Brexit. Theresa May przeciwna nowemu referendum. Chce znieść opłaty za rejestrację imigrantów

Brytyjska premier Theresa May wystąpiła w parlamencie z nowym planem dotyczącym brexitu. Na razie przełomu nie widać, są zapowiedzi dalszych rozmów i obietnice przełamania impasu. Wśród nich oferta dla imigrantów z krajów UE, w tym z Polski.

Brytyjska premier wystąpiła w poniedziałek w Izbie Gmin - zgodnie z ustaleniami, musiała przedstawić nowy plan dotyczący tego, jak chce dojść do porozumienia z posłami w sprawie brexitu. Czas ucieka - po tym, jak umowa, którą wynegocjowała z UE, została odrzucona przez brytyjski parlament, kolejna propozycja ma być głosowana w przyszły wtorek.

Czytaj też: Polski pomysł na brexit rozgrzał brytyjskie media. "Wyłamanie z szeregu państw UE"

Plan na brexit Theresy May - kolejne rozmowy

Na razie wielu konkretów nie ma. Theresa May przyznała, że jej stanowisko trochę się zmieniło i zapowiedziała dalsze rozmowy. W ostatnich dniach prowadziła je z politykami z różnych partii, choć nie z głównym liderem opozycji - Jeremy Corbyn nie chciał wziąć udziału w spotkaniach. Premier zapowiedziała kolejne rozmowy, w tym z przedstawicielami północnoirlandzkiej partii DUP. Ich tematem ma być kwestia backstopu (czyli planu awaryjnego dotyczącego granicy między Irlandią Północną a Republiką Irlandii), najbardziej krytykowanego elementu umowy brexitowej z UE.

May podkreśliła, że nie chce drugiego referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. Jak mówiła w brytyjskim parlamencie, drugie referendum byłoby zachwianiem zaufania społeczeństwa wobec polityków, stworzyłoby niebezpieczny precedens, podkopało wiarę w demokrację, byłoby też na rękę siłom nacjonalistycznym. Poza tym, jej zdaniem, w parlamencie nie ma większości, która zaakceptowałaby takie rozwiązanie. Zapewniła, że podczas negocjacji nowej umowy z Unią zdanie parlamentu będzie brane pod uwagę, będzie on też informowany o postępach na specjalnych, zamkniętych posiedzeniach.

Nie wykluczyła przedłużenia art. 50, ale podkreśliła jednocześnie, że datą wyjścia z UE wciąż jest 29 marca. Nie chciała też wykluczyć opcji brexitu bez umowy (tzw. no-deal brexit) - bo nie ma jeszcze zatwierdzonej alternatywy.

Ukłon w kierunku imigrantów

Theresa May zapowiedziała podczas wystąpienia, że zniesie opłaty za rejestrację dla imigrantów w związku z brexitem. Obowiązkowa rejestracja dla mieszkających w Wielkiej Brytanii obywateli innych krajów UE - w tym Polaków - ma ruszyć pod koniec marca. Trwają testy związane z aplikacją do rejestracji. Koszt miał wynosić 65 funtów dla dorosłych i połowę tej sumy dla dzieci poniżej 16 lat. Rejestracja dotyczy osób, które mieszkają na Wyspach od przynajmniej pięciu lat i chcą zachować swój status i przywileje - jak prawo dostępu do służby zdrowia czy edukacji. Teraz premier zapowiedziała, że za tę rejestrację nie będzie trzeba płacić.

Więcej o:
Komentarze (41)
Brexit. Theresa May przeciwna nowemu referendum. Chce znieść opłaty za rejestrację imigrantów
Zaloguj się
 • precz_z_komunia

  Oceniono 15 razy 13

  Tereska Majowa nie zażąda opłaty której nie zdążyła wdrożyć :-)
  Jedynym przygotowanym na Brexit jest Nigel Farage :-)
  Który sprowadził na Angoli ten burdel a sam został obywatelem UE :-)

 • berek-oberek

  Oceniono 13 razy 13

  Nie rozumiem motywu nakładania obowiązku rejestracji osób mieszkających na wyspach co najmniej 5 lat i tym bardziej wymaganie opłat za rejestrację. Obserwując działanie rządu mam wrażenie, że grypa polska rozprzestrzenia w WB w zastraszającym tempie.

 • strange_email

  Oceniono 12 razy 10

  Wg May plan B to zmusić ludzi do akceptacji planu A. Śmierdzi mi to twardym wyjściem bo Unia nie ma zamiaru już się bawić w kolejne bezsensowne negocjacje. I dobrze, rozmowa z tym rządem to jak rozmowa z pijanym trzykatkiem podczas zamieci śnieżnej.
  Ja mam plan B, czego nie można powiedzieć o większości Brytyjczyków jak i o kraju jako takim.

 • antyvn

  Oceniono 9 razy 9

  Jak skończy się twardym brexitem, to po kilku latach tak zbiednieją, że będą chcieli wrócić. Wtedy przyjmie się ich ponownie, ale na normalnych zasadach, bo te na których teraz są, to kpina.

 • izopropanol

  Oceniono 11 razy 9

  Rany, to już sie robi tragikomiczne. Wyjść ,wejśc co to jest, jakiś stosunek przerywany czy poważna decyzja wpływająca na losy wielomilionowego narodu i sporego kawałka świata ? Dała sobie baba wejść na głowe angielskim odpowiednikom polskich 500+ Januszy i teraz sie kręci jak chomik w kołowrotku. Ani sie zatrzymać ani biegać dalej...

 • agnrodis

  Oceniono 8 razy 8

  Ciekawe, ze pierwsze referendum obiecywalo zlote gory, ktore okazaly sie zwyklym klamstwem i manupulacja ze strony N. Farage, ktory tak naprawde nie wiadomo dla kogo pracuje... pewnie dla tego samego, dla ktorego pracuja Assagne..... i Snowden.....

 • loyer1

  Oceniono 7 razy 7

  Czy ktoś wreszcie pogoni to ku...sko?

 • wiktor_jerofiejew

  Oceniono 6 razy 6

  wlAdolfowicz putler rowniez jest przeciwny
  dla niego czym wiekszy roz.....l w Europie tym lepiej...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX