Mercedes-Benz zbuduje w Polsce fabrykę baterii do samochodów. "Zbudowaliśmy przyjazny klimat"

Mercedes-Benz stworzy w Polsce fabrykę, w której produkowane będą m.in. baterie do samochodów elektrycznych. Premier Mateusz Morawiecki uznał to za sukces polityki rządu.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o decyzji firmy Mercedes-Benz. Niemiecki gigant zamierza rozpocząć produkcję w Polsce baterii, w które wyposażane są samochody elektryczne. Inwestycja powstanie w Jaworze na Dolnym Śląsku. 

Stworzyliśmy przyjazny klimat inwestycyjny dla firm, które chcą się u nas rozwijać. Cieszę się, że Mercedes stawia w Polsce na najwyższą półkę technologiczną swoich produktów.

- stwierdził szef rządu na Twitterze. 

Decyzja firmy Mercedes-Benz Cars o rozpoczęciu produkcji baterii elektrycznych do nowego typu pojazdów w Jaworze pokazuje, że firmy, które rozpoczęły działalność inwestycyjną w naszym kraju wierzą w talenty, pracowników, dostawców, dobrą współpracę również z agendami rządowymi

- dodał cytowany przez ISB News. 

Bardzo cieszymy się, że inwestor, który jest z nami od kilu lat zaufał nam ponownie i w tym samym miejscu, w Jaworze. […] Udało się zainicjować kolejną inwestycję w obszarze, który nas bardzo interesuje i który wzmacnia też naszą promocję czystego powietrza, elektromobilności

- podkreślił.

Informację przekazano po spotkaniu pomiędzy premierem Morawieckim a Markusem Schaeferem z zarządu spółki Mercedes-Benz Cars.

Czytaj też: Naukowcy: Auta elektryczne mogą być bardziej szkodliwe dla środowiska niż tradycyjne 

Jak informuje Informacyjna Agencja Radiowa premier podkreślił, że nowa inwestycja wpisuje się w rozwój elektromobilności, nad którym pracuje polski rząd. Według szefa rządu przyczyni się też do sprowadzenia do Polski nowoczesnych technologii.

Seryjna produkcja nowoczesnych silników w dolnośląskiej fabryce Mercedes-Benz ma rozpocząć się w 2019 roku. Decyzja o powstaniu pierwszej fabryki koncernu w Polsce zapadła w 2016 r.

Więcej o:
Komentarze (120)
Mercedes-Benz wybrał Polskę. Zbuduje fabrykę produkującą baterie do aut elektrycznych
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 24 razy 16

  A tyle się Mati nagadał o konieczności zaprzestania wspierania zagranicznych koncernów, budujących u nas proste montownie. Ale wtedy miał jeszcze krótki nos.

 • i.o.to.chodzi

  Oceniono 25 razy 15

  Morawiecki stawia fabryki baterii, które będą używane poza Polską i w ten sposób "promuje czyste powietrze".

  Tymczasem cały czas w Polsce umierają dziesiątki tysięcy osób przez smog a rząd stawia na węgiel (rosyjski, bo polski się już kończy).

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 12 razy 10

  >Mercedes-Benz wybrał Polskę. Zbuduje fabrykę produkującą baterie do aut elektrycznych

  Ja się nie dziwię.
  Baterie składają się z komponentów wyjątkowo szkodliwych dla środowiska.
  Po co truć Niemców, lepiej truć Polaków.

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 20 razy 10

  Mercedes też ma sukces. Zgodnie z europejskim prawem fabryka w Polsce ma teraz obowiązek przyjmować zużyte baterie :-(
  Tylko dlaczego jest to 100 km od granicy? Aż prosi się o jakiegoś podwykonawcę z wysypiskiem elektrośmieci gdzieś bliżej Görlitz.

 • wlodeek

  Oceniono 11 razy 9

  Czy to będzie polska fabryka? Czy Pinokio nie wspiera tzw. "opcji niemieckiej"? Wywalił na to z naszych podatków 84 miliony zł hojnie wspierając mercedesa.
  Czy polscy inwestorzy też mogą liczyć na takie prezenty finansowe?

 • koenzymq10

  Oceniono 12 razy 8

  No i gitara, do Niemiec pojadą baterie,dla bryk SS-emerytów, a w Polsce, jak zwykle, zostaną odpady pofabryczne, które spuści sie do rzeczki lub zakopie, tudzież spali na dzikim wysypisku.

 • anders76

  Oceniono 10 razy 8

  ""Zbudowaliśmy przyjazny klimat"
  A wysoce toksyczne odpady tej produkcji tez poprawia polski klimat ?

 • Jożin Bażin

  Oceniono 12 razy 6

  Z marzeń o samochodach elektrycznych ziszczą się te ,ze będziemy produkować do nich baterie, ale nie będą one dla naszych samochodów , tylko dla niemieckich. W dodatku zostaniemy ze starymi zużytymi bateriami, które będą dewastowac środowisko i potężnym smogiem ,bo rząd intensywnie inwestuje w najgorszej jakości węgiel od Putina.

 • occam

  Oceniono 6 razy 4

  Brafo rzond. Nie ma to jak przyjąć produjcję najgorszego syfu w elektrycznym automobiliźmie.

  I ci ludzie mają czelność piepszyć coś o wstawaniu z kolan.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX