Trzy czwarte Niemców opowiada się za budową gazociągu Nord Stream 2

73 proc. Niemców uważa, że budowa gazociągu Nord Stream 2 jest słuszna. Przeciwnego zdania jest tylko 16 proc. - wynika z najnowszego sondażu.

Zwiększony import gazu ziemnego z Rosji nie oznacza zdaniem większości Niemców niebezpieczeństwa uzależnienia się od Rosji. 67 proc. ankietowanych uważa, że ostrzeżenia prezydenta USA Donalda Trumpa są nieuzasadnione – wynika z sondażu instytutu Forsa, przeprowadzonego na zlecenie stacji RTL/n-tv.

Donald Trump ostrzegał pod koniec ubiegłego roku Niemców przed uzależnieniem od rosyjskich dostaw gazu. Jego zdaniem stawką jest bezpieczeństwo energetyczne Europy. Ambasador USA w Berlinie Richard Grenell groził nawet firmom uczestniczącym w budowie sankcjami.

Niemcy najwyraźniej nie ufają w szczerość intencji Trumpa. Tylko 4 proc. ankietowanych uważa, że amerykańskiemu prezydentowi chodzi rzeczywiście o dobro Europy i Niemiec. Dziewięciu z dziesięciu ankietowanych jest przy tym przekonanych, że Trump pragnie jedynie sprzedawać amerykański gaz do Europy i chce wyeliminować konkurencję.

"Nie ma podłoża politycznego"

Także groźby sankcji większość Niemców ocenia jako coś "niezwyczajnego i niesłychanego". 77 proc. uważa je za szantaż.

– Niemcy są zdania, że spór o Nord Stream 2 nie ma podłoża politycznego, ale gospodarcze – twierdzi szef instytutu Forsa Manfred Güllner. Według niego większość Niemców zdaje sobie sprawę z tego, że niemieckie zapotrzebowanie na energię nie może w najbliższych latach zostać pokryte jedynie ze źródeł odnawialnych. Także w przyszłości potrzebny będzie import tradycyjnych surowców energetycznych. W przekonaniu większości potrzeby te będą mogły być zaspokojone "raczej ze strony Rosji a nie USA".

Więcej o:
Komentarze (132)
Niemcy. Trzy czwarte ankietowanych opowiada się za budową gazociągu Nord Stream 2
Zaloguj się
 • hirvi1

  Oceniono 29 razy 15

  "Niemcy najwyraźniej nie ufają w szczerość intencji Trumpa." - natomiast szczerość intencji Putina jest dla nich oczywista.

 • karrampa

  Oceniono 24 razy 10

  No cóż podpisując pakt Ribbentrop-Mołotow też im się błędnie wydawało, że są sprytniejsi od władcy w Moskwie.
  A fanatyczna ludność Niemiec również i wtedy popierała i broniła swojego fuhrera do samego tragicznego końca.
  Wszystko już było.

 • 2tiredd

  Oceniono 9 razy 9

  Zdanie obywateli jest dla polityków tyle warte co zdanie 3/4 szczurów, kangurów czy kaczek. Po wyborach mają to w d...

 • facio60

  Oceniono 16 razy 6

  3/4 Polaków też opowiada się za jego budową. A teraz szybki kurs wiedzy na ten temat.
  1) Kto wypowiada się na forach gazety za PiS jest traktowany przez swoich przeciwników, nemal z automatu, jako ruski trol i zwolennik Putina.
  2) Kto wypowiada się na forach gazety za PO jest traktowany przez swoich przeciwników, niemal z automatu, jako sługus i agent niemiecki i pani kanclerz. (wiadomo - Tusk!)
  3) Idąc dalej, tym tokiem rozumowania, każdy z w/w wymienionych, czy tego chce czy nie, opowiada się więc za rurą niemiecko - rosyjską.
  4) Reszta piszących na forum jest niegodna uwagi, bo tylko brzęczy i próbuje się jej przypiąć łatkę PiS-owca bądź Po - wca w zależności od treści jakie zawarł w konkretnym komentarzu:)))
  A teraz, miłej zabawy!!!

 • bylismyslepi

  Oceniono 18 razy 6

  3/4 Niemców uważa, że Gdański jest niemiecki i powinien zostać im zwrócony.

 • stsetiner

  Oceniono 13 razy 5

  A 13 mln. ton ruskiego węgla sprowadzonego do Polski w 2018r. to niby jest cacy?

 • karinawojtek

  Oceniono 12 razy 4

  ta nacja nigdy się nie zmieni. Tyle dobrze, że w końcu ich Turcy zmarginalują

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX