszyscy będą biedni, siedzą nic nie robią i narzekają jak im źle

 • dziuraweportki

  Oceniono 4 razy 0

  Zawsze byłem słaby z matmy, ale informacja o podanym średnim przyroście fortun o 2,5 mld dziennie już na pierwszy rzut oka wydaje się farmazonem, bo każdy z nich przegoniłby największą fortunę Bezosa w 1,5 miesiąca. Myślałem, że takie cuda gospodarcze to tylko w PiSie.

 • bbaaqq

  Oceniono 12 razy 0

  A czy organizacja ta zadała sobie trud sprawdzenia ile ci miliarderzy rozdają pieniędzy na cele charytatywne? Bo lista najbogatszych ludzi świata to również lista największych filantropów. Gates, Zuckerberg czy Buffett rozdali już miliardy.
  Nie wiem czy "geniusze" którzy chcą podnieść podatki wiedzą, że ci ludzie na papierze zarabiają normalne pieniądze i nawet gdyby progi zostały podniesione to czy tamci by w nie "wpadli".
  Alternatywą pozostaje po prostu zabranie im pieniędzy, nacjonalizacja ... takie rzeczy już się zdarzyły, ZSRR, Kuba, Kambodża ... pytanie czy to na pewno jest ta droga? Historia pokazuje że nie.
  Bardzo nie lubię określenia "lewactwo" ale tutaj nadaje się ono bardzo dobrze. Dla mnie lewak to osoba pierd...ląca głupoty i zaprzeczająca faktom w imię sprawiedliwości społecznej tak aby nierób zarabiał tyle samo co pracujący.

 • kler-killer

  Oceniono 10 razy 0

  Ale jakim prawem? Prywatna moja forma, to zarabiam ile daje radę. Z jakiej paki mam się dzielić? Jeszcze hipotetycznych prawnuków nie ustawilem do końca życia, więc mam cel.

 • andrzej2310

  Oceniono 5 razy -1

  Znów wraca myślenie, że wystarczy zabrać bogatemu, to biedny będzie miał dostatnio. Wystarczy przypomnieć sobie komunizm....

 • mr.knox

  Oceniono 7 razy -1

  Cytat: “Oxfam podaje konkretne przykłady. Majątek Jeffa Bezzosa, najbogatszego człowieka na ziemi - właściciela Amazonu - zwiększył się do 112 mld dol. Średnio każdy z 26 spośród najbogatszych miliarderów powiększał swój majątek o 2,5 mld dolarów dziennie”.
  Lewaki maja rozped, w klamstwach oczywiscie... Z ich wyliczen wynika, ze kazdy z najbogatszych ludzi swiata doszedl do swojego majatku w przeciagu jednego miesiaca :))

 • farcry3

  Oceniono 3 razy -1

  To tylko NEOLIBERALIZM, gdzie zyski sa prywatne a straty upubliczniane, Pojawienie się nowego zbawcy na miarę Hitlera to tylko kwestia czasu . W Paryżu już wrze.

 • impr

  Oceniono 3 razy -1

  Tego typu artykuły czytam juz od lat i absolutnie NIC się nie zmienia na lepsze pod tym względem. Te organizacje ekonomiczne apeluja juz od dawna, ale system ma się dobrze. Wielu wieszczy kolejna rewolucję, ale KTO niby miałby ją zacząć i w jakiej formie? Nie wierzę, że ludzie po prostu chwyca za broń i tak się zacznie, to juz nie te czasy. W Polsce na pewno nie będzie żadnej rewolucji. Jakaś zawierucha mogłaby się zacząc jedynie na tle międzynarodowych niepokojów społecznych i mozliwe, że sie zacznie, ale raczej nie w Europie.

 • micor

  Oceniono 5 razy -1

  Czy Oxfam to ta sama organizacja której managerowie kilka lat temu zostali aresztowani za defraudacje funduszy??
  Najbogatszym trzeba zabrać bo 26 ludzi ma przechodzący wyobrażenie majątek. Pomysł godny samego Jarosława który obciął wynagrodzenie posłom, senatorom i samorządowcom, bo Szydło rozdawała nagrody ministrom.
  Brawo wy!!

 • grosz-ek

  Oceniono 3 razy -1

  Jestem ciekaw, jak bardzo tych 26 jest zadłużonych. Trochę to bez sensu patrzeć na aktywa w postaci majątku nie zwracając uwagi na pasywa, czyli źródła finansowania. Co z tego, że mam firmę wartą miliony dolarów, jak jest zadłużona na porównywalną, jeśli nie większą kwotę. Co z tego, że mam posiadłości na wszystkich kontynentach, jeśli wszystko to z kredytu?

 • ogniesteoczy

  Oceniono 5 razy -1

  Potrzeba w końcu zrozumieć, że ludzie to ludzie i mamy 1 kulkę na której latamy w kosmosie.
  Bez tego i tak mamy przesrane bo się usmażymy albo zamordujemy atomówkami.
  majątek tych bogatych w tym nas w UE wynika z niebotycznego nakradzenia wszystkiego innym ludziom.
  Mało kto ogarnia, że jak ma internet to dzięki dzieciom w kongo które wydobywają pierwiastki ziem rzadkich....

 • tytus.k

  Oceniono 5 razy -1

  Zastanówmy się. Francja ma max. podatek 45% - i widzimy tam 'wybuchowe" nastroje. Dobrze, powiększmy. Szwecja ma 57%. Teraz kilka pytań: 1) czy podniesienie z 45% do 55% czy 60% wystarczy? 2) jeśli wystarczy lokalnie, to czy zlikwiduje nędzę na świecie? {proszę o konkrety, nie hasełka} 3) jesli nie zliwkiduje, jak wysoki podatek trzeba będzie nalożyć, by zlikwidowało? 4) jak przekonamy się, czy np. podatek 80% polepszy sytuację? Tak tylko pytam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX