Rewolucja w mieszkaniach komunalnych. Od kwietnia czynsze mogą pójść w górę

Osoby wynajmujące mieszkania komunalne od kwietnia będą musiały ujawnić swoje dochody. Jeśli przekroczą próg wyznaczony przez właściciela budynku muszą liczyć się z podwyżką. Kluczową sprawą jest tu czas zawarcia umowy.

Od 21 kwietnia w życie wchodzą przepisy ustawy regulujące na nowo kwestię mieszkań komunalnych. Ich najemcy mogą być wezwani przez właściciela budynku do ujawnienia dochodów. Jeśli te przewyższą wyznaczony próg, lokatorów może spotkać podwyżka. 

Do jakiej kwoty mogą wzrosnąć czynsze?

Według ustawy, wysokość czynszu po podwyżce nie będzie mogła być jednak wyższa niż 8 proc. tzw. "wartości odtworzeniowej mieszkania". I tę wartość można obliczyć samodzielnie. Należy przemnożyć metraż zajmowanego mieszkania przez odpowiedni współczynnik publikowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Dla Warszawy wynosi on 6129 zł za metr kwadratowy, dla gmin sąsiadujących 4400 zł, dla pozostałych 3700 zł. W przypadku Poznania maksymalny czynsz wyniósłby ok. 35 zł za metr kwadratowy, czyli mniej więcej tyle, ile na normalnym rynku nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że stawki automatycznie poszybują aż tak wysoko. 

Ile można zarabiać?

Miasta i gminy samodzielnie określają wysokość progu. W Warszawie jest to 160 proc. najniższej emerytury  - 1600 zł na osobę. W przypadku gospodarstwa jednoosobowego dla osób wychowujących dzieci samotnie 2200 zł. W Poznaniu ten próg wynosi odpowiednio 1100 i 1550 zł. W Krakowie granicznym dochodem jest 150 i 100 proc. najniższej emerytury, ale w Gdańsku to już 200 procent. 

Czytaj też: Nawet 10 tys. zł kary za brak skrzynki pocztowej. Władze Kalisza będą egzekwować, inni też powinni pamiętać!

Kluczowy czas zawarcia umowy

Jak wyjaśniają eksperci z portalu RynekPierwotny.pl zmiany w największym stopniu dotkną tych, którzy będą podpisywać nowe umowy. Do czasu wygaśnięcia obecnych lokatorzy zajmujący mieszkania komunalne nie będą pytani o dochody.

Możliwe "przesiedlenie"

Nowa ustawa daje też możliwość przeniesienia najemcy, jeśli powierzchnia mieszkania w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego przekracza
50 mkw. dla jednej osoby i 25 mkw. w przypadku każdej kolejnej osoby. Zmiana nie dotyczy osób powyżej 75 roku życia. 

NIK o mieszkaniach komunalnych

Kwestia zarządzania zasobami mieszkań komunalnych była przedmiotem analiz Najwyższej Izby Kontroli. NIK alarmowała, że gminy nie są w stanie zaspokoić potrzeb mieszkaniowych większości rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Każdego roku mieszkania od gmin otrzymuje tylko ok. 16 proc. spośród rodzin oczekujących na lokal.

"We wszystkich skontrolowanych gminach prowadzono nieracjonalną politykę czynszową. Stawki ustalane były na zbyt niskim poziomie. Pieniędzy nie wystarczało na utrzymanie lokali w dobrym stanie technicznym. W gminach brakowało też pełnej i zgodnej ze stanem rzeczywistym ewidencji lokali. Część gmin nie miała wieloletnich programów gospodarowania zasobem mieszkaniowym [...] Tam, gdzie takie programy były, nie realizowano ich założeń. Utrudniało to podejmowanie racjonalnych decyzji właścicielskich w zakresie gospodarowania lokalami" - wylicza w swoim raporcie Izba. 

Więcej o:
Komentarze (40)
Rynek nieruchomości czeka trzęsienie ziemi. Od kwietnia zmiany w mieszkaniach komunalnych
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 13 razy 11

  "W przypadku gospodarstwa jednoosobowego dla osób wychowujących dzieci samotnie 2200 zł."
  W jaki sposób można być "gospodarstwem jednoosobowym" i jednocześnie wychowywać samotnie dzieci? Samo się to samotne dziecko wychowuje? Bo np. mamusia z dzieckiem to już gospodarstwo dwuosobowe.

 • sigerpfagus11

  Oceniono 12 razy 8

  Najpierw dzika prywatyzacja lokali komunalnych (wyprzedaż za 5-10% wartości) a teraz płacz samorządów, że nie są w stanie zaspokoić potrzeb mieszkaniowych i nieudolne próby ratowania sytuacji.

 • stanczykowo

  Oceniono 13 razy 7

  Moim zdaniem mieszkanie komunalne nie powinno być przeznawane na czas nieokreślony (czyli praktycznie do śmierci), bo powinna to być tylko POMOC w określonych przypadkach i do czasu zmiany sytuacji, a nie sposób na życie. Zatem jasne jest, że co jakiś czas (np co 3 lata) weryfikowana powinna być nie tylko sytuacja materialna, ale również to, czy lokator SZANUJE to co otrzymał (a nie przekształca mieszkanie w melinę i ma gdzieś płacenie czynszu, bo mu na wódę nie starcza).
  Rozumiem oczywiście przypadki, kiedy ktoś ma rentę lub emeryturę, jest niepełnosprwany i nie ma możliwości podwyższenia swojej jakości życia. Natomiast niekoniecznie już tych, których sposobem na życie jest spłoszenie jak najwięcej 500+ i potem wyjęczenie mieszkania komunalnego, bo tyle dzieci zrobiliśmy.

 • jml13060

  Oceniono 19 razy 7

  Przez długie lata to nieracjonalna polityka dotyczyła również mnie bowiem ustalała na zbyt niskim poziomie czynsz jaki mogłem ustalić lokatorowi. Nie mogłem go przekwaterować, nie mogłem dokwaterować, nie mogłem NIC!!! Musiałem sponsorować obcych mi ludzi. Konieczne remonty były realizowane po cenach rynkowych, a nie regulowanych, a lokatorzy byli bardzo roszczeniowi i rzadko płacili pełna kwotę czynszu i w terminie. UDAŁO mi się i wygrałem w sądzie, potem były korowody z gminą o wskazanie lokalu i z komornikiem żeby wykonał eksmisję i odzyskał zaległości czynszowe (nieskuteczny). Teraz z satysfakcją czytam, że gminy zaczynają nieśmiałe racjonalne działania wobec swoich lokatorów. Bo przecież gminy są największymi kamienicznikami.

 • dk2017

  Oceniono 10 razy 6

  To jakiś kosmiczny absurd, osoba samotna zarabia 1200 zł, mieszka w 45m2 to w Poznaniu zapłaci czynsz 1575 zł, to skąd ma wziąć na czynsz? nie wspominając o pozostałych opłatach? Ma się przenieść gdzie? do 20m? To lepiej się opłaca wynająć garaż. Absurd jakiś, wykluczenie osób ubogich. Dlatego tylu Polaków jest bezdomnych, a będzie więcej. Polska to nie jest kraj dla ludzi. Ze skrajności w skrajność.
  A komentarze radosne, że wyższy czynsz, jakaś podła ta sprawiedliwość.
  Komentarz "tylko_na_forum" że "Tylko.dlatego ze w bloku wspolnotowym jest JEDNO mieszkanie komunalne wiec wszyscy placa grosze " jest kłamstwem, wspólnota określa wysokość opłaty Zarządcy budynku, a ten albo zgodzi się albo nie.
  Idiotyczne te komentarze

 • andrew1507

  Oceniono 11 razy 5

  II Komuna powinna dokwaterowywac najlepiej swoich szpicli….

 • poppers68

  Oceniono 14 razy 4

  Czy autor artykułu posiada kalkulator?
  35 pln za metr kwadratowy czynszu dla Poznania oznacza czynsz miesięczny dla 58 metrowego mieszkania na poziomie 2000 pln. Poważnie? Stawki na poziomie rynkowym? W I szej dzielnicy Paryża czy w Poznaniu? :)

 • maxim38

  Oceniono 4 razy 2

  To ma być mieszkanie tymczasowe i dobrze,że zacznie się wreszcie weryfikować kto mieszka,ile osób i na ile ich stać.W mojej klatce jest pół na pół właścicieli i komunalki.Bród,smród , ubóstwo,pielgrzymki "znajomych" najemców plus wiecznie zepsuty domofon.Obok w klatce sami właściciele i inny świat. Najgorsze,że to centrum miasta.Pędzić to na obrzeża!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX