Brexit. Theresa May komentuje pomysł ministra Czaputowicza. Jest też reakcja Irlandii i Niemiec

Pomysł szefa polskiego MSZ dotyczący pokonania brexitowego impasu jak na razie nie zyskuje poparcia wśród innych państw UE. O wypowiedzi Jacka Czaputowicza została zapytana też w parlamencie premier Theresa May.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, zasugerował plan, który miałby pozwolić uniknąć brexitu bez umowy. "Gdyby Irlandia zwróciła się do UE, by zmienić w umowie z Brytyjczykami postanowienia dotyczące backstopu [...], tak by obowiązywał on czasowo, powiedzmy pięć lat, sprawa byłaby rozwiązana" - zasugerował polski minister w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Ta wypowiedź rozgrzała brytyjskie media, które oceniły, że jest to niespotykane w UE wyłamanie się z szeregu.

Więcej na ten temat, a także o wyjaśnieniu znaczenia kwestii backstopu dla brexitu, pisaliśmy tutaj.

Do tej pory stanowisko państw unijnych w sprawie backstopu, czyli irlandzkiego planu awaryjnego, było jednolite. Trzymały stronę Irlandii, która na tymczasowe rozwiązania nie wyrażała zgody.

Theresa May o pomyśle na brexit Jacka Czaputowicza

Minister powtórzył później swoją propozycję w Brukseli. "Trzeba się zastanowić co zrobić w tej sytuacji. Wydaje mi się, że dla Irlandii lepsze jest takie porozumienie z tymczasowym backstopem niż brak porozumienia. To jest właśnie istota tej propozycji, bo brak porozumienia czyni, że to wszystko co jest zagrożeniem dla granicy, będzie trzeba już teraz wprowadzić - cytuje IAR jego wypowiedź dla dziennikarzy.

Ten pomysł skomentowała premier Wielkiej Brytanii Theresa May, która w poniedziałek po południu występowała w brytyjskim parlamencie.

"Przyjrzę się szczegółom propozycji wysuniętej przez polskiego ministra spraw zagranicznych w kwestii postępowania z backstopem. Zawsze dobrze współpracowaliśmy z polskim rządem w tej i w innych sprawach w Radzie UE. I chcemy utrzymać te bardzo bliskie stosunki z Polską po tym, jak opuścimy Unię Europejską" - powiedziała May w odpowiedzi na pytanie zadane przez posła Daniela Kawczynskiego.

Irlandia i Niemcy też komentują

O pomyśle szefa polskiego MSZ mówił też Simon Coveney, minister spraw zagranicznych Irlandii. Jak relacjonuje irlandzki portal RTE, powiedział, że Czaputowicz sugerował mu podobne rozwiązanie podczas grudniowej wizyty w Dublinie. Conveney miał dać mu wtedy bardzo jasno do zrozumienia, że jeśli do tego planu awaryjnego, jakim jest backstop, doda się limit czasowy, to tak naprawdę przestanie on być zakładanym bezpiecznikiem.

"To była prawdopodobnie próba bycia pomocnym. Polska ma więcej obywateli w Wielkiej Brytanii niż w Irlandii" - mówił dziennikarzom. "Nie sądzę, by ta interwencja odzwierciedlała podejście UE. Tak naprawdę wiem, że nie odzwierciedla" - podkreślił szef MSZ Irlandii.

O swojej solidarności z Irlandią mówił też minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas. "Zgadzam się w zupełności z moim irlandzkim kolegą. Powiedział już, co o tym myśli" - zapewnił dziennikarzy w Brukseli.

Wielka Brytania formalnie ma wyjść z Unii Europejskiej 29 marca. Nadal nie wiadomo, jak to będzie wyglądać, bo brytyjscy posłowie odrzucili umowę wynegocjowaną przez Theresę May z Brukselą. W poniedziałek premier przedstawiała nowy plan w Izbie Gmin. Głosowanie nad nim - lub jakimkolwiek innym - zaplanowano na przyszły wtorek.

Więcej o:
Komentarze (279)
Brexit. Theresa May komentuje pomysł ministra Czaputowicza. Jest też reakcja Irlandii i Niemiec
Zaloguj się
 • pdppdp

  Oceniono 142 razy 118

  Słowa ministra spraw zagranicznych Irlandii są wzorem, jak powiedzieć w sposób nie nienawistny: "jest pan namolnym idiotą panie Czaputowicz".

 • zalogujsie00

  Oceniono 92 razy 76

  Kolejne zwycięstwo 27:1?
  O przepraszam tym razem 26:1.
  Najpierw Waszczykowski jak słoń w składzie porcelany, a teraz Czaputowicz jak Filip z konopi.
  Straciliście dobrą okazję, aby siedzieć cicho - jak powiedział Jacques Chirac.

 • konigin

  Oceniono 72 razy 56

  Panie Ciaputowicz nie wpieprzaj sie pan miedzy wodke a zakaske, bo nikt pana o to tak naprawde nie prosil.

 • mobisek

  Oceniono 68 razy 54

  Co by tu jeszcze zrobić, żeby osłabić UE, żeby nas tak znielubili, żeby się wreszcie odwinęli, tak żeby nasi wyborcy zamknęli oczy i przestali myśleć, tak żeby sami zechcieli wyjść z Unii...

 • jeden-dwa-jeden

  Oceniono 45 razy 35

  czyli mówiąc krótko UE poważa tow. Czaputowisza tak samo jak Waszcza od san Escobar ...

 • justas32

  Oceniono 33 razy 27

  Fotyga i Waszczykowski są zagrożeni !!! Czaputowicz robi wszystko aby zdobyć 1 miejsce na podium największej klęski polskiej dyplomacji ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX